Mieszkanie w stanie deweloperskim - jak je wykończyć?

Miekszkanie w stanie deweloperskimDecydując się na kupno mieszkania na rynku pierwotnym, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że będzie to zakup od dewelopera. W związku z tym przy takiej transakcji trzeba dowiedzieć się jaki będzie stan wykończenia mieszkania.

Czy będzie to mieszkanie w stanie deweloperskim, czy wykończone pod klucz? Decydując się na kupno mieszkania na rynku pierwotnym trzeba się przygotować się na konieczność wykończenia takiego mieszkania, ponieważ najczęściej deweloperzy sprzedają mieszkania w stanie deweloperskim, co oznacza że wymagają one kompleksowego wykończenia i nie nadają się od razu do zamieszkania.

Co dostajemy od dewelopera?

Mieszkanie w stanie deweloperskim najczęściej wykonane jest w taki sposób, że dostajemy gotowe ściany, na których położona jest gładź i nadają się one do malowania. Podłogi są wyrównane i nadają się do układania płytek bądź parkietu. Stan deweloperski to czasem również rozciągnięte po mieszkaniu instalacje, które można następnie modyfikować odpowiednio do swoich potrzeb. Dodatkowo otrzymujemy drzwi zewnętrzne. Mieszkania mogą także posiadać pełną instalację grzewczą, np. grzejniki i piec CO. To co konkretnie będzie zawierało mieszkanie w stanie deweloperskim warto ustalić przed kupnem mieszkania, ponieważ może się to różnić w zależności od danego projektu.

Jak zacząć wykończenie mieszkania?

Kluczem do skutecznego i szybkiego wykończenia mieszkania deweloperskiego będzie dobre zaplanowanie wszystkich działań. Trzeba stworzyć sobie przynajmniej w głowie projekt, jak poszczególne pomieszczenia mają wyglądać. Na samym początku warto zająć się montażem drzwi, tak by nie zniszczyć pomalowanych już ścian. Gdy uda się je zamontować można pomalować wszystkie ściany. W ten sposób unikniemy dalszego używania farby, gdy już będą podłogi i meble. Malujemy w miarę możliwości jak najszybciej, gdy w mieszkaniu jest mało rzeczy.

O czym trzeba pamiętać?

Przed rozpoczęciem wszystkich prac trzeba zawsze dobrze zastanowić się czy chcemy wprowadzić jakieś modyfikacje w najważniejszych elementach, których potem nie da się zmienić, układ gniazdek, lamp, żyrandoli, miejsce wejść telewizyjnych. Po ostatecznym ustaleniu miejsc dla tych można zająć się wykończeniem poszczególnych elementów. Po pomalowaniu ścian można zacząć montować podłogę. W zależności czy będą to płytki, panele czy parkiet możemy odpowiednio dostosować kolejne kroki prac. Podłogę wykładamy, gdy jeszcze nie ma mebli i mamy dużo swobody. Następnie dopiero montujemy wszystkie meble, na przygotowaną podłogę.

Łazienka i kuchnia

Podobnie działamy w łazience i kuchni, gdzie zaczynamy od wykańczania płytkami ścian i podłóg, gdy nie przeszkadzają nam meble i inne elementy wyposażenia. Po wyłożeniu płytek można zająć się montażem mebli i sprzętów AGD, a w łazience takich elementów jak ubikacja, wanna, prysznic czy umywalka.

Najważniejsza dobra organizacja

Przy wykańczaniu mieszkania deweloperskiego najważniejsza jest dobra organizacja pracy. Aby dobrze zabrać się za wykończenie mieszkania powinniśmy przygotować sobie projekt, zgromadzić materiały i dopiero wtedy rozpocząć pracę, którą będzie się prowadzić stopniowe według ściśle określonego planu.

Komentarze

Robson
Jakby ktoś szukał mieszkania lub domu to polecam stronę portalenierucho mosci.pl. Można łatwo znaleźć coś w sam raz dla siebie.