Kierownik robót - na czym polega jego stanowisko i jak znaleźć pracę?

Kierownik robótCo roku w naszym województwie politechnikę kończy kilka tysięcy inżynierów. Część z nich na pewno zastanawia się, jak zacząć karierę w budownictwie jako kierownik robót.

Kierownik robót a kierownik budowy

Na początek wyjaśnijmy, że zadania kierownika robót budowlanych reguluje art. 22 prawa budowlanego. Taka kariera w budownictwie wiąże się z wypełnianiem na co dzień następujących zadań:

  • sprawdzanie dokumentacji przed rozpoczęciem budowy,
  • rozwiązywanie problemów pojawiających się w trakcie prac,
  • podstawowe prace geodezyjne na terenie obiektu,
  • kierowanie budową tak, by efekt był zgodny z projektem i pozwoleniami,
  • wypełnianie zobowiązań wynikających z dziennika budowy.

Jak na tym tle prezentuje się kierownik budowy? Zakres jego zadań jest znacznie szerszy, bo odpowiada on za całą inwestycję, podczas gdy kariera w budownictwie na stanowisku kierownika robót budowlanych ogranicza się do kontrolowania "swojego" odcinka prac. Na przykład uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi z zakresu inżynierii drogowej będą uprawniały wyłącznie do zajmowania się drogami. Jeśli więc budowane jest centrum handlowe, to taki specjalista będzie odpowiadał za drogi dojazdowe czy parkingi, ale już nie za inne części obiektu.

Dla kogo taka kariera w budownictwie?

Teoretycznie kierownikiem robót budowlanych może zostać każdy inżynier. W praktyce najczęściej rekrutuje się ich spośród absolwentów wydziałów budowlanych (rzadko - spośród architektów). Dla przykładu na stronie największej w Polsce niezależnej od zagranicznego holdingu firmy budowlanej Erbud w dziale "Kariera w budownictwie" możemy przeczytać, że kierownik robót musi:

  • skończyć studia na kierunku budownictwo,
  • mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie,
  • posiadać uprawnienia budowlane,
  • obsługiwać programy komputerowe, takie jak Open Office, AutoCAD czy Norma PRO.

Jeśli chodzi o uprawnienia budowlane, to zdobywa się je już poza systemem uniwersyteckiej edukacji. Na egzamin trzeba zapisać się do okręgowego oddziału Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Kierownik budowy musi skończyć magisterskie studia inżynierskie, czyli spędzić na uniwersytecie co najmniej 5 lat. Musi też mieć 2 lata praktyki na budowie, zanim będzie mógł zacząć karierę w budownictwie jako kierownik. Jeśli chodzi o kierowników poszczególnych robót budowlanych, to wystarczą im studia 3-letnie i 3 lata doświadczenia w pracy.

Gdzie znajdzie pracę kierownik robót?

Kierowników robót budowlanych poszukują zarówno rodziny budujące dom, jak i najwięksi wykonawcy, jak Erbud. Od czasu do czasu trafia się też ogłoszenie z dużego placu budowy, gdzie jest generalny wykonawca, ale nikt w jego ekipie nie posiada stosownych uprawnień. W ten sposób można "załapać się" do pracy przy budowie stadionu, biurowca czy innego ciekawego obiektu. Z czasem można nawet pokusić się o specjalizację, taką jak budowa elektrowni czy domków jednorodzinnych. Inwestorzy potrafią docenić - również finansowo - osoby, które mają duże doświadczenie w pracach konkretnego typu.

Źródło: www.erbud.pl.