Jakie są rodzaje kotłów CO?

Kocioł COBez wątpienia najistotniejszym elementem centralnego ogrzewania, stanowiącym jego serce, jest kocioł CO, mylony często z piecem. Wybór odpowiedniego kotła powinien być dobrze przemyślany, ponieważ to właśnie od niego zależne jest odprowadzanie ciepła do różnych pomieszczeń i zapewnienie komfortu użytkownikom danego budynku. Warto zatem wiedzieć, jakie rodzaje tego typu urządzeń obecne są dziś na rynku.

Kotły CO a rodzaj paliwa

Działanie każdego kotła centralnego ogrzewania nierozerwalnie wiąże się z zastosowaniem paliwa opałowego. Z tego powodu możemy wyróżnić 3 podstawowe rodzaje kotłów CO:

  1. Kocioł na paliwa stałe (np. węgiel, drewno, biopaliwo) - chętnie wybierany głównie ze względu na niską cenę nie tylko paliwa, ale również samego urządzenia. W przypadku starszych modeli zdecydowanym ich minusem jest konieczność dużego wkładu pracy, częstego uzupełniania paliwa itp. Na szczęście produkowane obecnie kotły są nie tylko coraz bardziej funkcjonalne, ale również ekologiczne.
  2. Kocioł na paliwa gazowe (najczęściej gaz ziemny) - przede wszystkim ekonomiczny, bezpieczny, wygodny, dość cicho pracujący, nie wymagający stałej obsługi ze strony użytkownika. Kotły te występują w wersji stojącej lub wiszącej (te drugie częściej wybierane ze względu na choćby mniejszy rozmiar i koszt zakupu). Istnieje dość szeroka gama tego typu modeli na rynku.
  3. Kocioł na paliwa płynne (np. olej) - jest dość komfortowy w użyciu, jednak jednocześnie dość drogi, przez co wzrasta również koszt naprawy czy serwisu.
  4. Kocioł dwupaliwowy (lub wielopaliwowy) - daje możliwość spalania dwóch różnych typów paliwa, najczęściej stałego (np. węgla) i płynnego (oleju).

Kotły CO górnego lub dolnego spalania

Jeśli chodzi o wspomniane powyżej kotły CO na paliwa stałe, na rynku dostępne są obecnie dwa warianty tego rodzaju urządzeń, które różnią się między sobą sposobem spalania.

Pierwszym z nich jest kocioł ze spalaniem górnym. Trzeba przyznać, że lepiej sprawdza się on w przypadku węgla niż np. drewna. Ponadto jest stosunkowo tani, a jednocześnie najchętniej wybierany przez konsumentów. Uzupełnianie paliwa zwykle następuje tu co ok. 4 godziny.

Drugi typ to kocioł CO z dolnym spalaniem. Tu odstępy między kolejnymi załadunkami paliwa wydłużają się do nawet 10 godzin. Kotły CO dolnego spalania cechuje również mniejsza produkcja zanieczyszczeń, opcja zmian mocy cieplnej, a także wyższa jakość i sprawność. Jak nietrudno się domyśleć – są przez to zdecydowanie droższe od kotłów górnego spalania. Potrzebny jest w ich przypadku również lepszy ciąg kominowy. Dzisiejsze modele mogą być wyposażone w ruszty w wersji stałej lub ruchomej (żeliwne, stalowe).

Część współczesnych kotłów na paliwo stałe wyposażona jest w specjalny wentylator, dostosowany do palenia nie tylko węgla czy drewna, ale także tzw. miału węglowego, czyli jednego z najmniej budżetowych materiałów opałowych. Z tego powodu stają się częstym wyborem podczas zakupu.

Kotły CO jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne

Rodzaje kotłów centralnego ogrzewania można podzielić również ze względu na zadania, które urządzenia te mają spełniać.

Kotły jednofunkcyjne służą jedynie do dostarczania ciepła do wszystkich miejsc danego domu czy mieszkania. Są to więc proste urządzenia. Zaliczamy do nich kotły na stałe paliwa, a także znaczną część kotłów olejowych.

Tymczasem kotły CO mogą spełniać jeszcze jedną rolę i dlatego nazywamy je wówczas dwufunkcyjnymi. Chodzi tu nie tylko o ogrzewanie pomieszczeń, ale również wody użytkowej. Kotły dwufunkcyjne najczęściej występują w wersji wiszącej. Ich cechą jest to, że dają tyle podgrzanej wody, ile potrzeba w danym momencie - uruchamiają się dopiero po odkręceniu większego strumienia ciepłej wody w kranie, więc czasem trzeba na to chwili czasu (dlatego zaleca się montować je w kuchni lub łazience). Samo zainstalowanie nie powoduje szczególnych trudności, cena zwykle również bywa przystępna.

Podobny efekt można uzyskać, wykorzystując kocioł CO jednofunkcyjny i wbudowując do niego specjalny zasobnik podgrzewający, przez co wzrasta koszt zakupu całości, niekiedy pojawiają się również dodatkowe problemy związane z instalacją. Plusem kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem jest większy komfort użytkowania. Nie trzeba czekać na uzyskanie ciepłej wody użytkowej. Dobrze sprawdzają się więc w większych domach (kotły CO dwufunkcyjne raczej stosowane są na mniejszych metrażach, najlepiej jednopoziomowych).

Kotły CO kondensacyjne

Główną zaletą tych urządzeń (zarówno jedno-, jak i dwufunkcyjnych) jest wysoki nacisk na aspekt ekologiczny i ekonomiczny. Cechuje je bardzo duża w stosunku do innych kotłów wydajność (jeśli chodzi o zużycie paliwa, są to różnice rzędu nawet 30 procent). Możliwy jest w ich przypadku zwrot części energii pochodzącej ze spalania (ciepło nie ulatuje kominem, ale częściowo powraca, ulega skraplaniu i zostaje kolejny raz wykorzystane do zasilenia instalacji grzewczej). Użycie kondensacyjnego kotła CO pozwala więc na spore obniżenie opłat za ogrzewanie, dlatego coraz więcej osób decyduje się na jego zastosowanie.

Autor: www.kotly-witkowski.pl.

Komentarze