Niezależnie od tego, czy pracujesz przy instalacjach na co dzień, czy dorywczo, spotykasz się z pewnością z sytuacjami, w których musisz kupić nową, krótszą rurę metalową lub - skrócić posiadaną i nagwintować. Gwintownice do rur wykonają tę pracę (niemal w całości) za Ciebie - i zrobią to lepiej.Przeczytaj artykuł i sprawdź, co musisz wiedzieć.
Czym jest gwintownica do rur i dlaczego jej potrzebujesz?
Czym jest gwintownica do rur? Jak sugeruje nazwa, za pomocą tego urządzenia będziesz w stanie wykonać gwint na rurze. Oczywiście, można użyć w tym celu tradycyjnej gwintownicy ręcznej, jednak proces ten jest męczący i stosunkowo długotrwały, a ponadto bardziej narażony na niepowodzenie - wystarczy chwila nieuwagi, by nagwintować rurę pod nieprawidłowym kątem lub wciąć zbyt głęboko (a nawet zniszczyć) gwint przez użycie nadmiernej siły. Wykorzystując gwintownicę do rur elektryczną gwarantujesz sobie wysoką jakość oraz powtarzalność wykonanej pracy. Czy nie warto?
Gwintownice do rur - mobilne czy stacjonarne?
Jednym z podstawowych czynników różnicujących podczas wyboru typu gwintownicy jest jej cena - nie da się ukryć, że wersje stacjonarne są kilka razy droższe, co, rzecz jasna, wynika z ich zwiększonej funkcjonalności. Jeśli gwintownicę do rur potrzebujesz używać w warunkach polowych - na przykład na niewielkiej budowie, podczas serwisowania instalacji lub po prostu w ramach hobby, zdecyduj się na wariant ręczny. Urządzenia te są stosunkowo niewielkie i lekkie, dzięki czemu zmieścisz je w wielu miejscach - również ciasnych, przy ścianach, czy w narożnikach - i w wielu przypadkach nie będziesz musiał odkręcać rur w celu wykonania gwintu. W przeciwnych wypadkach, zwłaszcza jeśli gwintujesz dużo i w jednym miejscu, lepiej sprawdzi się wersja stacjonarna. Zanim podejmiesz decyzję, porównaj urządzenia dobrych marek, dostępne w ofercie https://techcenter.pl/gwintownice-elektryczne.
Jakie cechy powinny mieć przenośne gwintownice do rur?
A zatem decydujesz się na mobilną gwintownicę do rur? To świetny wybór, zwłaszcza że pozbawiony największych wad narzędzi tradycyjnych. Taki sprzęt jest szybki i wygodny. Urządzenia pochodzące od dobrych producentów wyposażone są w mocne silniki, zwykle powyżej 1000 W, ale sięgające niemal dwukrotności tej wartości. W pewnym stopniu przekłada się to na ich efektywność, czyli ilość obrotów, jakie mogą wykonać w ciągu minuty. Pomiń urządzenia oferujące poniżej 15 obr./min, jako że nie zwiększy to znacząco Twojego tempa - celuj w 20 obr./min i więcej. Nie obawiaj się przy tym niewygód - elektryczne gwintownice do rur nie potrzebują być obracane wokół obrabianej rury - wystarczy nałożyć na nią głowicę i odczekać chwilę. Proces powrotu po wykonaniu zadania wykonywany jest nawet dwa razy szybciej, a odpowiednie pręty lub imadła zapobiegają obracaniu się urządzenia na skutek powstających momentów sił.
Jakie cechy typowo mają gwintownice do rur stacjonarne?
Są stacjonarne, jednak nie znaczy to, że nie da się ich przenieść - mimo dużej masy rzędu kilkudziesięciu kilogramów można wyposażyć je w dedykowane wózki. Ich konstrukcja jest stabilna i odporna na uszkodzenia. Ważnym aspektem tych urządzeń jest również automatyczne dozowanie smaru, dzięki któremu nie tylko gwinty wykonane są od razu poprawnie i czysto, ale i elementy samej gwintownicy są mniej narażone na zużycie. Zdolne są obsłużyć większe średnice rur, niż ręczne - nawet do 4”, a do tego pracują od nich nawet dwa razy szybciej. Ponadto, niektóre modele wyposażone są w dodatkowe funkcje: dzięki którym dotniesz rury, będziesz mógł je też gratować, czy rowkować.
Komentarze