Wady i zalety zazdrostek do kuchni

Zazdrostki do kuchniZazdrostki to niebanalny sposób na udekorowanie okna. Czemu warto się na niego zdecydować? Jakie wady i zalety ma to rozwiązania?

Choć na jakiś czas wyszły z mody, a ich miejsce zajęły żaluzje i rolety, dziś powracają w wielkim stylu. Zazdrostki zazwyczaj kojarzą się nam z rustykalnymi wnętrzami, jednak przy odrobinie wysiłku w sklepach znajdziemy dziś także modele, które będą świetnie prezentowały się w nowoczesnych lub urządzonych w popularnym stylu eko mieszkaniach.

Mimo różnorodności dostępnych dziś zazdrostek i wysokiej jakości ich projektów, nie każdy jest jednak przekonany do tego rozwiązania. Co więcej, lata ich nieobecności w głównym nurcie wnętrzarstwa sprawiły, że spora część klientów nie nawet czym są. Warto więc poświęcić im nieco uwagi. W tym artykule wyjaśniamy, jak rozpoznać zazdrostki oraz opisujemy najważniejsze wady i zalety tego rozwiązania.

Czym są zazdrostki? Jak je rozpoznać?

Zazdrostki to specyficzny rodzaj dekoracji okna, będący stosunkowo wąskim pasem tkaniny, nie zasłaniającej całej szyby. Mogą one być wykonane z materiału wykorzystywanego do produkcji firan, choć często spotyka się także modele przypominające zasłony. Niegdyś wieszało się je w wiejskich domach, by zasłonić wnętrze kuchni przez spojrzeniami sąsiadów, a jednocześnie móc obserwować podwórze bez konieczności odsłaniania całej firany bądź zasłony.

W późniejszych latach ich popularność nieco zmalała, by powrócić w ostatniej dekadzie. Przez to, że coraz więcej osób decyduje się na ich zawieszenie, poza fasonami jednoznacznie kojarzonymi z wiejskimi domami, pojawiły się także inne projekty firan-zazdrostek.

Zazdrostki. Jakie są ich wady i zalety?

Zazdrostki do kuchni - tak jak zresztą wszystkie inne rodzaje dekoracji okien - mają swoje zalety i wady. Jeśli chodzi o te pierwsze, największe znaczenie mają:

  • ciekawy wygląd - dla wielu klientów stanowią miłą odmianę od zwykłych firanek lub zasłonek;
  • niska cena - do ich produkcji zużywa się mniej materiału, co przekłada się na obniżenie ceny;
  • dobre nasłonecznienie wnętrza - dzięki temu, że nie zasłaniają całego okna, zapewniają lepszy dostęp promieni słonecznych;
  • duży wybór krojów.

Nie są jednak pozbawione wad, z których najpoważniejsze to:

  • fakt, że nie zasłaniają całego okna - dobre nasłonecznienie wiąże się jednak z niedostateczną ochroną przed wścibskimi spojrzeniami. Warto mieć to uwadze szczególnie, kiedy okno znajduje się na parterze i wychodzi na ulicę;
  • łatwość zabrudzenia - w kuchennym rozgardiaszu nietrudno o poplamienie (a nawet o podarcie) zawieszonych nisko firanek-zazdrostek;
  • trudności z dopasowaniem do niektórych wnętrz - choć wybór jest naprawdę szeroki, właściciele niektórych wnętrz muszą przygotować się na to, że nie uda im się dobrać firanek do kuchni tego typu.

Jak zawiesić zazdrostki w oknie?

Decydując się na kupno zazdrostek, warto zawczasu przemyśleć sposób ich zawieszenia w oknie. Tu do wyboru mamy przede wszystkim dwa rozwiązania:

  • drążek zamocowany na ramie okna: może być przykręcany lub naklejany. Pierwszy zapewnia stabilniejsze połączenie, a ale wymaga ingerencji w konstrukcję okna oraz pewnych nakładów pracy;
  • drążek zamocowany we wnęce: przykręcany lub rozporowy. Ten drugi jest stabilny i łatwy w montażu, ale polecany tylko do rzadko otwieranych okien.

Źródło: https://alena-firany.pl/.