Jak prawidłowo montować i demontować szalunki budowlane?

Szalunki budowlaneFirmy budowlane oraz deweloperzy coraz częściej korzystają z kompletnych systemów szalunkowych, które umożliwiają budowanie solidnych i bezpiecznych konstrukcji pionowych oraz poziomych. Wszystko ze względu na to, że są one stabilne i wytrzymałe. Na ich wynajem często decydują się także klienci indywidualni. Jak prawidłowo montować i demontować szalunki budowlane tak, żeby jak najlepiej spełniały swoje zadanie? W jaki sprzęt warto się wyposażyć? Podpowiadamy!

Sposób montażu zależy od tego, czy są to szalunki ścienne, czy szalunki stropowe

Dawniej szalunki były wykonywane z grubych desek i drewnianych stempli. Technologia jednak znacznie się rozwinęła, przez co tego typu konstrukcje używane są już bardzo rzadko. Wypierają je szalunki budowlane systemowe, pośród których są:

  • aluminiowe szalunki stropowe;
  • szalunki ścienne.

Cieszą się one ogromną popularnością wśród firm budowlanych, nie tylko ze względu na swoją dużą wytrzymałość i stabilność, ale również z uwagi na łatwy i szybki montaż.

Technika łączenia poszczególnych elementów systemu w dużej mierze zależy od jego rodzaju. Zawsze należy jednak pamiętać o zachowaniu określonej kolejności poszczególnych kroków, a także należytej ostrożności.

Montaż szalunków ściennych

Zarówno w przypadku kiedy firma budowlana montuje szalunki systemowe ścienne, jak i stropowe w pierwszej kolejności musi dokonać wzrokowej kontroli wszystkich elementów systemu. Należy również pamiętać o uprzednim zapoznaniu się z dokumentacją techniczno-ruchową oraz instrukcją obsługi systemu szalunkowego dostępnego na naszej budowie. Dopiero później możliwe jest przejście do prawidłowych prac montażowych.

W zależności od rodzaju systemu szalunkowego ściennego będzie on składał się z płyt różnej wielkości - standardowych, uniwersalnych oraz wielkopowierzchniowych. Do ich łączenia wykorzystujemy zamki, ściągi, nakrętki. Do wypierania i pionowania szalunku należy użyć podpór uchylnych lub pionujących.

Jak już wspomnieliśmy do łączenia płyt wykorzystujemy zamki. Łączy on ze sobą płyty w sposób uniemożliwiający ich wzajemne przesunięcie oraz rozerwanie. Zamki pomagają ustawić elementy deskowania w jednej płaszczyźnie.

Mocowanie deskowania za pomocą ściągów oraz nakrętki przegubowej odbywa się poprzez otwory ściągu w płytach. Otwory ściągu które nie będą używane należy zabezpieczyć zatyczkami.

Montaż szalunków stropowych

Po dokonaniu wzrokowej kontroli wszystkich elementów systemu szalunkowego stropowego oraz po uprzednim zapoznaniu się z instrukcją obsługi, pora na właściwe prace montażowe. Konieczne jest przymocowanie głowicy do podpór i zabezpieczenie jej przed wypadnięciem. Aby ułatwić ustawianie stalowych podpór, należy przygotować stojaki trójnożne. Następnie można wstawić w nie podpory i zabezpieczyć poprzez uderzenie młotkiem w jarzmo zaciskowe.

W dalszych krokach należy zająć się montażem i zabezpieczeniem dźwigarów podłużnych. Koniecznie trzeba przy tym pamiętać o odpowiednim dopasowaniu i ustawieniu wysokości podpór, a także uwzględnieniu warunków statycznych.

Następnie można zająć się montażem dźwigarów poprzecznych. W tym przypadku również należy uwzględnić odpowiednie dane statyczne konstrukcji podane przez producenta. Niezwykle ważną kwestią jest to, aby dźwigary poprzeczne zostały zamontowane w każdym miejscu, w którym jedna płyta szalunkowa będzie łączyć się z drugą. Kiedy konstrukcja jest już gotowa, można przystąpić do układania poszycia z płyt szalunkowych lub sklejki szalunkowej.

Potrzebne są systemowe podesty, a także słupki zabezpieczające

Żeby prawidłowo zamontować szalunki stropowe, szalunki ścienne czy też szalunki słupowe, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Można go kupić lub wypożyczyć. Przydatne na pewno są podnośniki i wózki robocze. Do prac montażowych konieczne jest także posiadanie różnych narzędzi. Mowa tutaj np. o wiertarce, młocie pneumatycznym, wkrętaku, poziomicy, solidnych kluczach.

Podczas prac prowadzonych na szalunkach należy również pamiętać o wszelkich zabezpieczeniach. Warto zwrócić uwagę na wykorzystanie słupków zabezpieczających dzięki którym możliwe jest wykonanie zabezpieczeń bocznych krawędzi budynków.

Do zabezpieczenia prac prowadzonych na deskowaniach ściennych warto wykorzystać systemowe podesty do szalunków. Jest to sprzęt BHP, który nie tylko zwiększa bezpieczeństwo pracy, ale znacznie ją też ułatwia.

Jak zdemontować szalunki?

Szalunki budowlane demontuje się zawsze w takiej samej kolejności. Najpierw usuwa się barierki tudzież opuszcza się podpory. Dopiero później można zabrać się za demontaż komponentów głównych. Najczęściej stosuje się tu zasadę, aby zaczynać od ostatniego zamocowanego elementu.

Komentarze