Jaki rozmiar zegara na ściane?

Zegar na ścianęZegar ścienny nie tylko odmierza czas, ale również zapełnia lukę na ścianie, zdobiąc pomieszczenie. Z powodzeniem powiesisz go zarówno w kuchni, jak i salonie czy sypialni. Jaki rozmiar zegara na ścianę?

Jak duży zegar wybrać?

Wbrew pozorom wybór zegara ściennego to nie lada wyzwanie. Ten funkcjonalny dodatek pełni funkcję dekoracyjną, dlatego jego zakup nie może być przypadkowy. Najpierw ustal, czy zegar ścienny ma być najważniejszym elementem w pomieszczeniu, czy raczej dodatkiem, który nie będzie odwracał uwagi od innych dekoracji. Jeżeli chcesz wyeksponować zegar, wybierz model o wyraźnym kształcie, aby wyróżnił się na tle ściany. Dobrze, aby był w kolorze kontrastującym z otoczeniem. Ważna jest tu wielkość. Powinien być duży, ale też nie za wielki.

Zegary mogą mieć średnicę 40 cm, ale i 90 cm! Oczywiście w niewielkim pomieszczeniu warto postawić na zegar o nieco mniejszej średnicy, tak między 20 a 50 cm. Jeśli jednak masz sporo przestrzeni, to z powodzeniem możesz sięgnąć po gigantyczny dodatek, który z pewnością zrobi efekt "wow"! Bardzo fajnie prezentują się modele, które nie posiadają postawu, a każda cyfra i wskazówki są przyczepiane osobno do ściany. Sprawdzi się przede wszystkim w pokoju, gdzie nie ma zbyt wielu ozdób.

Z kolei w przypadku, gdy zależy Ci, aby zegar był tylko uzupełnieniem wystroju, postaw na prosty, minimalistyczny model i to najlepiej o niewielkich rozmiarach.

Gdzie umieścić zegar?

Zegar ścienny - https://home-you.com/pl/salon/zegary - możesz powiesić w różnych miejsca. Warto wziąć pod uwagę nie tylko indywidualny gust, ale również:

  • wielkość oraz układ pomieszczenia,
  • usytuowanie mebli,
  • obecność innych dodatków ściennych np. luster, obrazów czy zdjęć.

Gdzie umieścić zegar? W pierwszej kolejności wybierz według Ciebie najlepsze miejsce do zamontowania dekoracji. Warto usiąść w różnych miejscach np. na fotelu, na kanapie, przy stole itd., aby zobaczyć, czy z każdej pozycji dobrze widzisz tarczę. Jeżeli nie, to znajdź inny fragment ściany, który pozwoli na wyeksponowanie dodatku.

W salonie zegar ścienny najlepiej umieścić nad strefą wypoczynkową np. nad narożnikiem albo naprzeciwko wejścia do pomieszczenia.

Na jakiej wysokości zawiesić zegar?

Wybór wysokości, na jakiej ma wisieć zegar, jest bardzo ważny. Przede wszystkim dlatego, że zegar ścienny powinien być dobrze wyeksponowany. Jednocześnie należy go zawiesić na takiej wysokości i w takim miejscu, aby korzystanie z niego było komfortowe.

Wysokość zależy zarówno od indywidualnego gustu, jak i rozmiaru ścian. Ogólnie przyjęło się, że zegar powinien być zawieszony na wysokości wzroku, czyli na wysokości około 150 cm. Oczywiście w sytuacji, gdy nie ma takiej możliwości, możesz zawiesić zegar nieco wyżej. Ważne, aby patrząc na niego, nie trzeba było mocno zadzierać głowy. Zadbaj również o to, aby dekoracja ścienna była centralnym punktem na ścianie. Nie zaleca się wieszania zegara w towarzystwie innych dodatków takich jak obrazy, plakaty, ponieważ wszystkie elementy wystroju mogą siebie przyćmiewać i tworzyć chaos. Lepiej, aby były powieszone z dala od siebie, najlepiej na innych ścianach.

Komentarze