Sposoby mocowania bez wiercenia: wieszaki, przyssawki, taśmy, rzepy

Mocowanie bez wiercenia w ścianieChcesz powiesić na ścianie obrazek lub zdjęcie, ale nie masz wiertarki, aby zamocować uchwyt? A może głowisz się, jak bez konieczności wiercenia w płytkach powiesić w łazience ręczniki i akcesoria kąpielowe? Choć zawieszenie na ścianie bardzo ciężkich obiektów takich jak szafki, czy mocno obciążone półki z książkami, będzie jednak wymagało użycia śrub i gwoździ, to lżejsze dekoracje i akcesoria z powodzeniem zamocujesz za pomocą różnego rodzaju taśm montażowych, rzepów, bądź gwoździ samoprzylepnych.

Dzięki nowoczesnym metodom montażowym unikniemy problematycznego wiercenia w ścianach, hałasu i ryzyka zniszczenia tynku lub glazury. Ponadto do zawieszenia niewielkiej półki czy obrazu nie będzie nam potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt jak wiertarka czy wkrętarka, ani pomoc fachowca. Pracę wykonany samodzielnie w zaledwie kilka minut. Śruby samoprzylepne i taśmy montażowe są też idealnym rozwiązaniem dla osób wynajmujących mieszkania. Bardzo często bowiem właściciele wynajmowanych lokali nie pozwalają na wiercenie w ścianach.

Sposoby mocowania bez wiercenia

Podajnik na mydło, uchwyty na ręczniki, uchwyt do papieru toaletowego czy drobne akcesoria kosmetyczne takie jak na przykład szczotka kąpielowa to niezbędne elementy wyposażenia każdej łazienki. W większości łazienek na ścianach znajdują się dekoracyjne płytki ceramiczne. Wiercenie w nich otworów na śruby, gwoździe czy haki montażowe jest dosyć problematyczne. Wymaga to specjalnego sprzętu oraz dużego doświadczenia, aby nie uszkodzić glazury. O ile w przypadku dosyć ciężkich szafek łazienkowych, często wykonanie takiej pracy okazuje się konieczne, to już przy montażu drobnych akcesoriów lub niewielkich półeczek można skorzystać z innych rozwiązań takich jak:

Wieszaki samoprzylepne
W przypadku ręczników czy mydelniczki sprawdzą się proste i niedrogie samoprzylepne wieszaczki. Kupimy je nie tylko w markecie budowlanym, ale również w większości drogerii, a nawet w zwykłym supermarkecie. Wystarczy jedynie usunąć papier ochronny z elementu klejącego i przycisnąć wieszak mocno do powierzchni płytek.

Przyssawki gumowe
Ciekawym rozwiązaniem są również przyssawki. Wszyscy znamy je od lat. Te obecnie produkowane trzymają się świetnie gładkiej powierzchni płytek. Montujemy je, przyciskając mocno do czystej powierzchni płytek.

Dwustronne taśmy montażowe
Z kolei w przypadku małej plastikowej półeczki na akcesoria kosmetyczne (szczoteczki do zębów, waciki) oraz większych uchwytów jak ten na papier toaletowy, sprawdzą się taśmy montażowe dwustronne przeznaczone do łazienek. Są one trwałe i odporne na działanie wilgoci.

Pamiętajmy, aby przed przystąpieniem do przyklejania wieszaczka, przyssawki czy taśmy dokładnie wyczyścić, odtłuścić i wytrzeć do sucha powierzchnię płytek.

Wieszanie dekoracji ściennych za pomocą rzepów

Rzepy montażowe to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie. Pozwalają one na powieszenie na ścianie przedmiotów o wadze do 4 kg. Możemy ich użyć na przykład do powieszenia takich dekoracji ściennych jak:

  • obrazki,
  • zdjęcia,
  • niewielkie gobeliny, lub makatki,
  • plakaty.

Rzep montażowy składa się z dwóch pasków - jeden z nich przyklejamy bezpośrednio na ścianę, a drugi na tylną powierzchnię obiektu, który chcemy powiesić. Zamontowanie rzepów zajmie nam najwyżej kilka minut. Są one łatwo dostępne w sklepach budowlanych i bardzo praktyczne. Dzięki ich zastosowaniu możemy w bardzo prosty sposób w każdej chwili zmienić aranżacje pomieszczenia. Przykładowo zamienić miejscami wiszące na ścianie obrazki lub zdjęcia albo zamienić je na inne. Wszystko to w zaledwie chwilkę i bez konieczności odrywania taśmy ze ściany.

Gwoździe i śruby samoprzylepne

Pojedynczy gwóźdź samoprzylepny lub śruba uniesie ciężar do 4 kg. Jest to jednak rozwiązanie, które możemy z powodzeniem wykorzystać do montażu na ścianie nawet o połowę cięższych obiektów takich jak półki z książkami czy bibelotami. Wystarczy po prostu zastosować dwie takie śruby lub gwoździe, a wtedy nośność wzrasta aż do 8 kg, co umożliwia już powieszenie całkiem sporych elementów meblowych lub dekoracji takich jak zegary czy lustra.

Kupując śruby i gwoździe samoprzylepne, dokładnie czytajmy informacje na opakowaniu. Dostępnych jest bowiem kilka ich rodzajów przeznaczonych do montażu na różnych powierzchniach na przykład na tynku, tapecie, metalu czy płytkach. Takie samoprzylepne akcesoria są nie tylko bardzo łatwe w użyciu i trwałe, ale również, jak zapewniają producenci, bez problemu usuniemy je ze ścian i nie pozostawią na nich widocznych plam i przebarwień.

Akcesoria do bezinwazyjnego montażu dekoracji oraz uchwytów i półek na ścianach kupimy w każdym markecie budowlanym. Ich ceny nie są wygórowane - wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Taśmy, gwoździe samoprzylepne i śruby są dostępne w różnych wielkościach, kolorach i o różnym udźwigu. Wybierając produkt, zwróćmy uwagę na informacje dotyczące możliwości jego zastosowania znajdujące się na etykiecie. Dzięki tym prostym i nowoczesnym rozwiązaniom z łatwością wyczarujemy nasze wymarzone wnętrze.

Komentarze