Panele tapicerowane - właściwości, zastosowanie, montaż

Panele tapicerowanePanele tapicerowane to element aranżacji wnętrz, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. W zależności od wybranego wzoru dekoracyjne panele nadadzą wnętrzu przytulności, elegancji i prestiżu lub oryginalności. Możemy je zastosować nie tylko w sypialni nad łóżkiem, ale również w pokoju dziecięcym, a nawet zastosować jako designerskie rozwiązanie w salonie.

Panele tapicerowane są nie tylko piękne, ale również bardzo proste w montażu i łatwo dostępne. Znajdziemy je niemal w każdym markecie budowlanym i sklepie z wyposażeniem wnętrz. Do ich założenia możemy oczywiście wynająć fachowca, ale w praktyce jest to zadanie na tyle proste, że bez problemu poradzi sobie z nim nawet amator.

Panele tapicerowane - właściwości, zastosowanie

Miękkie i przytulne panele kojarzą nam się przede wszystkim z sypialnią, gdzie często umieszcza się tego typu dekoracje na wezgłowiu łóżka. Ciekawym pomysłem jest również ich montaż w celach dekoracyjnych w na dużej ścianie w salonie czy jako praktyczne rozwiązanie w pokoju dziecięcym, gdzie mogą stanowić estetyczne i bezpieczne dla dzieci wykończenie kącika zabaw. Funkcje paneli tapicerowanych to:

Dekoracja wnętrz

Niewątpliwie jest to najpopularniejszy powód, z jakiego decydujemy się na ich montaż. Chcemy dodać naszej sypialni czy innemu pomieszczeniu w domu przytulności, oryginalności czy elegancji. Panele takie dostępne są w różnych wzorach, kolorach i kształtach. Mogą być wykonane z materiałów:

  • z połyskiem,
  • matowych,
  • skóropodobnych,
  • welurowych.

Wybierając panele, zwróćmy uwagę na dopasowanie ich charakteru do wystroju całego wnętrza. Warto pamiętać, że są one bardzo rzucającym się w oczy i okazałym elementem dekoracyjnym, dlatego świetnie wyglądają we wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym. Zamontowanie takiej ozdoby w niewielkim zagraconym pokoju kiepski pomysł. Sprawimy w ten sposób jedynie, że pomieszczenie będzie się wydawać jeszcze mniejsze i bardziej chaotyczne. Lepiej postawić na prostotę i jeden wyraźny akcent dekoracyjny we wnętrzu.

Izolacja akustyczna

Panele tapicerowane mają doskonałe właściwości wyciszające wnętrza. Dobrej jakości panele mają izolacyjność akustyczną nawet rzędu 70%, więc bardzo skutecznie stłumią na przykład nieprzyjemne hałasy dochodzące z ulicy do salonu czy sypialni oraz do pokoju małego dziecka.

Izolacja cieplna

Założenie paneli tapicerowanych na zimną ścianę pomoże również zatrzymać uciekanie ciepła. Warto rozważyć taką opcję, szczególnie jeśli mamy tak zwane mieszkanie szczytowe, które niestety jest bardzo narażone na silne wiatry powodujące wychłodzenie pomieszczeń, zwłaszcza jeżeli budynek mieszkalny nie jest należycie ocieplony. Po założeniu takich paneli komfort termiczny w mieszkaniu ulegnie znacznej poprawie.

Montaż paneli tapicerowanych

Przed zakupem paneli dobrze się zastanówmy nad tym, ile materiału potrzebujemy i przemyślmy zastosowanie różnych aranżacji. Jeśli mamy trudności z dokonaniem odpowiedniego wyboru, poprośmy o pomoc projektanta wnętrz, który doradzi nam jakiego kształtu i koloru panele tapicerowane będą najlepiej pasować do naszego mieszkania i w jakiej ilości trzeba je zakupić.

Montaż paneli tapicerowanych jest łatwy i nie zabierze nam wiele czasu. Nie będziemy też potrzebować żadnego profesjonalnego sprzętu. Dowiedz się, jak wygląda montaż paneli tapicerowanych krok po kroku:

1. Przygotowanie ściany
Przed przystąpieniem do montażu paneli tapicerowanych upewnijmy się, że ściana jest czysta. Oczywiście nie musi ona być w idealnym stanie, jednak nie powinny się na niej znajdować na przykład żadne tłuste plamy, ponieważ mogą one spowodować, że klej lub taśmy rzepowe nie będą się odpowiednio trzymać. Jeżeli więc ściana jest bardzo zabrudzona, powinniśmy ją odtłuścić, umyć i poczekać aż całkowicie wyschnie. Problem mogą stanowić również duże wyrwy czy pęknięcia w powierzchni ściany, które trzeba najpierw naprawić. Drobne uszkodzenia czy zabrudzenia nie powinny stanowić problemu. Przed rozpoczęciem montażu dobrze jest też zaznaczyć ołówkiem na ścianie granice obszaru, na który będziemy naklejać elementy dekoracyjne.

2. Przygotowanie paneli
Zanim przystąpimy do naklejania paneli, warto rozłożyć je sobie na podłodze w takim dokładnie w takim układzie, w jakim mają znaleźć się na ścianie. Spójrzmy jeszcze raz czy wszystko wygląda dobrze i ewentualnie dokonajmy drobnych korekt w rozkładzie paneli. Sprawdźmy też, czy tylna powierzchnia paneli jest czysta i można na nią bez problemu nałożyć klej lub przyczepić taśmę.

3. Montaż paneli
Najpierw na tylną część paneli nakładamy klej. Najlepiej zrobić to w 5 miejscach - na wszystkich 4 rogach oraz na środku. Zwróćmy szczególną uwagę na to, by smarując panele klejem nie zabrudzić ich zewnętrznej dekoracyjnej powierzchni. Pracę warto wykonywać w rękawicach ochronnych, aby uniknąć kontaktu kleju ze skórą, ponieważ substancje chemiczne w nim zawarte mogą powodować podrażnienia czy reakcje alergiczne. Następnie przykładamy panel do ściany i przez chwilę mocno dociskamy. Tak samo postępujemy z kolejnymi elementami. Z kolei, jeśli dokonujemy montażu na taśmę rzepową, to naklejamy jej kawałki na panel w 4-5 miejscach, zrywamy papier zabezpieczający i przykładamy panel mocno do ściany. Tutaj również chwilę dociskamy, aby mieć pewność, że element dobrze się przykleił. Montaż elementów dekoracyjnych na rzepy to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ umożliwia ono zmianę układu paneli w dowolnym momencie bez ich uszkadzania.

Wybierając panele tapicerowane, kierujmy się nie tylko swoim gustem i możliwościami finansowymi, ale również jakością ich wykonania. Dobre panele są starannie wykończone, wykonane z nietoksycznych materiałów, a ich powierzchnia pokryta jest powłoką hydrofobową, która ułatwia czyszczenie. Takie panele są ładne, trwałe i odporne na zabrudzenia, a jeśli nawet zdarzy się na nich jakaś plama, to z łatwością usuniemy ją gąbką zwilżoną wodą ze zwykłym szarym mydłem lub innym delikatnym detergentem.

Komentarze

Panelowy
Panele tapicerowane to świetny sposób na dodanie stylu i komfortu do każdego pomieszczenia. Są one dostępne w różnych kolorach, teksturach i stylach, więc można łatwo znaleźć wygląd, który pasuje do Twojego gustu.
Ponadto mogą pomóc w zmniejszeniu poziomu hałasu i pochłanianiu dźwięku, dzięki czemu są idealne do zastosowania w sypialniach, kinach domowych lub innych pomieszczeniach , w których chcesz stworzyć bardziej relaksujące środowisko.
Co najlepsze, są stosunkowo łatwe do zainstalowania, więc możesz cieszyć się korzyściami z tego stylowego uaktualnienia bez konieczności zatrudniania profesjonalisty.
https://panelowe.com.pl/
Super artykuł :)