Boazeria angielska - czym jest? Rodzaje, cena. Jak zrobić?

Boazeria angielskaBoazeria angielska jest nieodzownym elementem większości domów na Wyspach Brytyjskich. Można ją spotkać na klatkach schodowych i korytarzach. W pierwotnej wersji powstawała z drewna olchowego i miała za zadanie chronić ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniem. Współczesne angielskie boazerie są piękne i często dopełniają aranżację, czyniąc ją bardziej ekskluzywną. W Polsce boazeria angielska jest nadal mało popularna, choć z roku rok zdobywa coraz większe grono fanów.

Boazeria angielska jest montowana w dolnej części ściany (na wysokości lamperii), doskonale sprawdza się w każdym pomieszczeniu. Częściowe pokrycie ściany drewnianymi lub drewnopodobnymi panelami jest szczególnie polecane w przedsionku, korytarzu, klatce schodowej oraz w pomieszczeniach najczęściej użytkowanych takich jak salon czy kuchnia ze względów praktycznych. Jednak boazeria angielska nie tylko chroni ściany przed uszkodzeniem i zabrudzeniem, jest także piękna i elegancka. W zależności od rodzaju i wzornictwa pasuje do wnętrz klasycznych, rustykalnych, glamour, a nawet nowoczesnych. Do wyboru mamy wersję minimalistyczną i te bardziej ozdobne, każda z nich ma swój urok i jest doskonałym wykończeniem ścian.

Boazerię angielską można wykonać z gotowych paneli dostępnych w sklepach budowlanych lub zamówić bezpośrednio u producenta. Najtańsza wersja to gotowe panele z płyty MDF, w wersji drewnianej te z surowego drewna, niezabezpieczone przed wilgocią, które należy zaimpregnować i pomalować. Nieco droższa to boazeria w wybranym kolorze, największym wydatkiem będą drewniane panele wykonywane na zamówienie. Kolejna kwestia to materiał i przeznaczenie. W sprzedaży dostępna jest boazeria angielska z naturalnego drewna, cena metra bieżącego takiej boazerii to koszt rzędu 700 do 1300 zł za metr bieżący w zależności od gatunku drewna i wzornictwa. Znacznie tańsza jest boazeria z płyty MDF, za którą trzeba zapłacić od 150 do 400 zł za metr bieżący. W sprzedaży dostępne są laminowane panele ścienne odporne na wilgoć przeznaczone do pomieszczeń typu łazienka czy kuchnia.

Najczęściej w zestawie do samodzielnego montażu znajdują się:

  • panele ścienne,
  • listwa górna i dolna,
  • listwa przypodłogowa,
  • dekoracyjny gzyms.

Zdaniem producentów boazeria angielska z MDF-u nie odbiega jakością od tej drewnianej. Odpowiednio zabezpieczona płyta jest odporna wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, a cena za metr bieżący jest nieporównywalnie niższa.

Alternatywą dla drewnianej i drewnopodobnej boazerii angielskiej jest ceramiczna. W sklepach z płytkami dostępne są duże ceramiczne płyty odwzorowujące formatem, kształtem i wzornictwem wyspiarską boazerię. Jest to doskonałe rozwiązanie w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia, w których panuje podwyższona wilgotność powietrza.

Rodzaje boazerii angielskiej

Boazeria panelowa, na pierwszy rzut oka przypomina polską, którą w latach 80 i 90 ubiegłego stulecia pokrywano niemalże wszystkie pomieszczenia. Ten rodzaj boazerii powstaje z cienkich pionowo przytwierdzonych do ściany deseczek, które są wykończone dolną (przypodłogową) i górną listwą. Najczęściej boazeria jest malowana na kolor biały lub o ton ciemniejszy od ścian, choć zdarzają się aranżacje, w których jest pokryta barwą kontrastującą. W klasycznej wersji wyspiarskie panele ścienne mają kolor biały lub ciemnobrązowy. Ten rodzaj boazerii w nowoczesnej odsłonie może zostać wykonany z modnych szerokich desek z odzysku pokrytych naturalną patyną. Unowocześniona boazeria panelowa idealnie sprawdzi się w minimalistycznych, a nawet loftowych wnętrzach.

Boazeria kasetonowa to drewniane lub drewnopodobne panele ścienne również montowane na wysokości lamperii. Ten rodzaj boazerii powstaje z kasetonów z wypukłymi zdobieniami. Najczęściej są to kwadratowe lub prostokątne ramki okalające panel. W wersji bardziej eleganckiej stosuje się fikuśnie esy flory i wzory florystyczne. Taka boazeria idealnie sprawdzi się we wnętrzach klasycznych i glamour.

Boazeria płycinowa to z kolei panele ścienne z ozdobnymi frezami i płycinami. Taki rodzaj boazerii jest idealnym wykończeniem ścian w jadalni, sypialni czy buduarze. Romantyczne subtelne ozdoby podkreślają klasę pomieszczenia i sprawiają, że aranżacja zyskuje niepowtarzalny charakter.

Boazeria kasetonowo-płycinowa to połączenie dwóch poprzednich rodzajów, jest bardzo elegancka i ozdobna. Najlepiej sprawdza się we wnętrzach glamour, klasycznych i pałacowych. Należy pamiętać, że duża ilość ozdób na ścianie może przytłoczyć i wizualnie zmniejszyć pomieszczenie. Ten rodzaj boazerii występuje najczęściej w kolorze białym lub popielatym i jest wykonywany na zamówienie.

Montaż boazerii angielskiej

  1. Pierwszym krokiem jest przygotowanie ściany, wyrównanie, oczyszczenie, dokładne osuszenie i zaimpregnowanie powierzchni pod boazerię. Jeśli to możliwe należy zmniejszyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu na czas montażu.
  2. W pierwszej kolejności należy zamontować (przykleić) cokoły dolne.
  3. Następnie montujemy zgodnie z kolejnością wzoru poszczególne elementy boazerii panele kasetonowe, płyciny lub deski i listwy pionowe. Uwaga pracę najbezpieczniej jest zacząć od narożnika ściany.
  4. Nad panelami przyklejamy cokół górny, jeśli ściana w pomieszczeniu jest szczególnie narażona na uszkodzenia mechaniczne i istnieje obawa, że cokół może się odkleić dla zabezpieczenia konstrukcji można użyć kołków montażowych, które zostaną zamaskowane przez górny gzyms.
  5. Ostatnim krokiem jest przyklejenie gzymsu górnego, który estetycznie wykańcza boazerię angielską.

Boazeria angielska w łazience

Jak wykonać imitację boazerii angielskiej?

Do wykonania imitacji boazerii angielskiej doskonale sprawdza się styropianowa sztukateria. Wystarczy wybrać elementy określonej długości i o wybranym kształcie, żeby w kilkadziesiąt minut stworzyć na ścianie ozdobne panele. Przy użyciu prostokątnych lub kwadratowych elementów oraz podłużnych styropianowych słupków można stworzyć boazerię płycinową. Odpowiednia aranżacja styropianowych ramek lub słupków da efekt boazerii kasetonowej. Pomalowana na wybrany kolor będzie godnie "udawała" drewnianą angielską boazerię. Najskromniejszą wersję panelową natomiast można zrobić własnoręcznie z desek, listewek z odzysku lub z zerwanej i oczyszczonej z lakieru starej boazerii.

Komentarze