Czym są panele ogrodzeniowe? Rodzaje, montaż paneli ogrodzeniowych

Panele ogrodzeniowePanel ogrodzeniowy nie jedno ma imię i występuje w wielu odmianach od betonowych przez drewniane po stalowe. W Polsce mianem panelowego ogrodzenia określa się najczęściej druciane panele, które wyparły siatkę ogrodzeniową. Tymczasem panele ogrodzeniowe są dostępne od lat np. z betonu i drewna. Nazwa panel ogrodzeniowy dotyczy każdego ogrodzenia systemowego bez względu na materiał, z którego zostało wykonane.

Ogrodzenia panelowe to najczęściej wybierany rodzaj ogrodzeń w Polsce od dobrych kilku lat. Cenimy je za niską cenę, szybki i łatwy montaż. Do wyboru mamy ażurowe niezapewniające prywatności panele na wzór tradycyjnej siatki oraz nieco droższe i bardziej wyszukane wzory paneli ogrodzeniowych. Sprawdź, kiedy warto wybrać ogrodzenie panelowe, a kiedy bardziej opłaca droższe kute ogrodzenie.

Co to jest panel ogrodzeniowy?

Panel ogrodzeniowy to jest gotowy fragment ogrodzenia, czyli nic innego jak przęsło ogrodzeniowe ze specjalnym systemem montażu. W przeciwieństwie do tradycyjnych kutych przęseł panel ogrodzeniowy można za pomocą systemowych złączek doczepić do kolejnego panelu lub słupka ogrodzeniowego. Systemy ogrodzeń panelowych charakteryzują się szybkim i łatwym montażem. W praktyce ogrodzenia panelowe nie są żadną nowością i pojawiły się w Polsce już kilkadziesiąt lat temu.

Pierwsze ogrodzenia panelowe to betonowe panele, które w pierwotnej wersji występowały pod postacią mało estetycznych ścianek, tworzących mur dookoła posesji. Panelem ogrodzeniowym jest również drewniana osłonka, czyli lamelowe ogrodzenie, które można zamontować na siatce ogrodzeniowej lub samodzielnie do słupków ogrodzeniowych.

Najpopularniejsze ogrodzenia panelowe - rodzaje

Nowoczesne stalowe panele, które wyparły tradycyjną siatkę. Ten rodzaj wymaga wcześniejszego montażu kształtowników, do których przytwierdzamy potem panele ogrodzeniowe. Jest to szybki system, którego samodzielny montaż zajmuje nie więcej niż dwa dni, a firma zajmująca się montażem stawia takie ogrodzenie w kilka godzin.

Rozróżniamy ogrodzenia systemowe: proste i przetłaczane. Przetłaczane panele są bardziej odporne na uszkodzenia, zgniatanie i wyginanie. Wybierając ten typ warto postawić na jakość nie cenę. W sprzedaży mamy druciane panele ogrodzeniowe do samodzielnego pomalowania, co w praktyce jest bardziej pracochłonne i żmudne niż malowanie siatki ogrodzeniowej. Panele ogrodzeniowe powlekane specjalnym tworzywem, które występują w wielu kolorach. Ten rodzaj wygląda estetycznie i jest gotowych do montażu zaraz po zakupie, jednak jest mniej trwały niż dwa kolejne rodzaje.

  • Panel ogrodzeniowy ocynkowany, czyli zabezpieczony przed korozją, który należy pomalować specjalną farbą.
  • Panel ogrodzeniowy malowany proszkowo i wcześniej ocynkowany, czyli najdroższa i najbardziej odporna na uszkodzenia wersja paneli drucianych.
  • Ogrodzenie panelowe drewniane, najczęściej zakończone z jednej strony drewnianym słupkiem, który montujemy jeden do drugiego. Takie ogrodzenie można również zamontować na podmurówce. Minusem tego rozwiązania jest konieczność regularnej konserwacji drewna.
  • Ogrodzenie panelowe z wymiennymi elementami. Mało znany w Polsce system ogrodzeń z piktogramem, czyli wymiennym elementem w centralnej części panela. Piktogramy mogą występować na każdym panelu lub w równych odstępach i wymieniamy je w zależności od pory roku, lub kiedy aranżacja ogrodu albo kolor elewacji ulegną zmianie.
  • Ogrodzenie panelowe proste estetyczne występujące w wielu wzorach i kolorach.
  • Ogrodzenie panelowe przetłaczane, które są znacznie bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia od poprzednich. Ten rodzaj również występuje w wielu kolorach.

    Drewniane panele ogrodzeniowe

Jakie ogrodzenie wybrać panelowe czy tradycyjne?

Wiele osób zastanawia się jakie ogrodzenie wybrać i czy jest sens inwestować w panelowe ogrodzenie. Jeśli planujemy zbudować ogrodzenie na lata i na ten cel mamy przygotowany spory budżet lepiej jest wybrać ogrodzenie kute, które przetrwa kilkadziesiąt lat, a obsadzone w gustownych murowanych słupkach będzie wyglądać porządnie i ekskluzywnie. Jednak jest to jedno z najdroższych rozwiązań. Cena budowy podmurówki i słupków z naturalnego kamienia, modnego ostatnio kamienia łupanego lub cegły klinkierowej to koszt od 500 do 1000 zł za m2 w przypadku ogrodzenia z pustych bloczków z kamienia łupanego, a każda kolejna opcja jest droższa. Do tego dochodzi koszt przęseł kutych - ceny zaczynają się od 200 do 300 zł za m2 w przypadku przęseł w wersji marketowej. Prawdziwe kute na zamówienie przęsło to już koszt rzędu kilku a czasem nawet kilkunastu tysięcy złotych za metr w zależności od wzornictwa. Do tego dochodzi koszt cynkowania, malowania proszkowego i farby wierzchniej.

Inna możliwość to budowa podmurówki i słupków, na których zamontujemy sztachety - w tym wypadku koszt będzie nieco niższy. Minusem tego rozwiązania jest konieczność konserwacji drewna, co oznacza czyszczenie i malowanie sztachet co 2-3 lata, a czasem nawet co roku. Systematyczna konserwacja nie oznacza jednak, że drewniany płot będzie długowieczny, gdyż sztachety mogą przetrwać od 15 do maksymalnie 20 lat.

Jeśli więc chcemy zaoszczędzić nieco na ogrodzeniu, warto przemyśleć kwestię montaż ogrodzenia panelowego. Do wyboru mamy kilka opcji. Pierwszą z nich jest dobrze znane ogrodzenie z paneli betonowych, które za pomocą dedykowanych słupków montujemy wokół posesji. Współczesne ogrodzenia panelowe z betonu coraz częściej imitują drewno i kamień.

  • Betonowe panele można montować do słupków lub wybrać w wersji do ogrodzenia murowanego, czyli wysokie na 90 lub 120 cm panele wewnętrzne, które przytwierdzamy za pomocą specjalnych śrub lub kotwy do wcześniejszego obmurowania.
  • Panelowe ogrodzenie drewniane to kolejna możliwość składająca się z paneli ze sztachetami, które możemy montować do słupków lub jeden panel do drugiego.
  • Panelowe ogrodzenie lamelowe to inna możliwość - są to plecione panele ogrodzeniowe ze sklejki, które można montować na tradycyjnej siatce ogrodzeniowej lub w droższej wersji, bardziej stabilne panele lamelowe do słupków drewnianych lub metalowych. Ten rodzaj będzie również wymagał regularnej konserwacji.
  • Panelowe ogrodzenie systemowe są najpopularniejszą i najtańszą obecnie opcją na rynku. Są to panele z drucianą siatką w nowoczesnej wersji. Jest to alternatywa dla tradycyjnej siatki, nieco droższe rozwiązanie, którego zaletą jest szybki montaż i możliwość wymiany poszczególnych elementów ogrodzenia. Niestety, takie rozwiązanie nie jest wolne od wad. Pierwszą i chyba największą jest brak prywatności. Posesja w ten sposób ogrodzona jest widoczna z ulicy i z sąsiednich działek, dlatego też wcześniej lub później osoby, które wybrały takie ogrodzenie, obsadzają działkę iglakami wzdłuż ogrodzenia panelowego lub montują na nim lamelowe panele osłaniające działkę. To wszystko zwiększa koszt inwestycji o kolejna kilkaset złotych.

Montaż ogrodzenia systemowego

Ogrodzenie panelowe systemowe składa się z paneli ogrodzeniowych, których montaż wymaga użycia specjalnych kształtowników, czyli dedykowanych stalowych słupków. W praktyce najczęściej słupki są stosowane co dwa, a nawet trzy panele, jednak "oszczędność" słupków ma bezpośredni wpływ na stabilność ogrodzenia. Słupki powinny być przytwierdzone do podłoża specjalnymi kotwami. Jednak większość firm betonuje słupki, co nie jest złym rozwiązaniem pod warunkiem, że słupek zostanie zakopany na głębokości 50 cm, zasypany suchym betonem B15. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach i bywa, że słupek zabetonowany w opisany wyżej sposób nie czyni ogrodzenia stabilnym, jeśli beton rozsypano tylko kilka cm wokół słupka, a teren jest piaszczysty lub podmokły. W takim wypadku lepiej jest zbudować tradycyjną podmurówkę z fundamentem, który ustabilizuje ogrodzenie.

Jak podłączyć panel ogrodzeniowy z kształtownikiem (słupkiem)?

Panel ogrodzeniowy systemowy łączymy ze słupkiem za pomocą:

  • dedykowanych śrub;
  • obejm startowych, narożnych i pośrednich;
  • złączek.

Zamiast śrub można zastosować nakrętki samozrywalne, ale uwaga - takie ogrodzenia łatwo można zdemontować. W przypadku posesji niezamieszkałych zdarza się, że ogrodzenie systemowe zostaje skradzione.

Montaż przebiega szybko i sprawnie, nie wymaga budowania fundamentu, spawania czy innych prac typowych dla montażu typowego ogrodzenia.

Dekoracyjne ogrodzenie panelowe

Od kilku lat panuje moda na nowoczesne proste minimalistyczne ogrodzenia panelowe, które są łatwe w montażu i bardzo estetyczne. Minimalistyczne ogrodzenia panelowe są - niestety - znacznie droższe niż omawiane wyżej panele z drucianej siatki, ale dużo tańsze niż ogrodzenie kute i tańsze niż budowa podmurówki i ozdobnych słupków. Ten rodzaj ogrodzenia panelowego występuje w kilku różnych wzorach. Najpopularniejsze to:

  • panele ogrodzeniowe z poprzecznymi metalowymi pasami w różnych odcieniach szarego kolory, metalowe pasy są otoczone kształtownikiem, który stabilizuje konstrukcję. Pasy w panelu ogrodzeniowym mogą mieć różną szerokość i bardzo łatwo je dopasować do elewacji domu oraz aranżacji podwórka;
  • panelowe z metalowymi szeroki sztachetami, czyli metalowe ogrodzenie systemowe do złudzenia imitujące drewniane sztachety. Poszczególne panele montujemy do dedykowanych kątowników, do kompletu można dopasować również furtkę i bramę w tym samym wzorze z szybkim systemem montażu;
  • panele ogrodzeniowe ze skośnymi metalowymi pasami, które montujemy podobnie jak poprzednie na systemowych kształtownikach. W omawianym wzorze występuje również brama i furtka, którą montujemy za pomocą szybkich systemowych rozwiązań.

Montaż bramy i furtki w panelowym ogrodzeniu

Mimo, że bramę i furtkę można zamontować w szybki sposób za pomocą dedykowanych systemów, większość fachowców odradza takie rozwiązanie. Zarówno furtka, jak i brama to ruchome elementy ogrodzenia, które warto porządnie przytwierdzić do podłoża. W tym wypadku zaleca się zabetonowanie słupków w klasyczny sposób. Mimo, że producenci ogrodzeń systemowych często zapewniają, że wystarczy zastosować tylko suchy beton B15. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wylanie betonu pod słupki do bramy oraz furtki i montaż metalowych elementów po całkowitym zaschnięciu betonu.

Panele ogrodzeniowe z furtką

Montaż systemowy ozdobnych paneli ogrodzeniowych

Popularność tego typu ogrodzeń sprawiła, że każdego dnia pojawiają się nowe wzory. Ten rodzaj również montujemy do kształtowników za pomocą dedykowanych śrub i złączek lub do murowanych ozdobnych słupów za pomocą kotwy chemicznej i specjalnych śrub.

Montaż dekoracyjnych metalowych paneli z podmurówką i murowanymi słupami

Montaż dekoracyjnych metalowych paneli z podmurówką i murowanymi słupami tworzy bardzo eleganckie ogrodzenie, które - niestety - jest bardziej kosztowne niż systemowy montaż na kształtownikach. Do montażu ozdobnych paneli ogrodzeniowych najpierw należy postawić podmurówkę i słupki. Do wyboru mamy klasyczne pustaki, które potem należy otynkować lub ozdobić w innych sposób, a także cegłę, którą najczęściej obudowuje się ozdobną cegłą klinkierową lub postawi z gotowych bloczków, które są puste w środku. Ten sposób jest najszybszy, a poszczególne bloczki są przyklejane do siebie za pomocą dedykowanego kleju lub zaprawy. Do gotowych słupków montuje się panele ogrodzeniowe, furtkę i bramę.

Montaż na ogrodzenia systemowego na panelowej podmurówce

Systemowy montaż w zależności od rodzaju paneli ogrodzeniowych wykonujemy bezpośrednio na gruncie lub na dedykowanej gotowej podmurówce. W sprzedaży są dostępne gotowe betonowe panele imitujące podmurówkę. Natomiast przęsła montujemy do kształtowników na dedykowanych śrubach i złączach. Montaż ozdobnych paneli ogrodzeniowych nieznacznie tylko różni się od montażu paneli drucianych. Niestety, wadą montażu na gotowej podmurówce jest mała stabilność zarówno podmurówki, jak i ogrodzenia. Najczęściej gotowa podmurówka nie sprawdza się najlepiej, gdyż betonowe panele wcześniej lub później zaczynają się przesuwać i ogrodzenie traci stabilność.

Betonowe panele ogrodzeniowe

Wady i zalety panelowych ogrodzeń

  • Niska cena;
  • Szybki montaż;
  • Możliwość wymiany tylko jednego elementu;
  • Niska waga  - panele ogrodzeniowe ważą znacznie mniej niż kute ogrodzenie.

Porady

  • Ogrodzenia ocynkowanego nie montujemy na świeżej zaprawie i bezpośrednio przy ziemi, ocynk doskonale zabezpiecza metal przed korozją, ale źle znosi kontakt ze świeżym betonem i mokrą ziemią;
  • Ogrodzeń systemowych nie montujemy na podmokłym terenie oraz na świeżo usypanej ziemi lub piachu. Podmokły teren najpierw należy osuszyć i utwardzić np. gruzem, natomiast świeżo usypany utwardzić zagęszczarką;
  • Zawsze wybieraj panele ogrodzeniowe z jak najgrubszej średnicy drucianymi prętami, czyli najtrwalsze i porządne;
  • Wybieraj panele ogrodzeniowe z grubej ocynkowanej i malowanej proszkowo blachy, która będzie odporna na korozję, różne warunki atmosferyczne i ewentualne uszkodzenia mechaniczne.

Komentarze