5 najpopularniejszych typów kostki brukowej. Czym się kierować przy jej wyborze?

Ogród

Kostka brukowaKostka brukowa jest od lat jednym z najchętniej wybieranych materiałów do utwardzania nawierzchni parkingów, ścieżek, chodników, czy podwórek. Jest nie tylko wytrzymała, ale też wygląda bardzo elegancko. Dzięki pomocy projektanta, można dodatkowo wykonać stylowy wzór, który w oryginalny sposób uatrakcyjni walory twojego podwórka. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele typów kostki, które różnią się między sobą materiałem, z którego zostały wykonane, techniką produkcji, kolorem, kształtem i rozmiarem. Co zrobić, by spośród bogatej oferty produktów wybrać taką, która sprosta naszym oczekiwaniom? W tym artykule przedstawiamy pięć typów, najchętniej wybieranych przez klientów.

Popularne rodzaje kostki brukowej ze względu na materiał

O jakości kostki zdecydowanie świadczy przede wszystkim materiał, jaki posłużył do jej produkcji. Wśród najbardziej popularnych wymienia się kostki betonowe (zwykłe i pokryte kruszywem naturalnym) oraz kamienne. Poniżej przedstawiamy ich charakterystykę.

  • Kostka z betonu - jak nazwa wskazuje, wykonana jest z mieszkanki betonowej, poddanej odpowiedniej obróbce (prasowaniu i wibrowaniu). Największą zaletą tego typu kostki jest jej odporność na warunki atmosferyczne. Duże różnice temperatur nie powodują jej pękania lub zniszczenia. Kostka brukowa w kolorze antracytu w połączeniu z kostką białą tworzy uniwersalne i ponadczasowe zestawienie, wybierane przez wielu klientów.
  • Kostka kamienna - wykonana z kamieni naturalnie występujących w przyrodzie, czego dobrym przykładem jest granit. Mieszkanka kilku rodzajów kruszywa sprawi, że nawierzchnia pokryta tego typu kostką nabiera niecodziennego charakteru i jest niezwykle elegancka. Świetnie się prezentuje na ogrodowych alejkach i tarasach.

Rodzaje kostki brukowej ze względu na technikę produkcji

Poza wytrzymałością, klienci przywiązują dużą wagę do walorów estetycznych. Wygląd kostki jest uzależniony od rodzaju techniki, jaką wykorzystano przy końcowym etapie jej obróbki.

Wiele osób decyduje się na zakup kostek wykonanych przy wykorzystaniu poniższych technik, gdyż dzięki nim nawierzchnia wygląda bardzo modnie i oryginalnie.

  • Śrutowanie i szczotkowanie - jest to jedna z najpopularniejszych metod, dzięki której kostka uzyskuje modną, chropowatą fakturę. Dzięki temu, nawierzchnia wygląda stylowo, a dodatkowo nie widać na niej zabrudzeń. Największą zaletą materiałów wykonanych tą techniką jest ich antypoślizgowość.
  • Postarzanie -jak nazwa wskazuje, kostka wykończona tą techniką uzyskuje stylowy wygląd starego bruku, jakim dawniej były wyłożone drogi publiczne. Betonowe kostki poddane młoteczkowaniu i obijaniu świetnie się komponują z soczystą zielenią ogrodów, a więc będą dobrze wyglądać na prywatnych posesjach, jak i w parkach. Jest to idealny wybór dla tych, którzy chcą utrzymać podwórko w dawnym stylu, który obecnie jest jednym z najgorętszych trendów w projektowaniu przestrzeni zewnętrznej.
  • Płukanie - dzięki tej technice betonowa kostka wygląda, jakby w całości została wykonana z naturalnego kamienia. Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie kostki betonowe pokryte materiałem wykonanym z mieszaniny marmuru, granitu i bazaltu, który następnie zostaje poddawany płukaniu. Dzięki temu, grubsze ziarna szlachetnych kruszyw stają się bardziej widoczne, co nadaje kostce wyglądu naturalnego kamienia.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy projektanta

Niezależnie od tego, czy projektujemy niewielką alejkę, czy też cały układ nawierzchni, warto skorzystać z porady profesjonalisty. Jest to najlepszy sposób, by nie tylko uniknąć błędów, ale także mieć pewność, że został wybrany odpowiedni materiał, a wygląd kostki idealnie się wpisuje w otoczenie. Po dokonaniu pomiarów oraz ocenie miejsca, w jakim na zostać zaprojektowana nawierzchnia, projektant proponuje konkretne rozmiary i kształty kostki brukowej, a także sugeruje sposób, w jaki powinna ona zostać ułożona. Projekt powinien współgrać ze stylem ogrodu, kolorystyką budynku, a nawet rodzajem ogrodzenia, dzięki czemu wszystkie elementy posesji będą tworzyły harmonijną całość.

Autor: www.e-otoczenie.pl.

Komentarze

Rita
Moim zdaniem najlepiej jeśli będziemy kierować się opiniami znajomych oraz dobrym stosunkiem ceny do jakości. Czasami płacimy za markę i przepłacamy, a wybierając najtańszą kostkę z marketu budowlanego możemy się narazić na duże koszta wymiany kostki na nową. My z mężem stwierdziliśmy, że najlepszą cenę będziemy mieć jeśli kupimy bezpośrednio od producenta i nie musieliśmy daleko szukać, bo zaledwie 25km od naszej miejscowości znaleźliśmy firmę Kost-Bet, u których sobie zamówiliśmy kostkę na podjazd i chodnik na podwórku. Efekt świetny i dobra jakość. Na szczęście mieliśmy znajomego, który zajmuje się kładzeniem kostki dlatego mamy ją profesjonalnie położoną. To też ważne, by znaleźć dobrych fachowców.
Stef
Ja poszedłem w klasykę bo myślę, że to się zawsze sprawdza. Zona tam aranżuje sobie po swojemu cały ogród jak chce a kostka zawsze pasuje. U nas jest drogbruk i bardzo wytrzymała, fajna kostka za dobra cenę. Myślałem kiedyś jeszcze żeby tak właśnie postarzana kostka była bo akurat by nam pasowało ale żona zaraz zmieni styl ogródka to już została klasyka
Rollo
Jak ma się dużo kasy to może sobie nawet cały ogród wybrukować kostką granitową i co metr robić oświetlenie w kostce czy inne bajery. U nas drogę dojazdową robiła firma Ped-Bruk. Niedrogo, dokładnie - generalnie nie mam się do czego przyczepić.
Tamaris
To, jaką kostkę wybierzemy zależy najogólniej od naszego widzimisię, naszej wizji idealnego ogrodu. Fajnie żeby kostka współgrała z kolorem elewacji, stylem w jakim wybudowany jest dom. Jeżeli poszukujecie sprawdzonej ekipy brukarskiej, to polecam panów, którzy robili u mnie, firmę Ped-Bruk ze Skierniewic.