Ogród wiejski (rustykalny) - czym jest? Jak urządzić ogród wiejski, rustykalny?

Ogród wiejski - rustykalnyPrzed laty styl rustykalny dominował w polskich ogrodach. W ostatnim czasie znów zyskuje popularność. Coraz więcej osób marzy o rustykalnej, czyli wiejskiej przestrzeni, która będzie namiastką klimatu z dzieciństwa, jaki panował w ogrodach naszych babć. Były one wypełnione rodzimymi kwiatami, a rabaty nie były projektowane z linijką w ręku. Rustykalne ogrody, nazywane dziś też wiejskimi, mają sielski klimat, a przy tym ich założenie jest proste i bardzo tanie.

Czym jest ogród wiejski (rustykalny)? Charakterystyka

Kiedy powiemy, że ogród w tym stylu przypomina ogródki naszych babć, potrafimy go sobie mniej więcej wyobrazić. Mimo to warto spróbować usystematyzować charakteryzujące go cechy.

Styl rustykalny powinien przede wszystkim być pełen naturalności i prostoty, a jednocześnie nasycony kolorami. W ogrodzie tego typu doskonale sprawdza się wytyczenie strefy na grządki z warzywami oraz na drzewka i krzewy owocowe. Podziału można dokonać, kierując się wspomnieniami z przeszłości, kiedy ogrody były dzielone na przednią część nazywaną "przedogródkiem" oraz część z tyłu domu. "Przedogródek" miał być najbardziej reprezentacyjną przestrzenią witającą gości morzem barw.

Do ogrodu w stylu rustykalnym najlepiej jest wybierać byliny i kwiaty jednoroczne, które stworzą luźne kompozycje. Siejąc je czy sadząc, nie trzeba bać się kolorów. Można je swobodnie ze sobą łączyć na wzór kwietnych łąk, które mogą zastąpić gładkie trawniki, ponieważ w tradycyjnym ogrodzie nie było dużych przestrzeni trawy, jak dziś. Do charakteru takiego ogrodu doskonale pasuje pozorny chaos panujący wśród roślin. Wiejskiego charakteru nie oddają wytyczone regularnie rabatki, ani zbyt wyszukane gatunki. Nie sprawdzą się także krzewy iglaste cieszące się ogromną popularnością. Dużo lepiej w przestrzeń wypełnioną rodzimymi roślinami, jakie możemy pamiętać z dzieciństwa, wkomponują się kwitnące krzewy liściaste.

Ogród rustykalny to nie tylko roślinność, lecz także elementy małej architektury, które powinny współgrać z jego naturalnym charakterem i dopełniać sielskiego klimatu. Dlatego pojawiają się w nim elementy drewniane, ceglane czy wykonane z naturalnego kamienia. W roli dekoracji sprawdzą się także elementy metalowe. Najbardziej pożądane jest uzyskanie efektu, jakby wszystkie elementy znajdowały się na swoich miejscach od zawsze, a rośliny swobodnie rosły na rabatach od lat.

Gdzie założyć ogród rustykalny?

Mówi się, że styl rustykalny najlepiej pasuje do stosunkowo małych ogrodów, jednak wcale nie musimy się tego trzymać. Bardzo dobrze może wyglądać także na większej przestrzeni. Warto wtedy zdecydować się na warzywnik i mały sad.

Podejmując decyzję, w jakim stylu chcemy urządzić nasz ogród, powinniśmy wziąć także pod uwagę charakter domu. Niestety, styl rustykalny może się gryźć z nowoczesnymi budynkami. Najlepiej komponuje się z domami drewnianymi lub o charakterze nawiązującym do dworku polskiego. Jeśli obawiamy się, że ogród nie stworzy z domem spójnej całości, ale marzy nam się naturalistycznie urządzona przestrzeń, ciekawym wyjściem jest zaprojektowanie w ten sposób fragmentu ogrodu.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu wiejskiego?

Tak jak zostało już powiedziane, w ogrodach wiejskich najlepiej prezentują się rośliny rodzime, jakie pamiętamy z ogrodów babć lub jakie możemy spotkać na łąkach. Wiele z nich to rośliny jednoroczne, ale dla końcowego efektu warto poświęcić im więcej czasu co roku. Spośród nich doskonale sprawdzą się:

  • słoneczniki,
  • nagietki,
  • lwie paszcze,
  • lobelie,
  • lewkonie,
  • dwuletnie naparstnice
  • malwy.

Z bylin możemy wybrać:

  • łubin,
  • orliki,
  • rudbekie,
  • jeżówki,
  • chabry,
  • ostróżki,
  • floksy,
  • lawendę.

Z roślin cebulowych bardzo dobrze będą komponować się z całością mieczyki lub narcyzy. Ogród rustykalny to także przestrzeń na pnącza na przykład winorośl czy wiciokrzew.

Jeżeli chcemy uzupełnić nasz ogród o ozdobne krzewy i drzewa, powinniśmy skupić się na gatunkach liściastych:

  • bzy,
  • jaśminowce,
  • budleje,
  • krzewuszki,
  • forsycje,
  • brzozy,
  • klony.

Wybór roślin do warzywnika czy sadu zależy już tylko od nas. A jeśli nie planujemy takiej przestrzeni w ogrodzie, możemy postawić na zioła, które mogą zajmować rabatki lub pojemniki.

Komponując rabaty, warto zachować strukturę piętrową, czyli z tyłu posadzić wyższe rośliny, a z przodu niższe, by wszystkie miały swobodny dostęp do słońca. Dobrze jest także zadbać, by zakwitały o różnej porze roku, sukcesywnie zajmując miejsca poprzedników i prezentując swoje wdzięki od wiosny do jesieni.

Architektura i dodatki do ogrodu rustykalnego

Projektując ogród rustykalny, powinniśmy wybierać naturalne materiały takie jak kamień czy drewno. Naturalny kamień doskonale sprawdza się do wyłożenia ścieżek lub tarasu. Ten drugi możemy urządzić także, sięgając po drewno, które stworzy ciepłą i przytulną przestrzeń na wzór klimatycznych werand. Meble ogrodowe znajdujące się w wiejskim ogrodzie najlepiej by były drewniane lub wiklinowe. Jeśli zależy nam na ich dużej wytrzymałości i bezproblemowym utrzymaniu w idealnym stanie, możemy wybrać technorattan wysokiej jakości, który z powodzeniem może imitować wiklinę. W rustykalnej przestrzeni bardzo dobrze wyglądają także hamaki i huśtawki, a także drewniane altany i pergole, po których mogą piąć się rośliny.

Jako dekoracja w ogrodzie rustykalnym sprawdzą się gliniane donice czy wiklinowe kosze. Bardzo dobrze wyglądają także metalowe konewki czy stare emaliowane garnki. Jeśli noszą ślady użytkowania, będzie to przemawiało tylko na ich korzyść. Kiedy wybieramy elementy dekoracyjne, najważniejsze jest, by nie sprawiały wrażenie na siłę dodanej ozdoby, lecz naturalnie łączyły się z całą przestrzenią.

Komentarze