Zalety i wady różnych typów projektów domów: od domów pasywnych po nowoczesne konstrukcje

Projekt domu energooszczędnegoWspółczesne projekty domów pozwalają na wzniesienie nowoczesnych obiektów, które różnią się wielkością, technologią budowy czy innymi parametrami. Budynki te klasyfikowane są na wiele sposobów, a przy tym mogą posiadać liczne usprawnienia i udogodnienia. Poszczególne domy charakteryzują się konkretnymi zaletami i wadami, a o ich wyborze powinny decydować przede wszystkim preferencje inwestora oraz uwarunkowania działki.

Projekty domów parterowych, piętrowych i z poddaszem użytkowym

Obecnie do bardzo popularnych rozwiązań należą projekty domu parterowego. Budynki wznoszone na ich podstawie są stosunkowo proste, ponieważ nie posiadają schodów i skośnych ścian. Dla niektórych inwestorów jest to wada. Niemałą zaletą takich projektów pozostaje natomiast prostota aranżacji przestrzeni. Jednopiętrowy dom może zapewnić komfort i wygodę domownikom, ze względu na możliwość opracowania go na praktycznie dowolnej powierzchni. Dużym powodzeniem cieszą się też budynki piętrowe, które pozwalają na uzyskanie większego metrażu nawet na stosunkowo małej przestrzeni. Takie rozwiązanie sprawdzi się chociażby na wąskiej działce, a także w przypadku inwestorów posiadających dużą rodzinę. Ich wadą jest przede wszystkim wyższy koszt inwestycji. Na znaczeniu zyskują obecnie również projekty domów z poddaszem użytkowym, które pozwalają na bardzo efektywne wykorzystanie dodatkowej przestrzeni. Ich minusem są bardziej skomplikowane prace budowlane.

Projekty domów pasywnych

Na znaczeniu zyskują obecnie również projekty domów pasywnych. Budynki te opracowywane i wznoszone są w taki sposób, aby znacząco ograniczyć zapotrzebowanie energetyczne na metr kwadratowy. Obiekty tak zaprojektowane pozyskują, przetwarzają i zatrzymują ciepło pozyskane z instalacji OZE. Projekt domu pasywnego może zakładać bardzo zróżnicowane źródła energii odnawialnej, w tym słoneczną, gruntową, wodną czy powietrzną. Takie rozwiązanie pozwala na bardzo ekologiczne ogrzewanie budynku i wody użytkowej. Same domy pasywne cechują się zwykle prostą, zwartą bryłą bez zbędnych ozdobników. Ich przeszklenia są dość duże i usytuowane po nasłonecznionej stronie budynku, który sam w sobie jest odpowiednio umiejscowiony względem stron świata. Z tego względu pewną wadą może się okazać konieczność spełnienia pewnych wymagań. Projekt tego typu zakłada odpowiednie ocieplenie dachów, stropodachów i ścian, a także uwzględnienie skutecznej wentylacji przez cały rok czy użycie stolarki okienno-drzwiowej o ponadprzeciętnej izolacyjności.

Projektowanie domu

Projekty domów z antresolą

Projekt domu z antresolą to wyjątkowo efektowne rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie atrakcyjnego urozmaicenia aranżacyjnego oraz praktyczne zagospodarowanie przestrzeni. W takim przypadku budynek nie posiada dodatkowej kondygnacji. Antresola jest umieszczona na parterową częścią domu i spełnia funkcję półpiętra, z reguły jednopokojowego. Element ten można załączyć na późniejszych etapach inwestycji, jednak bardziej praktycznym rozwiązaniem jest uwzględnienie go wcześniej. Projekty domów jednorodzinnych z antresolą są nieco bardziej kosztowne i trudniejsze w realizacji, co stanowi pewną niedogodność. Budynek z tym elementem można zaplanować od podstaw, bądź też skorzystać z już opracowanego rozwiązania. Gotowe projekty domów w różnych systemach posiada w swojej ofercie firma New-House.

Projekty domów nowoczesnych

Inwestorzy coraz częściej projekty domów nowoczesnych, które znacząco różnią się od tradycyjnych rozwiązań architektonicznych. W ich przypadku zaletą jest przede wszystkim styl, nierzadko bardzo oryginalny i minimalistyczny. Obecnie nowoczesne projekty domów często zakładają też zastosowanie różnych inteligentnych systemów, przeznaczonych do sterowania chociażby alarmem, roletami czy oświetleniem. Budynki te łączą w sobie prostotę z wieloma innowacjami technologicznymi. Przykładem może być chociażby projekt domu typu stodoła, który bazuje na równej i prostokątnej bryle z dachem spadzistym. Obiekt zaplanowany w taki sposób cechuje się sporą ilością przeszkleń, przez co zapewnia dostęp do naturalnego światła oraz daje poczucie większej przestrzeni użytkowej.

Komentarze