SDS w wiertarce - czy wiertarka SDS jest wygodniejsza od zwykłej?

Mężczyzna usuwa tynk za pomocą wiertła SDSSDS to technologia wykorzystywana w wiertarkach, która ułatwia wykonywanie prac remontowych. Dzięki niej nie trzeba tracić czasu na mozolną wymianę wierteł, poza tym zapewnia ona stabilne mocowanie, co ma duże znaczenie podczas ciężkich robót w metalu czy kamieniu. Sprawdź, czym jest wiertarka udarowa SDS i jakie zalety wiążą się z jej stosowaniem.

Jakie cechy ma wiertarka SDS?

SDS to skrót od niemieckich słów Spannen durch System, które oznaczają mocowanie systemowe. Na początku takie oznaczenie było rozwinięciem słów Steck-Dreh-Sitzt (osadź-przekręć-gotowe). Uchwyt SDS składa się z:

  • dwóch owalnych wgłębień, które są niezbędne do mocowania wierteł czy dłut,
  • kulki, służącej do zablokowania wiertła,
  • dwóch rowków - ich krawędzie odpowiadają za przenoszenie momentu obrotowego.

Wiertarka z SDS odznacza się charakterystycznym sposobem mocowania wiertła, które wystarczy:

  • włożyć w otwór - ułatwiają to wyżłobione rowki,
  • lekko docisnąć bądź przekręcić do momentu usłyszenia kliknięcia, które jest sygnałem, że narzędzie zostało prawidłowo zamontowane w wiertarce.

Także demontaż wiertła jest niezwykle prosty. Trzeba jedynie przesunąć tuleję uchwytu do tyłu i wyjąć narzędzie. Nie wymaga to użycia siły.

Należy pamiętać, że wiertarko-wkrętarki mogą być wyposażone w różne systemy mocowania. Najczęściej spotyka się:

  • SDS-plus (SDS+) - średnica uchwytu wynosi 10 mm; taki system idealnie sprawdza się podczas lżejszych prac remontowych, między innymi w trakcie wykonywania otworów w pustakach czy cegłach,
  • SDS-max - dzięki większej średnicy uchwytu, wynoszącej 18 mm, wiertarka z SDS-max wyróżnia się wyjątkową wydajnością, co pozwala na pracę z bardzo twardymi materiałami.

Technologia SDS jest bardzo pomocna podczas różnego rodzaju robót. Zapewnia ona większą wygodę użytkowania wiertarek i młotów udarowych w porównaniu do zwykłych urządzeń.

Dlaczego wiertarka z SDS to dobry wybór?

Mężczyzn używający wiertarki SDS

Składa się na to wiele czynników. Kluczowe znaczenie ma duża wygoda użytkowania, gdyż każdorazowa wymiana wierteł przebiega szybko. W jej trakcie nie musisz:

  • wciskać wiertła na siłę, co jednak nie zawsze daje pewność, że zostało ono odpowiednio osadzone w otworze,
  • szukać kluczyka za każdym razem, gdy potrzebujesz innego wiertła.

Istotny jest również wysoki poziom bezpieczeństwa - dzięki stabilnemu uchwytowi nie ma możliwości, aby wiertło obracało się podczas robót. Takie ryzyko istnieje natomiast wówczas, gdy wiertło nie zostało precyzyjnie dokręcone za pomocą kluczyka. Nie bez znaczenia pozostaje też to, że wiertarki udarowe SDS lepiej przenoszą drgania oraz siłę obrotu wiertła. Efektem jest większa precyzja w trakcie wykonywania otworów.

Jeśli zdecydujesz się na model akumulatorowy, dodatkową zaletą jest możliwość pracy nawet przy braku prądu. Cechą jest również wysoka mobilność - sprzętu użyjesz wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do gniazdka elektrycznego.

Kiedy sprawdzi się wiertarka na SDS?

Wiertarki udarowe SDS są przeznaczone do prac w najcięższych warunkach, a więc wówczas, gdy niezbędne jest intensywne wiercenie pod dużym obciążeniem. Za ich pomocą szybko wykonasz otwory w ścianach czy sufitach, które zostały wykonane z twardych materiałów, takich jak kamień, beton czy metal. System SDS przyda się na przykład w trakcie montażu instalacji elektrycznej czy remontu altany albo tarasu. Jest on przydatny także dla majsterkowiczów i hobbystów.

Jeśli zamiast wierteł zastosujesz dłuta, możesz sprawnie wykonywać prace rozbiórkowe, w tym:

  • skuwać glazurę i inne powierzchnie,
  • rozkruszać materiały,
  • wykuwać miejsca przeznaczone na parapet czy drzwi.

Wiertarki z SDS zapewniają duży komfort podczas prac remontowych realizowanych samodzielnie. Ich wykorzystywanie znacznie ułatwia i przyspiesza roboty wykończeniowe. Warto je stosować zawsze wtedy, gdy niezbędne jest wiercenie czy skuwanie twardych materiałów.

Wiertarka SDS - pamiętaj o zasadach bezpiecznego użytkowania!

Pomimo tego, że sposób montażu wierteł, jeśli chodzi o wiertarki udarowe z systemem SDS, jest wygodny, szczególną uwagę należy zwrócić na zasady eksploatacji tego typu sprzętów. Przed każdym ich użyciem warto:

  • upewnić się, że w otworze nie ma żadnych zabrudzeń, w tym pyłu, kurzu czy drobinek piasku, które mogą doprowadzić do rozszczelnienia i uszkodzenia uchwytu - zanieczyszczenia mogą również przedostawać się do mechanizmu udaru pneumatycznego i spowodować jego zbyt wczesne zużycie,
  • pokryć chwyt niewielką ilością smaru, a następnie wytrzeć go za pomocą suchej szmatki.

Wiertło czy długo należy wkładać do otworu czystymi rękoma, aby nie zabrudzić go. Pamiętaj też o tym, że każda wiertarka udarowa SDS jest przeznaczona do wierteł o określonej wielkości - zastosowanie nieprawidłowego może spowodować, że mechanizm nie zadziała prawidłowo. Zachowanie opisanych zasad pozwoli Ci w pełni cieszyć się wygodą, jaka wiąże się z użytkowaniem wiertarek SDS.

Źródło: www.ryobitools.eu.

Komentarze