Nowoczesne projekty domów energooszczędnych

Nowoczesny domW obliczu obecnych zmian klimatycznych i rosnących cen energii architekci coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania, umożliwiające maksymalizację efektywności energetycznej budynków przy jednoczesnej minimalizacji ich negatywnego wpływu na środowisko.

Takie podejście do projektowania jest nie tylko wyjątkowo praktyczne, ale też bardzo opłacalne, dlatego wielu klientów biur architektonicznych wybiera nowoczesne projekty domów energooszczędnych zamiast tradycyjnego budownictwa.

Jak wygląda typowy projekt domu energooszczędnego?

Dom energooszczędny różni się od domu standardowego pod wieloma względami. Przede wszystkim posiada alternatywne źródła energii takie jak fotowoltaika (do produkcji prądu) i kolektory słoneczne (do podgrzewania wody użytkowej), dające możliwość ograniczenia wydatków związanych z codzienną eksploatacją budynku, zwłaszcza w sezonie zimowym. Jego projekt zakłada również wykorzystanie efektywnych systemów wentylacyjnych, które zapewniają swobodny przepływ powietrza bez niepotrzebnych strat ciepła, a dodatkowo pozwalają na częściowe odzyskiwanie energii cieplnej. Ubytki ciepła, a co za tym idzie, także koszty ogrzewania, skutecznie redukuje też dobra izolacja termiczna, dlatego w domu energooszczędnym stosuje się termoizolację o współczynniku U nieprzekraczającym 0,20 W/(m2·K), która ułatwia utrzymywanie stabilnych warunków termalnych o każdej porze roku: zarówno zimą, gdy za oknem mróz, jak i latem, gdy panuje upał. Poza tym projekty domów energooszczędnych opierają się zwykle na zastosowaniu materiałów budowlanych o dużej masie termicznej, na przykład kamienia albo betonu, co również nie pozostaje bez wpływu na zapewniany przez takie budynki komfort cieplny.

Dlaczego warto budować energooszczędne domy?

Energooszczędne domy, jak sama nazwa wskazuje, przynoszą oszczędności i to bardzo duże. Ponieważ ich zapotrzebowanie na energię elektryczną jest o połowę mniejsze niż w przypadku domów standardowych, o połowę mniejsze będą także rachunki za prąd i ogrzewanie. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę wyższy koszt budowy domu energooszczędnego, ta inwestycja i tak się opłaca, tym bardziej, że można za nią uzyskać zwrot części kosztów w ramach bezzwrotnego dofinansowania z funduszy unijnych. To mocno odciąży domowy budżet. Taki wybór doceni też z pewnością matka natura, w końcu mniejsza produkcja energii to mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Zadbaj o swoją planetę i swój portfel - postaw na dom energooszczędny! - Doskonałe oferty projektów znajdziesz na E-domy.pl.

Komentarze