Jak wybrać dobrą zagęszczarkę do gruntu i nie przepłacić?

Zagęszczarka do gruntuKażda firma budowlana, w zależności od swojej specjalizacji, powinna mieć na wyposażeniu potrzebny sprzęt, który będzie niezbędny podczas wykonywanych prac. Nieodzowne pomoce można podzielić na przyrządy pomiarowe, narzędzia ręczne, jak i ciężkie maszyny budowlane. Zagęszczarka do gruntu doskonale wpisuje się w ramy ostatniej kategorii. Jest to urządzenie, które generuje sporo hałasu, a poza tym jest bardzo ciężka i przydaje się praktycznie na każdej inwestycji. Sprawdź, czym charakteryzuje się standardowa zagęszczarka, jakie są jej kluczowe parametry oraz jak wybrać dobrą zagęszczarkę do gruntu!

  1. Zagęszczarka - jakie jest jej zastosowanie?
  2. Jakie typy zagęszczarek do gruntu wyróżniamy?
  3. Na jakie parametry zagęszczarek zwrócić uwagę?
  4. Zagęszczarki do gruntu - na jakie koszty się przygotować?

Zagęszczarka - jakie jest jej zastosowanie?

Do czego głównie służy zagęszczarka? Jest to maszyna, która zagęszcza, a więc ubija grunt. Wibracje przenoszone są przez płytę na powierzchnię ziemi. Takie oddziaływanie maszyny sprawia, że z gruntu uwalniane są cząsteczki powietrza oraz wody. W ten sposób ziemia staje się stabilniejsza i bardziej zwarta. Zagęszczarka gruntu wykorzystywana jest tam, gdzie inwestycja wymaga solidnego przygotowania podłoża pod dalsze prace. Jest to ważne w szczególności przy budowie domów, chodników czy ścieżek rowerowych. Po zastosowaniu zagęszczarki można kłaść kostkę brukową bez obawy, że po kilku miesiącach użytkowania stanie się z nią coś złego.

Jakie typy zagęszczarek do gruntu wyróżniamy?

Aktualnie rynek oferuje aż 3 podstawowe typy zagęszczarek. Są to zagęszczarki wąskie i lekkie urządzenia stopowe (potocznie zwane skoczkami bądź ubijakami), większe i cięższe zagęszczarki jednokierunkowe, a także spore, czasem ważące wiele kilogramów zagęszczarki dwukierunkowe. Podział ten wynika z tego, z jak dużą powierzchnią poddawaną ubijaniu mamy do czynienia.

Na jakie parametry zagęszczarek zwrócić uwagę?

Odpowiednio dobrana zagęszczarka do pracy to połowa sukcesu. Zanim wybierzesz odpowiedni sprzęt, musisz zwrócić uwagę na jej parametry techniczne. W ten sposób zakupisz sprzęt, którego parametry wykorzystasz w 100%, a nie w 70% czy w 50%.

Do najważniejszych aspektów zaliczymy masę urządzenia, siłę odśrodkową, częstotliwość wibracji oraz rozmiar płyty roboczej. Zagęszczarki spalinowe to jeszcze jedna ważna kwestia - moc silnika urządzenia. Na rynku dostępne są zarówno urządzenia z silnikami benzynowymi, jak i silnikami diesla. Ważne jest, że w różnych silnikach będą dostępne rozmaite zabezpieczenia oraz funkcjonalności. Warto o tym poczytać, zanim dokonasz zakupu.

Zagęszczarki gruntu - na jakie koszty się przygotować?

Jak wybrać odpowiednią zagęszczarkę i nie przepłacić? Przede wszystkim musisz skoncentrować swoją uwagę na tym, jakie masz potrzeby i oczekiwania. W sytuacji, kiedy szukasz sprzętu wyłącznie do pracy na niewielkich powierzchniach, z pewnością wystarczy Ci skoczek. Zagęszczarka stopowa będzie strzałem w dziesiątkę. Przy nieco większych budowach sprawdzi się zagęszczarka jednokierunkowa płytowa. W tym przypadku trzeba przygotować się na wydatek rzędu kilku lub maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli zaś chodzi o zagęszczarki większe, dwukierunkowe, dość masywne i ciężkie urządzenia, koszty takiej machiny to od kilkunastu tysięcy złotych wzwyż.

Budownictwo nieustannie się rozwija, firmy inwestują więc w nowoczesne maszyny, aby prace szły szybciej i były lepiej wykonane, aniżeli przed kilkunastu czy kilkudziesięciu laty.

Komentarze