Jak wybrać bramę wjazdową?

Brama wjazdowaBrama wjazdowa ma przynajmniej kilka funkcji. Choć może się wydawać, że jedynie zabezpiecza mieszkańców, jest też czymś w rodzaju wizytówki domu, widocznej już od pierwszego spojrzenia. Jak więc wybrać bramę wjazdową, by cieszyć się zarówno jej estetyczną, jak i praktyczną stroną? Oto kilka praktycznych wskazówek.


Brama wjazdowa - najważniejszy element ogrodzenia

Brama wjazdowa jest niewątpliwie najważniejszym elementem ogrodzenia. Musi być sprawna, estetyczna, trwała i działać bez zarzutów - szczególnie że przez większość kierowców używana jest każdego dnia. Ponieważ brama wjazdowa należy do najbardziej eksploatowanych elementów ogrodzenia, proces jej wyboru powinien być poprzedzony gruntowną analizą.

Jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy, najlepiej skorzystać z porad specjalistów z danej firmy. To dlatego, że bramy wjazdowe wzbogacone są o ukucia i automatykę, którą samemu trudno zrozumieć (bez chociażby podstawowej wiedzy na temat bram), a do tego bramy dzielą się na rodzaje, mogące dodatkowo utrudniać podjęcie pewnej decyzji. Do głównych rodzajów bram należą wjazdowe przesuwne oraz skrzydłowe. Pierwsze przesuwają się bok, wzdłuż ogrodzenia, a drugie rozchylają się. Choć rodzaj bramy niemal zawsze będzie zależał od umiejscowienia działki (m.in. względem ulicy), równie trudnym wyborem, pozwalającym na większą dowolność, jest materiał wykonania bramy.

Zanim poprosi się specjalistę o pomoc, warto zapoznać się z podstawowymi zaletami materiałów wykonania bram, by ułatwić dobieranie rozwiązań sobie, ale i firmie, która bramę zaprojektuje i dostarczy.

Bramy aluminiowe - czy warto je wybrać?

Bramy aluminiowe to jeden z najczęstszych wyborów, zwłaszcza w przypadku nieruchomości wybudowanych w stylu nowoczesnym - wyjaśnia Karol Miłoszewski - przedstawiciel serwisu: https://superdomek.pl/, czyli producenta bram i ogrodzeń. Są świetnym dodatkiem do ogrodzenia pod kątem estetycznym (prezentują się minimalistycznie i uniwersalnie), ale są równie trwałe i wygodne w codziennej obsłudze. Nie są też ciężkie, więc dobrze działają z automatyką bramową.

Ogrodzenia z aluminium nie są wykonane tylko z jednego materiału. To powinno uspokoić osoby, które aluminium kojarzą raczej z czymś, co ulega łatwemu wyginaniu się. Konstrukcję wspiera krzem lub żelazo - w różnych proporcjach i w zależności od modelu. Producenci cenią różnego typu mieszanki za plastyczność, pozwalającą na kształtowanie profili, przycinanie i formowanie zgodnie z preferencjami klienta.

Warto podkreślić, że aluminiowe bramy, ze względu na niską wagę, są wygodne w transporcie i osadzaniu na terenie domu lub firmy.

Bramy stalowe - czy warto na nie postawić?

Drugim czołowym rozwiązaniem są bramy stalowe, wyróżniające się niezwykłą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu wybierane są nie tylko do ochrony prywatnych domów, ale również firm czy fabryk.

Ogrodzenia stalowe wyróżnia wyjątkowa estetyka, są minimalistyczne, ale dobrze prezentują się przy każdym nowoczesnym domostwie. Mają również szerokie możliwości pod względem łączenia z innymi materiałami, co bramy aluminiowe. Nie są też trudne w montażu (choć niewątpliwie cięższe od aluminiowej alternatywy), a ich cena jest optymalna.

Jaką bramę wybrać - aluminiową czy stalową?

Porównując bramę aluminiową i stalową, można wyróżnić kilka zasadniczych różnic.

Po pierwsze, bramy aluminiowe są nieco mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Po drugie, stalowe bramy są cięższe. Po trzecie, wybór aluminium zazwyczaj będzie droższym rozwiązaniem. Po czwarte, to stal jest trwała i wybierana nawet przez właścicieli dużych firm, obawiających się o bezpieczeństwo interesu. Dla wielu nie bez znaczenia będzie także przewożenie bramy. Jak zostało już wspomniane, aluminiowe ogrodzenia są po prostu lżejsze i łatwiejsze do osadzenia.

Przy wybieraniu ogrodzenia stalowego warto mieć na uwadze, że musi być konserwowane. Co to oznacza? Co kilka lat trzeba zadbać o to, by ogrodzenie nie zardzewiało. Nie jest to proces skomplikowany, jednak wymagający pewnego zaangażowania oraz minimalnych nakładów finansowych.

Czy można wiec jasno wskazać, która brama jest lepsza? Trudno o jedną właściwą odpowiedź. Wiele zależy od priorytetów, stylu posiadłości, a nawet sposobu dostarczenia jej na miejsce (jeśli nie skorzysta się z usług przewozowych). Choć nie ma jednej słusznej odpowiedzi, mając pod uwagę wszystkie wymienione kwestie, na pewno ułatwiony zostanie proces porównywania ofert od specjalistycznej firmy. Dzięki temu nie popełni się błędu, a danym rozwiązaniem będzie można cieszyć się przez wiele lat.

Komentarze