Gdzie znaleźć pracę jako inżynier budownictwa? Jakie są zarobki?

Inżynier budownictwaOd kilku dekad trwa w Polsce boom budowlany. Dotyczy on zarówno obiektów mieszkalnych (domów jedno- i wielorodzinnych), jak i tych przeznaczonych do użytkowania przez firmy, urzędy, instytucje i społeczności lokalne. Każda budowa wymaga obecności całego zespołu fachowców - od architektów i kierowników budowy aż po robotników niewykwalifikowanych, wykonujących mniej zaawansowane prace. Jaka jest w tym kontekście rola inżyniera budownictwa? Czy opłaca się kształcić w tym zawodzie?

Inżynier budownictwa - czym się zajmuje?

Z profesją inżyniera budownictwa wiąże się bardzo duża odpowiedzialność. Jego głównym zadaniem jest nadzór nad realizacją inwestycji budowlanej. Oznacza to pilnowanie zarówno terminów oddawania poszczególnych etapów prac, jak i dbałość o ich wykonanie zgodnie z planami i ze sztuką budowlaną - tak, aby gotowy obiekt był nie tylko estetyczny, ale też bezpieczny.

Inżynier budownictwa sporządza i uzupełnia dokumentację budowy, którą następnie przekaże inwestorowi i do której wgląd mają przedstawiciele uprawnionych do tego instytucji. Pozostaje on w ciągłym kontakcie z inwestorem, kierownikiem budowy, podwykonawcami i urzędnikami, aby zapewnić płynność prac. Inżynier budownictwa ma też uprawnienia do projektowania budowli (w zależności od wykształcenia kierunkowego - budynków, dróg, mostów i in.).

Inżynier budownictwa - praca tylko dla osób z wyższym wykształceniem

Ścieżka kariery inżyniera budownictwa musi iść określonym torem - przynajmniej na początku. Wykonywać ten zawód mogą wyłącznie absolwenci studiów inżynierskich na kierunku technicznym, ściśle związanym z docelową profesją (np. budownictwo lub architektura). To jednak nie wszystko - przyszły inżynier budownictwa musi zdobyć uprawnienia nadawane przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa. W tym celu należy najpierw odbyć praktykę zawodową, następnie przejść procedurę kwalifikacyjną a na końcu zdać egzamin.

Jeśli nie posiadasz wyższego wykształcenia, nie możesz pracować jako inżynier budownictwa. Dostępne są jednak dla ciebie inne, dobrze płatne, zawody związane z branżą budowlaną, takie jak mistrz budowy czy specjalista na którymś z etapów powstawania budynku (np. zbrojarz, dekarz, kafelkarz).

Inżynier budownictwa - zarobki i perspektywy zawodowe

Zdobycie uprawnień zawodowych w profesji inżyniera budownictwa jest bardzo opłacalne. Średnie wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 10 000 zł brutto a osoby odpowiedzialne za większe i bardziej wymagające budowy zarabiają kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Dosyć ciekawie przedstawiają się także możliwości awansu inżyniera budowy. Po zdobyciu renomy może on założyć własną firmę. Ma również szanse na wspięcie się na szczyt hierarchii w zatrudniającym go przedsiębiorstwie, co oznacza osobiste nadzorowanie najważniejszych budów w kraju (np. obiektów sportowych czy rekordowych wieżowców).

Gdzie może znaleźć pracę inżynier budownictwa?

Konkurencja w branży budowlanej jest dosyć spora. Skąd wiadomo, która z firm poszukujących inżynierów budownictwa podchodzi do swoich pracowników rzetelnie, a która chce raczej dorobić się, wykorzystując ich ciężką pracę?

Nie licz na szczęście - sprawdź opinie o pracodawcach z branży budowlanej na https://www.gowork.pl/opinie/budowa-mieszkan-i-domow-budynkow;kat. Komentarze wystawiane są przez pracowników oraz uczestników procesu rekrutacji a pracodawcy nie mogą ich usuwać, dlatego zyskujesz pewność zdobycia kompletu informacji o firmie jeszcze przed złożeniem CV.

Komentarze