Farba magnetyczna - czym jest? Właściwości, parametry, rodzaje, kolory, cena

Farba magnetycznaFarba magnetyczna jest jednym z hitów w aranżacji wnętrz. Jej magnetyczne właściwości powodują, że można z łatwością przyczepiać do niej magnesy, również razem z notatkami, rysunkami, plakatami lub zdjęciami. Jeśli chcesz zastosować farbę magnetyczną, warto poznać ją bliżej. W jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej? Jak ją nakładać? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Farba magnetyczna - co to jest?

Dzisiaj można zobaczyć ją w wielu aranżacjach, natomiast nie każdy dokładnie wie, czym dokładnie charakteryzuje się ten produkt. Co to jest farba magnetyczna?

Farba magnetyczna jest rodzajem farby, która wyróżnia się właściwościami magnetycznymi (ferromagnetycznymi). Najczęściej jest to farba akrylowa, wodorozcieńczalna, a w jej składzie znajdują się cząsteczki tlenku żelaza, które przyciągają magnesy.

Za pomocą farby magnetycznej można stworzyć efektowne, kreatywne i praktyczne powierzchnie, które sprawdzają się w różnych wnętrzach, na przykład domach, mieszkaniach, biurach, firmach, przedszkolach czy szkołach.

Rodzaje farb magnetycznych

W sprzedaży znajduje się szeroka gama farb magnetycznych, które można podzielić pod kątem ich przeznaczenia.

Spotykane są dwa główne rodzaje farb o właściwościach magnetycznych:

 • Farba magnetyczna podkładowa - jest to rodzaj farby, która wykazuje jedynie właściwości magnetyczne. Można stosować ją jako farbę podkładową i pokrywać ją innymi rodzajami farb, by uzyskać oczekiwany efekt. Przykładowo można pomalować ją farbą tablicową. Farba tablicowa tworzy nawierzchnie, po których można pisać kredą. Farbę magnetyczną można też malować zwykłą farbą ścienną, by nadać nawierzchni dowolny kolor, albo farbą suchościeralną, po której można pisać markerami suchościeralnymi.
 • Farba magnetyczna tablicowa 2 w 1 - farba ta pozwala na jednoczesne stworzenie nawierzchni o właściwościach magnetycznych, po której można pisać kredą. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania dwóch osobnych produktów, co oszczędza czas.

Kolory farby magnetycznej

Producenci oferują farby magnetyczne w wielu kolorach do wyboru, dzięki czemu można stworzyć różne nawierzchnie.

Najpopularniejsza jest farba magnetyczna czarna, która pozwala na stworzenie efektu czarnej tablicy. Czarny kolor doskonale pasuje do wielu aranżacji, dlatego ma on uniwersalne zastosowanie.

czarna farba magnetyczna
Czarna farba magnetyczna

Również dostępne są farby magnetyczne w kolorze grafitowym - ciemnoszarym oraz w kolorze białym, które także można dopasować do wielu wystrojów.

Aby nadać nawierzchni pomalowanej farbą magnetyczną inną barwę, można zastosować farby magnetyczne tablicowe lub pokryć ją podkładową inną farbą o dowolnym kolorze.

Jakie właściwości ma farba magnetyczna?

Główne właściwości farby magnetycznej:

 • Magnetyczna - farba dzięki zawartości tlenku żelaza przyciąga magnesy.
 • Wodorozcieńczalna - można rozcieńczać ją za pomocą niewielkiego dodatku wody.
 • Szybkoschnąca - szybko wysycha i nadaje się do ponownego malowania lub użytkowania w krótkim czasie.
 • Wytrzymała i twarda - po wyschnięciu pozwala na tworzenie trwałej, wysoce odpornej na uszkodzenia nawierzchni.
 • Przyjazna dla środowiska i człowieka - zawiera niską ilość LZO (lotnych związków organicznych), a także nie zawiera w składzie szkodliwego ołowiu.
 • Niemalże bezzapachowa - farby tego typu praktycznie nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów.
 • Matowa - najczęściej farby magnetyczne mają matowe wykończenie. Aby nadać im połysk, należy pomalować je farbą dającą efekt lakieru.
 • Można pisać po niej kredą, suchościeralnymi markerami - w przypadku farby magnetycznej tablicowej, lakieru suchościeralnego.

Co można malować farbą magnetyczną?

Nadaje się ona do malowania wielu powierzchni, dlatego ma uniwersalne zastosowanie. Przeznaczona jest do używania na powierzchniach wewnątrz budynków i nie nadaje się do malowania na zewnątrz.

Przykładowo za pomocą farby magnetycznej można pomalować poniższe rodzaje materiałów:

 • Tynki malowane farbami
 • Drewno
 • Beton
 • Gips i inne podłoża mineralne
 • Płyty karton-gips
 • Płyty MDF
 • Metale - stal, żeliwo
 • Ceramikę

W zależności od malowanej powierzchni możliwe jest malowanie jej bezpośrednio lub z dodatkowym preparatem gruntującym dla uzyskania lepszej przyczepności.

Zastosowanie farby magnetycznej

Farba magnetyczna oraz farba magnetyczna tablicowa mają bardzo szerokie przeznaczenie i dzięki nim można przygotować różne nawierzchnie o efektywnym wyglądzie i praktycznym zastosowaniu.

Sprawdzi się w wielu wnętrzach, między innymi można pomalować nią ściany w pokoju dziecięcym, kuchni, sypialni, salonie, na klatce schodowej albo na korytarzu w domu lub mieszkaniu.

Farba magnetyczna w pokoju dziecięcym
Farba magnetyczna w pokoju dziecięcym

Również często używana jest ona w przestrzeniach publicznych, na przykład w przedszkolach i szkołach, punktach gastronomicznych - kawiarniach, pubach, barach i restauracjach, hotelach i innych obiektach noclegowych, biurach i urzędach, na przykład w salach konferencyjnych i szkoleniowych.

Istnieje możliwość pomalowania farbą magnetyczną całej ściany, ale również jej fragmentu, aby stworzyć rodzaj wydzielonej powierzchni o właściwościach magnetycznych. Świetnie nadaje się ona również do tworzenia dekoracyjnych nawierzchni, na przykład w geometrycznych kształtach albo ozdobnych tablic z obramowaniem.

Nawierzchnię uzyskaną dzięki farbie magnetycznej można wykorzystać na wiele sposobów, na przykład jako:

 • Tablica na notatki - można umieścić na niej ważne daty, przypomnienia, listy zakupów.
 • Memory board - przestrzeń do prezentacji różnych pamiątek, na przykład zdjęć, rysunków, pocztówek, notatek.
 • Mood board - przeznaczony do przedstawienia kolażu, który stanowi inspirację podczas pracy czy procesów kreatywnych, na przykład malowania.
 • Nawierzchnia do zabawy - doskonała w pokojach dziecięcych i innych wnętrzach, by zapewnić dzieciom miejsce do kreatywnej ekspresji.
 • Pomoc naukowa - na tablicy można przyczepiać pomoce naukowe, na przykład notatki, fiszki, wykresy, tabele.
 • Menu - można zaprezentować na niej aktualne menu w lokalu lub plany posiłków w domu.
 • Nawierzchnia do planowania - można planować na niej zadania, gromadzić informacje o realizowanych projektach.

Farba magnetyczna - zalety i wady

Przed zdecydowaniem się na jej zastosowanie, konieczne jest uwzględnienie zarówno jej zalet, jak i wad.

Zalety farby magnetycznej:

 • Pozwala na uzyskanie magnetycznej nawierzchni,
 • Umożliwia stworzenie atrakcyjnego wyglądu na ścianie,
 • Nadaje się do pokrycia różnych powierzchni, na przykład farb, drewna, metalu,
 • Jest bezpieczna dla człowieka i dla środowiska,
 • Można pomalować ją innymi typami farb, na przykład farbą tablicową.

Wady farby magnetycznej:

 • Wysoka cena,
 • Konieczność nałożenia wielu warstw dla uzyskania optymalnych właściwości magnetycznych,
 • Z czasem farba może tracić swoje właściwości magnetyczne,
 • Trudna w usuwaniu po wyschnięciu.

Parametry farby magnetycznej

Farba magnetyczna charakteryzuje się poniższymi parametrami technicznymi, na które warto zwrócić uwagę przy jej wyborze:

Wydajność

Określa, ile litrów farby konieczne jest do pokrycia 1 m2 nawierzchni jedną warstwą.

Najczęściej mają one wydajność na poziomie 10-12 m2/l dla jednej warstwy, natomiast zwykle zaleca się 4-8 warstw. Przykładowo 1 puszka o pojemności 3 l pozwoli na pomalowanie nawierzchni o powierzchni 3 m2 4-krotnie.

Czas schnięcia

Określa, jak długo należy zaczekać na wyschnięcie farby, aby nałożyć kolejną warstwę lub użytkować farbę. Często przedstawiony jest on w kilku przedziałach - dla dotyku, do wyschnięcia, do ponownego malowania i dla pełnej twardości.

Czas schnięcia podawany jest najczęściej dla temperatury 20 stopni C, dlatego w przypadku niskiej temperatury i wyższej wilgotności powietrza czas schnięcia może się wydłużyć.

Rozcieńczalność

Określa, ile rozcieńczalnika, na przykład wody, można dodać maksymalnie do farby, aby była ona gładsza i łatwiejsza w nakładaniu. W przypadku farb magnetycznych wodorozcieńczalnych to najczęściej 5%.

Farba magnetyczna - cena

Farby magnetyczne są dość drogie, dlatego trzeba zapłacić za nie więcej niż w przypadku standardowych farb do malowania ścian.

Przykładowo, w popularnych marketach puszka znanego producenta o pojemności 750 ml to wydatek 100-150 złotych. Natomiast farba tego typu od mniej znanej marki kupiona online będzie wydatkiem około 60-100 złotych.

Jak wybrać dobrą farbę magnetyczną?

Obecnie w sprzedaży można znaleźć wiele rodzajów farb magnetycznych. Mają je w ofercie różni producenci, między innymi popularne marki, takie jak Tikkurila, Jeger, Primacol, Noxan, Magnat, a także mniej znane, na przykład E-concreto, Space Creation, Perfect Chemia.

Przed zakupem warto sprawdzić opinie, by dowiedzieć się, które są polecane przez klientów.

Pomocny w wyborze odpowiedniej farby o takich właściwościach może być ranking - takie porównania można znaleźć w internecie, aby dowiedzieć się, jaki produkt warto kupić.

Farba magnetyczna - jak malować?

Malowanie farbą magnetyczną - krok po kroku:

1. Przygotowanie otoczenia

Należy rozłożyć folie ochronne i zalepić za pomocą taśmy malarskiej nawierzchnie, które chce się zabezpieczyć przed pomalowaniem.

2. Przygotowanie powierzchni

Powierzchnia do malowania powinna być oczyszczona, sucha i pozbawiona zanieczyszczeń i luźnych materiałów, na przykład luźnych powłok malarskich, sypiącego się tynku. Należy ją odkurzyć i umyć, a w razie potrzeby odtłuścić.

3. Przygotowanie farby

Farba powinna być przed użyciem dokładnie wymieszana. Gdy jest bardzo gęsta, zaleca się dodanie do niej do 5% wody, a następnie ponowne wymieszanie.

4. Malowanie

Następnie można przystąpić do malowania nawierzchni. Zaleca się aplikację za pomocą wałka gąbkowego albo flockowego.

5. Schnięcie farby

Należy zaczekać na wyschnięcie zgodnie z informacjami podanymi przez producenta dotyczącymi czasu schnięcia. Zwykle to około 3 godziny.

6. Szlifowanie nawierzchni

Aby pomalowana nawierzchnia była jeszcze gładsza, zaleca się jej wyszlifowanie za pomocą drobnego papieru ściernego o gradacji 240-400, a potem usunąć pył.

7. Ponowne malowanie

Po wskazanym czasie można przystąpić do ponownej aplikacji farby. Nawierzchnię należy pomalować kilkukrotnie, zgodnie z oczekiwaną siłą magnetyczną nawierzchni.

8. Wykończenie

Wyschniętą nawierzchnię można pomalować inną farbą, na przykład farbą akrylową zwykłą, tablicową, lakierem suchościeralnym. Przed nałożeniem ostatniego produktu również można lekko wyszlifować ścianę, by była gładsza.

Ile warstw farby magnetycznej nałożyć?

Aby farba magnetyczna pozwoliła na stworzenie nawierzchni o właściwościach magnetycznych, konieczne jest nałożenie jej w kilku warstwach.

Gdy do nawierzchni zamierza się przyczepiać lekkie magnesy albo magnesy neodymowe o wysokiej sile magnetycznej, najczęściej rekomenduje się pomalowanie jej 4 warstwami.

Gdy natomiast zamierza przyczepiać się do niej cięższe magnesy, na przykład dekoracyjne magnesy lodówkowe, w takim przypadku zaleca się nałożenie 8 warstw farby magnetycznej.

Jak usuwać farbę magnetyczną?

Wszelkie zaplamienia oraz pyły powstałe po zastosowaniu farby magnetycznej warto usuwać błyskawicznie ściereczką i detergentem, ponieważ jest ona trudna w zmywaniu.

Aby pozbyć się zaschniętej farby magnetycznej, konieczne jest jej zeszlifowanie za pomocą papieru ściernego.

Komentarze