Dywan a ogrzewanie podłogowe

Dywan Springle RedDzięki nowoczesnym technologiom i wysokiej jakości materiałom na ogrzewanie podłogowe nadaje się praktycznie wszystko. Stosuje się tu najróżniejsze materiały - od kamienia przez panele aż po dywany.

W wielu nowo wybudowanych domach zakładane jest ogrzewanie podłogowe. Cieszy się ono wielką popularnością i trudno się temu dziwić - przede wszystkim jest gwarancją tego, że ciepło zostanie optymalnie rozprowadzone po całym pomieszczeniu. Za tym rozwiązaniem przemawiają również względy estetyczne, czyli fakt, że stylizacji wnętrza nie zaburzają kaloryfery. Kolejną zaletą jest ciepło płynące prosto z podłogi w sposób komfortowy dla naszych stóp. Pozostaje tylko jedna kwestia do rozpatrzenia: jaki dywan będzie nadawał się jako wykończenie tego rodzaju podłogi?

Sprawdź kartę techniczną dywanu

- Dywany doskonale sprawdzają się we wnętrzu z ogrzewaniem podłogowym, chociażby z tego względu, że dzięki temu połączeniu można uzyskać efekt ciepłej i miękkiej podłogi, po której każdy domownik z przyjemnością będzie się poruszał. Przy dobieraniu odpowiedniego modelu trzeba tylko dokładnie sprawdzić kartę techniczną produktu. Powinna się na niej znaleźć informacja, czy nadaje się on do położenia na ogrzewanej podłodze, czy też nie - wyjaśnia Bożena Tomczyk, ekspert firmy KOMFORT.

- Jeśli potrzebnych informacji nie znajdziemy na karcie produktu, wówczas najlepiej zapytać o parametry sprzedawcę - dodaje Tomczyk. Biorąc pod uwagę, że dywany są świetnymi izolatorami termicznymi, najważniejszą wartością techniczną do sprawdzenia będzie opór cieplny. Nie powinien on przekraczać 0,17 m2K/W.

Dywan zbudowany jest z podkładu, osnowy i runa. Pierwszy z nich ma duże znaczenie. Jednym z materiałów wykorzystywanych do wykonania podłoża, elastycznych i dobrze znoszących zmiany temperatury, jest syntetyczna juta. Ciepło dobrze akumuluje także filc. Z kolei gąbka i guma raczej nie są zalecane w przypadku ogrzewania podłogowego.

Jeśli chodzi o włosie, to lepiej, aby było cienkie i niskie. Zbyt gęste i wysokie, a do tego ciężkie, będzie utrudniało ruch ciepła. Najlepiej, aby runo ważyło nie więcej niż 2 kg/m2. Nie ma natomiast znaczenia rodzaj włókna - możemy zdecydować się zarówno na materiały sztuczne (np. poliamid, polipropylen), jak i na naturalne (wełnę).

Jaki dywan?

Mimo, że dywan to jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych każdego pomieszczenia, to jego walory estetyczne schodzą na drugi plan. Jeśli już wyszukamy taki, który spełnia wymogi techniczne, możemy wówczas zacząć zastanawiać się, jaki styl najlepiej wkomponuje się w salon, sypialnię, pokój dziecka czy inne wnętrze. Nie musimy przykrywać dywanem całej podłogi w danym pomieszczeniu, tylko jej większy lub mniejszy fragment. Tym samym, z tych odkrytych miejsc będzie do nas docierać ciepło.

Propozycje do nowoczesnych wnętrz

Springle Red to przykład ozdobnej tkaniny, której czerwona kolorystyka kojarzyć się będzie z pięknem i dynamiką. Świetnie nadaje się do wnętrz urządzonych nowocześnie i często uczęszczanych takich jak kuchnia czy przedpokój. Jeśli chodzi o kolor ścian i inne dodatki, lepiej postawić na stonowane odcienie.

Do pokoju dziecięcego nadawać się będzie z kolei np. dywan Indigo Anchor. Jego kolorystyka i wzornictwo nawiązują do świeżości śródziemnomorskich klimatów, a kolory: biel, czerń i błękit świetnie kontrastować będą z ciemniejszą posadzką. Włókna produktu są w całości wykonane z wysokiej jakości syntetycznego poliestru. Miękki, odporny na ścieranie, udeptywanie i działanie związków chemicznych, sprawdzi się w pokoju nie tylko małego marynarza. Dzięki pomysłowej aranżacji wzbogacić może pod względem dekoracyjnym również salon.

Dywan Indigo Anchor

Model Wellness Stone w głębokim odcieniu brązu to z kolei propozycja, jaką można wykorzystać w aranżacjach nowoczesnych salonów i sypialni. Będzie efektowną ozdobą podłogi, miękką (runo ma 12 milimetrów długości) i doskonale się prezentującą w zestawieniu z jasnym podłożem i meblami. Jakie jeszcze trendy dywanowe obowiązują we współczesnych aranżacjach wnętrz?

Ogrzewanie podłogowe plus miękki dywan to wyjątkowy komfort dla naszych stóp. Dlatego warto obie te rzeczy połączyć - z jak największą korzyścią dla domowników. W ofercie producentów można spotkać wiele oryginalnych propozycji - trzeba tylko zwrócić uwagę na odpowiednie oznakowanie dywanów.

Źródło: https://komfort.pl/.

Komentarze