Drabiny ewakuacyjne w sytuacjach awaryjnych

Drabina ewakuacyjnaJeżeli w danym budynku dochodzi do sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, konieczna jest ewakuacja przebywających w nim osób. Do jej przeprowadzenia często niezbędna jest odpowiednia drabina ewakuacyjna.

Pożar, powódź, awaria instalacji, pojawienie się szkodliwych substancji - to tylko niektóre przykłady sytuacji awaryjnych, rodzących zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. W razie ich wystąpienia, osoby przebywające w danym budynku muszą zostać ewakuowane. Nie zawsze wystarczą do tego zwykłe drogi ewakuacyjne, czyli korytarze. W takich wypadkach skorzystać trzeba z drabiny ewakuacyjnej.

Ewakuacja - co to takiego?

Ewakuacja jest to zorganizowany proces polegający na przemieszczeniu ludzi z miejsc, w których wystąpiło istotne zagrożenie dla życia i zdrowia, na obszar uznawany za możliwie najbezpieczniejszy. W zależności od sytuacji, może ona być prowadzona na niewielką skalę, ale może też być bardzo zaawansowaną akcja logistyczna. W razie niewielkiego zagrożenia najczęściej wystarczy po prostu wyprowadzić ludzi z budynku za pomocą wyjść ewakuacyjnych. Sytuacja wygląda zdecydowanie gorzej, gdy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia pożaru bądź powodzi na znacznie większym obszarze – w takim przypadku do ewakuowania osób niezbędne okazać się mogą drabiny zewnętrzne, pełniące funkcję drabin ewakuacyjnych. Ewakuacja powinna odbywać się możliwie szybko, ale koniecznie z zachowaniem spokoju. Nie można biegać, ani wyprzedzać innych ewakuujących się osób. W żadnym wypadku nie wolno korzystać z wind oraz podnośników towarowych (z wyjątkiem wyspecjalizowanych dźwigów).

Drabiny ewakuacyjne w świetle prawa

Według obowiązujących przepisów polskiego prawa, każdy budynek, który posiada dwie lub więcej kondygnacji, powinien zostać wyposażony w drabinę umożliwiającą ewakuację w razie zagrożenia, a także stały dostęp na dach w celu wykonywania przeglądów technicznych znajdujących się tam urządzeń. Drabiny ewakuacyjne są obowiązkowym elementem wyposażenia budynków przemysłowych, hal, a także magazynów. Obiekty te posiadać muszą pionową zewnętrzną drabinę, w określonych sytuacjach z zainstalowanym koszem ochronnym. Jej funkcją jest umożliwienie sprawnego zejścia z dachu lub wejścia na niego w wypadku wystąpienia zagrożenia dla zdrowia i życia. Jeżeli wysokość drabiny przekracza 3 m wysokości, musi ona zostać wyposażona w kosz ochronny, który zapobiega upadkowi z wysokości. Powinien on mieć 70 do 80 cm szerokości i zapewniać użytkownikowi swobodę poruszania się. Ponadto obowiązkowym elementem wyposażenia drabiny o wysokości powyżej 10 m są dodatkowe podesty spoczynkowe. Systemy drabin ewakuacyjnych spełniać muszą rzecz jasna szereg norm i wymagań BHP, a także odznaczać się solidnym wykonaniem z materiałów wysokiej jakości.

Drabiny ewakuacyjne - rodzaje

Wyróżnić można dwa typy drabin wysuwanych i ewakuacyjnych: z koszem ochronnym oraz bez niego. Jak wspomniano wyżej, zastosowanie kosza wymagane jest w przypadku drabin o wysokości powyżej 3 m i/lu nie ma mechanicznych systemów ochrony przed upadkiem. Kosz stanowi oczywiście dodatkowe zabezpieczenie i podnosi poziom bezpieczeństwa w trakcie poruszanie się po drabinie. Z kolei zestawy bez kosza ochronnego instaluje się przykładowo w: szybach (np. wind), kanałach technicznych, elektrowniach wiatrowych, infrastrukturze komunalnej, itd.

Korzystając z drabiny ewakuacyjnej, należy zachować ostrożność i stosować się do poleceń osoby kierującej akcją ewakuacji.

Komentarze