Awarie windy - co musisz wiedzieć, by im zapobiegać?

Awaria windyBez względu na to, czy jesteś właścicielem budynku wielomieszkaniowego albo komercyjnego, a może masz pod opieką budynek użyteczności publicznej, musisz dbać o to, by znajdujące się wewnątrz nich windy zawsze działały. Jak to zrobić? Jak zapobiegać awariom? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Przygotowaliśmy garść praktycznych wskazówek!

Kontroluj i sprawdzaj stan techniczny windy

Windy, podobnie jak każde inne urządzenie, zużywają się, eksploatują i nie są obojętne na czynniki zewnętrzne. Twoim obowiązkiem jest dbanie o to, by transport pionowy w budynku odbywał się bez zakłóceń - tak by nikt nie odczuł dyskomfortu, gdy nie będzie mógł swobodnie przemieszczać się między poszczególnymi kondygnacjami, co jest szczególnie ważne gdy mowa o seniorach, kobietach w ciąży, rodzinach z dziećmi czy osobach o ograniczonej mobilności.

Niezbędne jest więc stałe monitorowanie stanu technicznego dźwigu. Regularne przeglądy i naprawianie usterek są absolutną koniecznością. Miej jednocześnie świadomość, że wiele zależy od wieku windy - im jest ona starsza, tym zwykle potrzebuje częstszego serwisowania.

Awaria windy

Postaw na inteligentny serwis wind KONE

Wspomnianym serwisowaniem powinni się zajmować profesjonaliści. Warto na przykład skorzystać z rewolucyjnego inteligentnego serwisu KONE 24/7. Czym on się wyróżnia? Przede wszystkim jest oparty na sztucznej inteligencji i w sposób ciągły (bez żadnych przerw, przez 365 dni w roku) oraz w czasie rzeczywistym zbiera informacje dotyczące parametrów technicznych, statystyk użytkowania oraz ewentualnych błędach w działaniu.

Pozwala to nie tylko natychmiastowo zidentyfikować nieprawidłowości, ale również przewidzieć je jeszcze zanim one nastąpią. Korzystając z usługi KONE, będziesz miał jasny plan działań naprawczych, a jeśli okaże się, że dana usterka jest poważna, na miejsce od razu przyjadą technicy. To z pewnością duże udogodnienie i krok ku zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa pasażerów.

Zadbaj o prawidłowe korzystanie z windy na co dzień

Awarie windy mogą też wystąpić, gdy zabraknie prądu w całym budynku, ale również z winy użytkowników. Każdy dźwig ma podaną maksymalną dopuszczalną liczbę przewożonych osób wraz z maksymalną dopuszczalną wagą. Przekroczenie tych limitów może się skończyć awarią. To jeszcze nie wszystko. Mechanizm windy uszkadza się przykładowo na skutek manipulowania przy panelu sterującym, przy oświetleniu, wciskania wszystkich klawiszy czy podczas skakania po kabinie albo biegania po niej.

Dobrze jest więc zamieścić jasne i czytelne instrukcje użytkowania windy, tak by każdy zdawał sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie ma jego sposób korzystania z tej windy. Przydadzą się więc tablice, w których znajdą się najważniejsze informacje, zwłaszcza te precyzujące, w jaki sposób unikać przeciążenia czy jak zachowywać się, będąc w środku.

Przy okazji przyda się również procedura, co robić, gdy zdarzy się awaria podczas przejazdu. Należy zachować spokój, nie panikować, tylko przez około 15-20 sekund przytrzymać specjalny przycisk alarmowy, oczekując na zgłoszenie dyżurnego.

Zainstaluj monitoring przed i w windach

Na koniec jeszcze jedna wskazówka, która może być dość nieoczywista, ale sprawdza się, by zapobiegać awariom. Mianowicie chodzi o to, by i przed windami, i wewnątrz zamontować kamery. W ten sposób nie tylko będziesz na bieżąco widzieć, co się dzieje w tych obszarach, ale również odstraszyć potencjalnych wandali. Mało kto będzie się decydował na zniszczenie dźwigu, wiedząc, że jest nagrywany i będzie można ustalić jego tożsamość.

Zastosuj nasze wskazówki, a przełoży się to na zadowolenie pasażerów, którzy nie będą denerwować się, że winda nie działa i nie mogą z niej skorzystać. Powodzenia!

Komentarze