11 zalet pompy ciepła typu split

Pompa ciepła typu splitMonoblok czy split? Przed takim dylematem często stają osoby planujące montaż pompy ciepła. Nawet jeśli same nie zadają sobie tego pytania, z pewnością zada je instalator poproszony o pomoc w wyborze najbardziej optymalnego urządzenia dopasowanego do budynku. W poniższym tekście przyjrzymy się dokładnie pompom ciepła typu split. Sprawdzimy, co je wyróżnia i jakie mają zalety.

Pompy ciepła można podzielić w zależności od tego, z jakiego źródła energii korzystają: powietrza, wody czy gruntu. Już w tym miejscu widać, że zawsze są to odnawialne źródła energii. Pompy nie emitują do atmosfery zanieczyszczeń i nie przyczyniają się do powstawania smogu. Każda pompa ciepła jest więc urządzeniem ekologicznym. Ich inną zaletą jest energooszczędność. Bo chociaż do działania potrzebują prądu, zużywają go znacznie mniej niż np. kocioł elektryczny czy grzejnik konwektorowy. Są więc ekonomiczne. I to niezależnie od tego, czy mowa o pompach ciepła typu split, czy monoblok.

Trzeba zauważyć, że pompy różnią się nie tylko pod względem tego, z jakiego dolnego źródła ciepła pobierają energię, ale też tego, jak są zbudowane. Monobloki to samodzielne jednostki montowane na zewnątrz budynku. Pompy ciepła typu split składają się z dwóch jednostek. Co to oznacza dla osób, które zdecydują się je zamontować?

Budowa pompy ciepła typu split

Wspomniane dwa moduły w pompie ciepła typu split to jednostka zewnętrzna i wewnętrzna. Pierwsza montowana jest na zewnątrz budynku. W jej wnętrzu mieści się układ chłodniczy, czyli parownik, sprężarka i zawór rozprężny. W jednostce wewnętrznej są m.in. skraplacz, naczynie przeponowe, wymiennik płytowy i pompa cyrkulacyjna. Ta część pompy ciepła lokowana jest wewnątrz budynku.

Oba moduły powinny być umieszczone względnie blisko siebie. Przez "blisko siebie" większość producentów rozumie 6, 8, maksymalnie 10 metrów. Odległość zawsze podana jest w instrukcji montażu, a nietrzymanie się wytycznych może skutkować tym, że pompa będzie działała nieefektywnie.

Działanie pompy ciepła typu split

Na przykładzie powietrznej pompy ciepła split można przyjrzeć się, jak takie urządzenie działa. Na warsztat weźmy pompę marki Immergas https://www.immergas.pl/klient-indywidualny/powietrzne-pompy-ciepla-split/. Dolnym źródłem ciepła jest w tym przypadku powietrze na zewnątrz budynku. Jest ono pobierane przez jednostkę zewnętrzną i najpierw trafia do parownika, gdzie oddaje energię do czynnika chłodniczego. Ten początkowo ma postać płynną, ale gdy jest podgrzewany do temperatury wrzenia, przyjmuje postać gazu. Przy okazji można wspomnieć, że wrzenie w jego przypadku nie oznacza 100°C, ale np. dla czynnika chłodniczego R32 wynosi -51,7°C.

Następnie gaz trafia na sprężarkę. Jego temperatura i ciśnienie rosną. Kolejnym podzespołem, który jest niezbędny do tego, aby energia z podgrzanego czynnika chłodniczego zmieniła się w ciepło w budynku jest skraplacz. To w nim ciepło jest przekazywane do wody krążącej w systemie grzewczym w domu - kaloryferów albo ogrzewania podłogowego. Tam też spada temperatura czynnika chłodniczego i wraca on do postaci gazowej. Następnie trafia na zawór rozprężny, aż wreszcie wraca do parownika. I może zacząć wędrówkę po całym układzie od nowa.

Zalety pompy ciepła split

  1. Dwa moduły, w tym jeden wewnątrz budynku sprawia, że nie ma ryzyka zamarznięcia wody w układzie, co może przydarzyć się w pompach typu monoblok w sytuacji, gdy na zewnątrz jest mróz, wystąpi długa przerwa w dostawie prądu, a pompa jest źle zabezpieczona.
  2. Urządzenia typu split zwykle mają niższą cenę niż monobloki. Wynika to z tego, że monobloki są fabrycznie napełnione czynnikiem chłodniczym i to producent gwarantuje szczelność układu chłodniczego. W pompach typu split to instalator musi wykonać część instalacji chłodniczej.
  3. Powietrzne pompy ciepła typu split marki Immergas mogą pracować nawet przy temperaturze zewnętrznej -25°C.
  4. Pompy ciepła odznaczają się klasą efektywności energetycznej A+++ lub A++. Oznacza to, że pobierają bardzo mało prądu i są ekonomiczne. Przekłada się to na wydajność - pompy ciepła są w stanie z 1kWh energii elektrycznej wytworzyć 4-5 kWh energii grzewczej.
  5. Żywotność pompy ciepła związana jest z żywotnością sprężarki i szacuje się ją na ok. 10-15 lat. W ogólnym rozrachunku, początkowy koszt, jaki trzeba ponieść kupując urządzenie, okazuje się nie wyższy niż np. koszt kotła gazowego.
  6. Pompa ciepła może służyć także do podgrzewania wody użytkowej.
  7. W połączeniu z klimakonwektorem, pompa ciepła może być wykorzystywana podobnie jak klimatyzacja.
  8. Czyste powietrze, redukcja smogu, brak spalin - pompy ciepła są najbardziej ekologicznym rozwiązaniem grzewczym.
  9. Bezobsługowość i bezpieczeństwo - pompa ciepła działa automatycznie, nie trzeba wkładać w nią opału czy pilnować paleniska. Nie ma też ryzyka poparzeń.
  10. Jednostka wewnętrzna pompy ciepła typu split zajmuje tyle miejsca, ile zająłby kocioł gazowy (ok. 1 metra kwadratowego). Nie potrzebuje też specjalnego pomieszczenia do przechowywania opału.
  11. Na pompy ciepła typu split, które są w ofercie Immergas, można otrzymać dofinansowanie z programów "Moje Ciepło", "Mój prąd" oraz "Czyste Powietrze".

Komentarze