Układanie paneli podłogowych krok po kroku

Układanie paneli podłogowychPanele podłogowe to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w aranżacji wnętrz. Są one nie tylko znacznie łatwiejsze w montażu oraz tańsze niż płytki, ale również bardzo trwałe i dostępne w wielu różnych wzorach. Do wyboru mamy nie tylko te imitujące wyglądem drewno, ale także takie przypominające kamień, czy beton. Panele są też niezwykle praktyczne, ponieważ łatwo utrzymać je w czystości.

Montaż paneli podłogowych jest bardzo prosty - można go zaliczyć do najłatwiejszych prac remontowych. Z powodzeniem możemy położyć je samodzielnie już w kilka godzin. Wystarczy dokładność i trzymanie się instrukcji montażu. Panele kładzie się bez użycia kleju na tak zwany klik, co sprawia, że praca przebiega szybko, od razu po jej zakończeniu możemy normalnie użytkować podłogę.

Przygotowanie do montażu paneli podłogowych

Kluczową kwestią jest bardzo dokładne zmierzenie pomieszczeń, w których chcemy położyć panele i wyliczenie zapotrzebowania na materiał. Powinniśmy tutaj pamiętać o kilku ważnych kwestiach takich jak:

1. Wybór kierunku ułożenia paneli

Choć wielu specjalistów zaleca układanie paneli zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych, to nie zawsze ten sposób jest najlepszy. Przemyśl to, jaki efekt chcesz uzyskać i weź pod uwagę kształt pomieszczenia, w którym dokonujesz montażu paneli. Jeśli jest ono długie i wąskie, wówczas warto położyć panele prostopadle. Spowoduje to optyczne poszerzenie pokoju.

2. Obliczenie szerokości ostatniego rzędu paneli

Po zmierzeniu pomieszczenia sprawdź szerokość pojedynczego panelu i oblicz ile rzędów paneli trzeba położyć. Pamiętaj, że teoretycznie ostatni rząd nie może być węższy niż 5 centymetrów. W praktyce jednak nie zaleca się, aby był węższy niż 10.

Co zrobić, jeśli z obliczeń wyniknie, że ostatni rząd wypadnie zbyt wąski? W takie sytuacji przytnijmy pierwszy rząd paneli i to aż o połowę szerokości. Dzięki temu zabiegowi, ostatni automatycznie stanie się szerszy. Cięcia paneli dokonamy bez problemu nawet za pomocą ręcznej piły. Nie jest to narzędzie kosztowne ani trudne w obsłudze, ponadto jest bardzo łatwo dostępne.

3. Dylatacja

Pominięcie dylatacji to jeden z poważniejszych błędów, jakie można popełnić przy układaniu paneli podłogowych. Niestety wpływa to negatywnie na ich użytkowanie oraz trwałość, dlatego nie lekceważmy tej ważnej kwestii.

Dylatacja polega na zostawieniu odpowiednich szczelin przy układaniu paneli tak, aby materiał z którego są wykonane, optymalnie pracował poddawany naciskom mechanicznym podczas chodzenia.

Szczeliny powinniśmy zostawić wszędzie tam, gdzie panele stykają się ze ścianami, futrynami, drzwiami, czy rurami. W dużych pomieszczeniach (o powierzchni powyżej 40 m²) dylatacja powinna wynosić 20 mm, a w mniejszych 10 mm.

4. Skompletowanie narzędzi

Do samodzielnego położenia podłogi z paneli będą Ci potrzebne:

  • panele podłogowe,
  • folia paroizolacyjna 0,2 mm,
  • podkład izolujący w postaci maty piankowej lub płyty pilśniowej,
  • listwy podłogowe,
  • listwy wykończeniowe,
  • kliny dystansowe,
  • wyrzynarka, gilotyna lub piłka do cięcia,
  • gumowy młotek oraz drewniany klocek do dobijania,
  • ołówek stolarski,
  • miarka,
  • taśma klejąca,
  • kołki montażowe.

Samodzielne układanie paneli podłogowych

Do montażu paneli najlepiej przystąpić najwcześniej 24 godziny po przywiezieniu ich ze sklepu. Materiał powinien najpierw trochę poleżeć w pomieszczeniu, aby się w nim zaaklimatyzować, czyli po prostu nabrać jego temperatury oraz wilgotności. Panele podłogowe ułożyć w kilku prostych poniższych krokach.

Krok 1 - Przygotowanie podłoża

Niezależnie od tego, na jakiej podłodze układasz panele, pamiętaj, że powinna ona być idealnie czysta, sucha oraz w miarę możliwości, jak najbardziej równa. W przypadku, gdy układasz panele podłogowe na starym parkiecie, sprawdź najpierw jego stabilność i dokonaj naprawy wszelkich luźnych klepek.

Krok 2 - Układanie folii oraz podkładu pod panele podłogowe.

Folia paraizolacyjna powinna zostać rozłożona na całej powierzchni podłogi. Folię rozkładaj pasami, tak aby nachodziły one na siebie w zakresie 10-20 cm. Miejsca łączenia sklej ze sobą taśmą klejącą. Przy ścianach wywiń folię na zewnątrz i dobrze ją dociśnij.

Teraz pora położyć podkład izolujący. Kładąc podkład, zadbaj o to, by łączenia poszczególnych jego kawałków nie wypadły w tych samych miejscach, w których znajdują się łączenia folii paraizolacyjnej. Oczywiście tutaj również poszczególne fragmenty podkładu należy dobrze ze sobą skleić za pomocą taśmy.

Zadaniem podkładu pod panele nie jest tylko amortyzacja, ale również termoizolacja oraz wygłuszenie podłogi. Pamiętajmy, że podkład powinien przylegać do ściany, ale na nią nie zachodzić. Zwróć też uwagę na to, że nie każdy rodzaj paneli podłogowych wymaga położenia pod nie podkładu. Jeśli zdecydujemy się na montaż paneli z laminatu, które mają zintegrowaną warstwę izolacyjną, wówczas podkład nie jest potrzebny.

Krok 3 - Układanie paneli podłogowych

Pamiętajmy, że pierwszy i ostatni rząd układa się nieco inaczej niż te środkowe. Oto instrukcja:

  • Pierwszy rząd - pamiętaj o wcześniejszym przycięciu paneli na szerokości, jeśli zaszła taka konieczność, aby poszerzyć w ten sposób ostatni rząd. Pamiętaj też o tym, że długość bocznych paneli nie powinna być mniejsza niż 40 cm, co może również oznaczać konieczność przycięcia zarówno pierwszego, jak i ostatniego elementu w rzędzie.
  • Zanim przystąpisz do układania paneli, umieść w odpowiednim miejscu kliny dystansowe. Następnie należy umieszczać kolejno pióro jednego panelu we wpuście następnego, który już znajduje się na podłodze. Zrobisz to, kierując go pod kątem około 70% stopni i opuszczając do podłogi.
  • Pewien problem może stanowić krzywa ścian. Jeśli takową mamy, wtedy trzeba pamiętać o tym, żeby dokładnie odwzorować przebieg nierówności podczas przycinania pierwszego rzędu paneli na szerokość. Dzięki temu podłoga będzie położona równo.
  • Środkowe rzędy. Montaż paneli w środkowych rzędach zawsze zaczynamy tak zwanym panelem resztkowym, czyli fragmentem pozostałym po przycięciu poprzedniego rzędu. Później dołączamy kolejno następne panele. Łączymy je ze sobą metodą dobijania, wykorzystując drewniany klocek i gumowy młotek.
  • Ostatni rząd - ten rząd, podobnie jak pierwszy, zapewne będzie wymagał przycięcia na szerokości. Pamiętajmy, aby przycinać panele po stronie brzegu z piórem, aby możliwe było jego połączenie z ułożoną już częścią podłogi. Zachowaj ostrożność, aby uniknąć podwinięcia folii i podkładu pod panelami oraz uszkodzenia ściany.

Krok 4 - Prace wykończeniowe

Po zakończeniu układania paneli podłogowych przytnij resztki wystającej przy ścianach folii i usuń kliny dystansowe. W miejscu styku paneli ze ścianą montujemy teraz listwy przypodłogowe, a na styku paneli z innym rodzajem posadzki listwy wykończeniowe. Po zakończeniu prac odkurz dokładnie podłogę i przetrzyj ją delikatnie wilgotną szmatką lub mopem z mikrofibry.

Podejdź do sprawy rzeczowo, spokojnie i z dużą dokładnością, a przekonasz się, że montaż paneli podłogowych nie jest trudny. Prosty system mocowania na klik nie wymaga użycia kleju, ani żadnego innego środka spajającego. Satysfakcja z efektów pracy jest ogromna, a podłoga może być eksploatowana w pełnym zakresie już w dniu jej położenia.

Komentarze