Budujemy altanę drewnianą w ogrodzie

Altanka ogrodowaDrewnianą altankę możemy wybudować z projektu lub kupić w formie gotowych części, których złożenie opisane jest w instrukcji montażu. Pierwsze wyjście jest odpowiednie dla osób, które mają ściśle określony zamysł na to, jak ma wyglądać altanka. Drugie wyjście wprawdzie ogranicza nam możliwości aranżacyjne, ale daje dużą oszczędność czasu i pieniędzy.

Gotową altankę w formie przygotowanych desek, wraz z elementami montażowymi i dokładną instrukcją składania kupimy już za niecałe 1500 zł. Cena zależy od stopnia skomplikowania konstrukcji, jakości drewna oraz od rodzaju poszycia dachowego. Górnej granicy w zasadzie nie ma, ale można średnio spodziewać się, że altanka ukazana na zdjęciu poniżej, wykonana z sosnowych desek poddanych impregnacji, z podłogą i z dachem pokrytym gontem oraz z częściowo zabudowanymi ściankami to koszt ok. 3 tyś zł.

Altanka z drewna

Na zdjęciu: altanka z drewna sosnowego, znaleziona w sklepie www.ogrodosfera.pl. Wysokość: 2,6 m (w wejściu: 1,8 m), powierzchnia 10 m². Kantówka 7-centymetrowa. Altankę dostaniemy w wersji zaimpregnowanej ciśnieniowo (wówczas ma kolor jasnozielony, który z czasem robi się nieco bardziej naturalny). Altanka na zdjęciach została pomalowana preparatem zabezpieczającym, nadającym jej ciepło brązowy kolor. Mamy tutaj dwie, nieco różniące się szczegółami odsłony tego modelu. Fot. Ogrodosfera

Drewno na altankę ogrodową: jaka wilgotność?

Drewno na altanę ogrodową powinno być solidnie przesuszone, zabezpieczone przed wnikaniem insektów oraz wyselekcjonowane pod kątem sęków i pęknięć. Wszelkie krzywizny lub ślady zarobaczeń widoczne na deskach ograniczają wytrzymałość desek.

Zapytajmy sprzedawcę o sposób wytrzebienia wilgoci z drewna: może być to osuszanie komorowe lub po prostu sezonowanie (leżakowanie w suszarni). Pierwszy sposób jest oczywiście znacznie bardziej skuteczny, bo powoduje przy okazji pozbycie się insektów, grzybów i zarodników stacjonujących w szczelinach.

Altanka drewniana z azurowymi ściankami

Altanka na zdjęciu powyżej ma 16 m² i ma charakter otwarty. Ścianki na rogach mają ażurową konstrukcję, co sprawia, że jest to wyjątkowo estetyczny model (szczególnie, gdy obsadzimy go kwiatami lub pnączami). Fot. Ogrodosfera

Drewno na altankę nie może mieć wilgotności większej niż 18% lub 19%. Gdy poziom wilgoci jest wyższy, wówczas możemy mówić o drewnie mokrym, które - jeśli zostanie użyte do budowy w takim stanie - po wyschnięciu zmieni prawdopodobnie swoje właściwości fizyczne, a co za tym idzie, osłabi konstrukcję altanki. Dodatkowo też, im bardziej suche drewno, tym mniejsza jest jego podatność na zginanie i jest to różnica drastycznie odczuwalna w budowie i w późniejszej eksploatacji. Po zaimpregnowaniu, altankę należy potraktować dodatkowym środkiem ochronnym (może być barwiący): lakierem, bejcą, farbą lub olejem do drewna.

Impregnacja altanki ogrodowej

Deski na altankę ogrodową powinny być zabezpieczane przed wnikaniem wilgoci w trakcie użytkowania. Najprościej jest kupić altankę z desek zaimpregnowanych ciśnieniowo (jest to najskuteczniejsza metoda wtłoczenia impregnatu w strukturę drewna). Można jednak impregnacji dokonać samodzielnie, stosując środki dostępne w sklepach. Impregnaty różnią się między sobą zawartością środków biobójczych, a także zdolnością wnikania w głąb drewna. Mogą być stworzone na bazie olejów, inne na bazie rozpuszczalników.

Altanka z drewna

Altanka o przekątnej 5 m. Wyposażona w drewniane ławki i stół. (w zestawie) oraz w podłogę. Dach pokryty gontem, na zakładkę. Altanka swoją atrakcyjność zawdzięcza przede wszystkim temu, że jest przestronna. Dodatkowo, zastosowano pasujące do dachu zdobienia na górnych częściach słupów nośnych. Wykonana jest z desek z drewna sosnowego, wysuszonymi do poziomu ok. 18%. Fot. Ogrodosfera.pl

Jaki gatunek drewna wybrać na altankę ogrodową?

Ciekawostką jest drewno sprowadzane ze Skandynawii (np. tak zwany świerk skandynawski), które dzięki wzrastaniu w trudnych warunkach klimatycznych jest szczególnie odporne na działanie wilgoci i niskich temperatur. Jest zdecydowanie twardsze i lepiej zatrzymuje ciepło (co sprawdza się w przypadku, gdy budujemy z niego np. drewniany domek letniskowy). Niestety jednak, drewno sprowadzane z północy Europy jest zdecydowanie droższe niż krajowe. Dlatego w naszym krajobrazie w zasadzie dominują altanki zbudowane z rodzimych gatunków drzew, w tym szczególnie gatunków iglastych, które zachowują wystarczające parametry techniczne. Należy tutaj wyróżnić sosnę, świerk (rzadziej jest to jodła). Gatunki liściaste to przede wszystkim olcha, dać i wiąz. Są jednak mniej chętnie polecane jako budulec dla elementów architektury ogrodowej (łatwiej niż drewno iglaste chłoną wilgoć, wypaczają się i poddają atakom grzybów).

Biała altanka

Altanka zbudowana z rodzimego drewna sosnowego, pomalowana na biało. Jako podłoże, zastosowano podwójną warstwę drewna, zwiększającego komfort użytkowania, ale też podnoszącego walory estetyczne obiektu. Fot. Ogrodosfera

Podłoże altanki

W najprostszej wersji, altanka stawiana jest na trawie - wówczas wystarczy odseparować jej drewniane wsporniki od podłoża (z którego wypijałyby wilgoć). Dla zwiększenia komfortu warto jednak ustawić altankę na wyrównanym i stabilnym podłożu. Może być to kostka brukowa lub wylewka betonowa. Wykonanie takiego podłoża jest konieczne, gdy nasza altanka ma mieć drewnianą podłogę. Alternatywą może być wykopanie i wyrównanie terenu na kilka centymetrów, a następnie usypianie i ubicie w tym miejscu żwiru lub innego drobnoziarnistego kruszca.

Altanka z drewna

Altanka drewniana zainstalowana na podłożu z kostki brukowej. Jest to sześciokątny model o przekroju podłoża równym 3,2 m. Dach pokryty gontem, zbudowany z dwóch warstw (zawiera wywietrznik). W sklepie otrzymamy taką altanę w wersji zaimpregnowanej podwójnie oraz z dachem pokrytym gontem bitumicznym. Fot. Ogrodosfera

Z czego zbudować dach altanki ogrodowej?

Do kwestii dachów w altankach ogrodowych możemy podejść w najróżniejszy sposób: z jednej strony może być to proste odeskowanie, z drugiej piękna kilkuczęściowa konstrukcja z wywietrznikiem. Określając koncepcję, należy mieć świadomość, że to właśnie dach nadaje obiektowi charakteru. Najczęściej praktykuje się poszycie odeskowane (ewentualnie, ze sklejki lub z płyt OSB), które następnie zabezpiecza się gontem. Ze względu na małą użyteczność, odchodzi się już od stawiania altanek z dachem pokrytym papą. Coraz bardziej unikamy też pokrycia z blachy (bo pod taką altanką jest później gorąco). Gont może być drewniany (np. zbudowany z malowniczych, zachodzących na siebie klinów) lub bitumiczny. Ciekawie też wygląda dachówka ceramiczna.

Altanka ogrodowa

Tak duża altanka ogrodowa może zostać zaadaptowana również jako garaż dla dwóch aut. Fot. Ogrodosfera

Sprawdź na filmie, jak łatwo i szybko może przebiegać montaż jednej z altan wymienionej w artykule:

Komentarze

Piotr
Tutaj znajdziecie duży wybór altan w fajnych cenach: https://www.produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe