Formuła Design&Build - uwolnij się od formalności

Design and buildGdy szukasz biura projektowego, następnie przechodzisz do wyboru firmy budowlanej, która zajmie się realizacją inwestycji, a w międzyczasie próbujesz samodzielnie załatwiać kwestie formalne, budowa Twojego obiektu prawdopodobnie będzie coraz bardziej przesuwać się w czasie. Kto ucierpi na tym najbardziej? Zdecydowanie Twój biznes - bo długie oczekiwanie na budowę hali magazynowej czy przemysłowej nie pozwala mu się rozwijać w pełnym tempie. Jak możesz przyspieszyć ten proces? Sprawdź, jak działa system Design&Build, czyli generalne wykonawstwo inwestycji.

Zaprojektuj i wybuduj - na czym to polega?

Design&Build to model współpracy, w którym generalny wykonawca odpowiedzialny jest za wykonanie zarówno prac projektowych jak i kompleksową budowę inwestycji, innymi słowy powierzasz wykonawstwo budynków od A do Z jednej zewnętrznej firmie. Zakres takiej współpracy może być różny. Kluczowym założeniem jest jednak to, że jako inwestor nie musisz na własną rękę poszukiwać biura projektowego, ani dostawców czy podwykonawców - tymi wszystkimi kwestiami zajmuje się generalny wykonawca.

Przy jakich obiektach sprawdza się system Design&Build?

Na formułę "Zaprojektuj i wybuduj" i współpracę z generalnym wykonawcą inwestycji najczęściej decydują się klienci biznesowi - właściciele dużych firm, którzy chcą rozbudowywać swoje zakłady przemysłowe o kolejne hale produkcyjne czy magazyny. Dzięki Design&Build mogą powierzyć całość prac zewnętrznemu wykonawcy, a sami zająć się sprawami kluczowymi dla swojego biznesu.

Firmy zajmujące się generalnym wykonawstwem najczęściej mają swoje specjalizacje. Warto wybrać taką, która może pochwalić się doświadczeniem w określonym obszarze - ma w swoim portfolio budowę hal magazynowych, budynków publicznych, hal przemysłowych czy innych rodzajów obiektów.

Kogo wybrać na generalnego wykonawcę inwestycji?

Formuła Design&Build nie u każdego generalnego wykonawcy wygląda tak samo. Przed podjęciem decyzji o współpracy przy realizacji budowlanej warto sprawdzić, jaki będzie zakres takiej usługi. Czy generalne wykonawstwo budynków oznacza jedynie "Zaprojektuj i wybuduj", czy obejmuje również przygotowanie kosztorysu lub załatwianie formalności w urzędach i instytucjach?

Jakie usługi może zapewnić generalny wykonawca? Taka firma łączy w sobie funkcję biura projektowego, przedsiębiorstwa budowlanego i pośrednika w kontaktach z podwykonawcami i dostawcami. W ramach obsługi inwestycji budowlanych może wziąć na siebie m.in.:

  • przygotowanie kosztorysu prac budowlanych;
  • opracowanie planu działania odpowiadającego potrzebom i możliwościom klienta;
  • przygotowanie projektu budowlanego, zgodnego z celami biznesowymi firmy, przepisami BHP i innymi wytycznymi;
  • kontrola kosztów i zgodności inwestycji z harmonogramem
  • załatwienie formalności związanych z uzyskaniem pozwoleń i certyfikatów;
  • kompleksowy nadzór nad wykonywanymi robotami budowlanymi, wykonywany przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów z poszczególnych branż: kierownika budowy, inżynierów branży sanitarnej, elektrycznej i telekomunikacyjnej, geologa, geodety, a nawet w razie potrzeb saperów.
  • koordynacja, rozliczenia i kontrola podwykonawców i dostawców
  • obsługa w ramach gwarancji.

Im szerszy zakres generalnego wykonawstwa inwestycji, tym większy koszt. Warto jednak wziąć pod uwagę potencjalną oszczędność czasu, mniejsze ryzyko błędów na etapie załatwiania formalności i projektowym, a także - dzięki współpracy z doświadczonymi specjalistami, którzy zadbają o precyzyjne zaplanowanie prac - mniej stresu i presji.

Komentarze