Zakup mieszkania w kamienicy? Uważaj na pułapki tej nieruchomości

Zakup mieszkania w kamienicyPosiadanie mieszkania w kamienicy, to marzenie niejednego człowieka. Często nieruchomości w kamienicach, nie dość że są w doskonałych lokalizacjach, to jeszcze kuszą nieprzyzwoicie niskimi cenami. Choć okazje się zdarzają, to warto się jednak bliżej przyjrzeć każdej nabywanej nieruchomości.

Kamienice często mają swoje długo skrywane tajemnice. W pierwszej kolejności, jeśli mamy na oku okazję, sprawdźmy czy mieszkanie ma wyodrębnioną księgę wieczystą. Jest to pierwszy podstawowy warunek, który nam powie, czy okazja jest rzeczywiście okazją, czy jest to po prostu nieruchomość z problemem.

Bardzo często lokale mieszkalne w kamienicach nie mają wyodrębnionych ksiąg wieczystych. Nabywany jest wówczas udział w całej nieruchomości. O ile jest wskazanie, że udział dotyczy konkretnego lokalu, to jest szansa na wyodrębnienie osobnej księgi - zakup mieszkania, domu, nieruchomości - co sprawdzić?. W przypadkach, gdy nie ma wskazania lokalu, może zdarzyć się sytuacja, że nabywamy prawa np. do kawałka piwnicy, czy klatki schodowej.

Problem z udziałami w nieruchomości jest natomiast szerszy. Nie sposób bowiem ominąć fakt, że jako współwłaściciel nieruchomości, istnieje odpowiedzialność solidarna za zobowiązania, np. nieuregulowanych podatków. Wówczas do pokrycia i wyrównania należności względem urzędu skarbowego może być pociągnięty współwłaściciel.

To nie koniec niespodzianek, z jakimi mogą się zmierzyć właściciele udziałów w nieruchomości. Jak stanowi kodeks cywilny, do wszystkich czynności przekraczających zwykły zarząd, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. O ile współwłaścicieli jest niewielu, jest szansa na załatwienie spraw bez konfliktów. Ale przyjrzyjmy się bliżej, czym jest czynność przekraczająca zwykły zarząd. I tutaj bardzo często zaczynają się problemy. Czynnością przekraczająca zwykły zarząd jest np. remont czy dzierżawa. W przypadku kamienic, szczególnie takich z dziada pradziada, gdzie bardzo często spadkobiercy nie są znani lub mieszkają gdzieś za granicą, uzyskanie zgody na remont graniczy z cudem.

Warto się zatem zastanowić, czy okazja, jest rzeczywiście okazją. Choć niewątpliwie, jeśli jest szansa na zmianę stanu prawnego nieruchomości, można dany zakup rozpatrywać w kategoriach okazji.

Komentarze

Piotr
Wbrew pozorom zakup mieszkania z rynku wtórnego a do tego w kamienicy wcale nie jest takim prostym zadaniem :)
https://www.atomdeweloper.pl/inwestycje-zrealizowane/