Jakie wyróżniamy rodzaje poziomic?

PoziomicaPoziomica to podstawowe wyposażenie każdego budowlańca. Warto ją posiadać także w swoim warsztacie. Przydatna jest nie tylko podczas remontu, ale nawet przy wieszaniu półek w sypialni czy obrazu w salonie. Niedoświadczony majsterkowicz może jednak mieć pewien problem z wyborem optymalnego rozwiązania do swojego domu. Dlatego też poniżej prezentujemy, jakie są rodzaje poziomic. Dowiesz się, czym charakteryzują się poszczególne modele. Dzięki temu wybór będzie znacznie łatwiejszy.

Zastosowania poziomic

Układając płytki w łazience czy wznosząc ściankę działową z płyt kartonowo-gipsowych, na pewno chciałbyś wykonać wszystko równo i estetycznie. Właśnie w takiej sytuacji konieczne jest użycie poziomicy lub pionownika (jak czasem nazywa się to urządzenie w odniesieniu do wyznaczania pionu). Często można spotkać się także z nazwą poziomnica czy waserwaga. Mimo licznych określeń, urządzenie to służy do wyznaczania poziomu lub pionu. W niektórych przypadkach pozwala również oznaczyć często używane kąty.

Rodzaje poziomic

Oferta poziomnic jest bardzo zróżnicowana pod względem wymiarów i budowy. Spotkać można także kilka różnych rozwiązań, wśród których na szczególną uwagę zasługują:

  • Poziomice libellowe. Są wciąż bardzo popularne, a jednocześnie proste w użytkowaniu. Pomiar opiera się na pęcherzyku powietrza, znajdującym się w cieczy. Na dobrze wypoziomowanej powierzchni pęcherzyk zajmuje miejsce pomiędzy dwoma namalowanymi liniami. Jej największą wadą jest konieczność przyłożenia narzędzia do mierzonej powierzchni - musi być ona odpowiednio płaska.
  • Poziomica wężowa. Umożliwia prosty pomiar poziomu pomiędzy dwoma, dowolnymi punktami. Urządzenie składa się z dwóch menzurek, czyli wyskalowanych pojemników, połączonych długim wężem. Całość wypełniona jest wodą, która wyznacza właściwy poziom.
  • Poziomica laserowa. Nowoczesne rozwiązanie opierające się na wiązce skupionego światła laserowego. Taki promień wyznacza na całej ścianie prostą linię (w przypadku modeli samopoziomujących, będzie ona idealnie pozioma). Często spotkać można poziomice laserowe krzyżowe lub 360 stopni, wyświetlające wiele niezależnych od siebie linii pomocniczych (maksymalnie cztery: 2 pionowe i 2 poziome). Tego typu rozwiązanie doskonale sprawdzi się przy kładzeniu płytek - nie trzeba bowiem wykonywać co chwilę pomiarów, ponieważ światło lasera uruchomione jest ciągłe.
  • Poziomica cyfrowa. Zamiast ampułki z pęcherzem powietrza posiada cyfrowy wyświetlacz LCD pokazujący dokładny pomiar poziomu. Została ona również wyposażona w funkcję „zamrażania” wartości, która jest przydatna do poziomowania w miejscach trudno dostępnych, gdy odczyt w trybie bieżącym jest niemożliwy. Wykorzystuje się ją do bardzo dokładnych pomiarów. Jest ona znacznie droższa od tradycyjnych rozwiązań.

W typowym przydomowym warsztacie powinna znaleźć się przynajmniej jedna poziomica libellowa lub laserowa. Są to najbardziej uniwersalne rozwiązania, przydatne w czasie remontu, montażu nowych mebli czy innych prac warsztatowych.

Poziomica

Poziomice do zadań specjalnych

Obok powszechnie stosowanych rozwiązań można znaleźć także sporo modeli specjalistycznych. Poziomica magnetyczna przyciąga się do stalowych powierzchni, ułatwiając pomiar w trudno dostępnych miejscach. Z kolei zastosowania fluorescencyjnej cieczy zamiast wody umożliwia odczyt w słabo oświetlonych miejscach. Do pomiaru poziomu rur warto skorzystać z poziomic, posiadających trójkątne wycięcie w podstawie. Dzięki temu łatwiej będzie je umieścić na badanej, zaokrąglonej powierzchni. Ciekawym rozwiązaniem są oczka ustawione pod kątem, a nawet ruchome, przydatne przy wyznaczeniu linii biegnących pod zadanym kątem do poziomu. Różne rozwiązania dostępne są także w internecie, na takich stronach jak https://nivelsystem.com/produkty/poziomice-pionowniki. Sprzedawcy, dostępni on-line, chętnie pomagają także w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania dla Ciebie. Trudno bowiem samemu sprawdzić każde dostępne dziś rozwiązanie w tym zakresie.

Komentarze