Jaką ochronę zapewniają płyty warstwowe PIR?

Płyty warstwowe PIRZalety płyt warstwowych PIR to nie tylko szybki i łatwy montaż oraz wszechstronne zastosowanie. Ten materiał budowlany wyróżnia się także bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Sprawdź, jak płyty PIR wpływają na komfort użytkowania i bezpieczeństwo w budynku.



Budowa płyty warstwowej z pianki PIR

Materiałem, który jest kluczowy dla określonych właściwości płyt warstwowych PIR, jest pianka poliizocyjanurowa. Wykonany jest z niej rdzeń - wnętrze płyty, osłonięte z obu stron okładziną stalową.

O piance PIR mówi się, że to udoskonalona wersja pianki PUR - materiału, który do niedawna przeważał jako wypełnienie płyt warstwowych ściennych i dachowych. Poliizocyjanuran (PIR) od poliuretanu (PUR) różni się przede wszystkim wyższą odpornością na działanie ognia. To m.in. dlatego coraz częściej stosowany jest w płytach warstwowych.

Właściwości izolacyjne płyt warstwowych PIR

Izolacyjność termiczną płyt warstwowych z pianki PIR określa się za pomocą współczynnika przenikania ciepła. To parametr, dzięki któremu można dowiedzieć się, ile energii cieplnej przenika przez 1 m2 płyty w przypadku, gdy różnica temperatur pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną stroną wynosi 1 K (kelwin).

Im niższa wartość tego współczynnika, tym lepiej materiał budowlany chroni przed stratami ciepła. W przypadku płyt ściennych PIR, dzięki właściwościom pianki poliizocyjanuranowej, udaje się zapewnić skuteczną ochronę już w przypadku bardzo cienkich produktów. Przykład to płyty warstwowe ARPANEL S PIR: współczynnik przenikania ciepła dla płyt o grubości zaledwie 40 mm to 0,58 W/[m² x K]. Dla płyt o największej dostępnej grubości jest to zaledwie 0,22 W/[m² x K].

Płyty warstwowe PIR chronią przed jeszcze jednym czynnikiem - hałasem. Ochrona działa w obie strony. Dźwięki nie wydostają się na zewnątrz, co ma znaczenie w przypadku uciążliwych dla otoczenia zakładów produkcyjnych, a także nie docierają do wnętrza budynku - dzięki temu można zapewnić komfort użytkownikom np. obiektów użyteczności publicznej.

Czy płyta warstwowa PIR chroni przed rozprzestrzenianiem się ognia?

Ścienne i dachowe płyty warstwowe PIR ograniczają rozprzestrzenianie się pożaru w budynku - ale tylko do pewnego stopnia. Ich parametry są pod tym względem nieco gorsze w porównaniu z płytami, których rdzeń wykonany jest z wełny mineralnej.

Płyty warstwowe PIR są jednak odpowiednie jako materiał do budowy ścian i dachów w budynkach o standardowych wymogach przeciwpożarowych. Ich klasa reakcji na ogień to najczęściej B - odpowiada to kategorii materiałów trudno zapalnych w rozporządzeniu WT. Są one zaliczane także do wyrobów niewytwarzających dymu ani płonących kropel czy cząstek w warunkach rozwiniętego pożaru.

Oznacza to, że jeśli tylko budynek będzie zaprojektowany zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi i prawidłowo użytkowany, ściana lub dach z płyt warstwowych będą przeciwdziałały rozprzestrzenianiu się ognia. To ich ważna zaleta - dzięki temu w budynku wykonanym z płyt PIR można bezpiecznie przeprowadzić ewakuację.

Komentarze