Jak przygotować podłoże pod panele winylowe?

Panele winyloweUkładanie paneli winylowych nie jest trudne - przy odrobinie narzędzi i cierpliwości możesz to zrobić samodzielnie. Jak każdy wariant paneli, również te winylowe wymagają bardzo dużej precyzji oraz wcześniejszego przygotowania podłoża. Wszystkie czynności potrzebne do stworzenia nowej podłogi znajdziesz w poniższym poradniku!

Zacznij od sprawdzenia stanu podłogi

Pod panele winylowe stosuje się podkład samoprzylepny lub klej. Sam tylko sposób montażu pokazuje, jak powinno zostać przygotowane podłoże. Jeśli zamierzasz montować panele winylowe na podkład, nie musisz martwić się idealnie równym podłożem. Wystarczy, że nie będzie miało uskoków większych niż 2 milimetry. Co więcej, nową podłogę możesz położyć również na płytki podłogowe czy stare panele. W przypadku płytek konieczne jest zmierzenie głębokości i szerokości fug. Jeśli są głębsze niż 1 mm i szersze niż 4 mm najlepiej wyrównać przy pomocy masy cementowej czy fugi żywicznej.

Wszelkie luźne elementy, odseparowane fragmenty, czy odklejające się płytki klasyfikują podłogę do zerwania. Gdy zdecydujesz, że podłoga nie nadaje się do układania paneli na stare podłoże, konieczne może być wykonanie wylewki samopoziomującej. Jej grubość powinna zapewnić wyrównanie całej powierzchni bez zbędnego podnoszenia poziomu podłogi.

Układanie paneli na podkładzie a przygotowanie podłoża

Jeśli podłoga jest równa i jednolita, a panele chcesz układać na podkładzie samoprzylepnym, możesz zacząć przygotowywać powierzchnię. Do najważniejszych kroków można zaliczyć:

  • dokładne wysprzątanie przez odkurzanie i umycie na mokro;
  • zniwelowanie podwyższonej wilgotności (wyschnięcie podłogi);
  • wyłączenie ogrzewania podłogowe na 48 godzin przed rozpoczęciem układania paneli winylowych.

Podkład samoprzylepny lub montaż na klik wymaga mniej prac przygotowawczych. Z tego powodu częściej stosuje się właśnie tę metodę. Warto pamiętać, że w przypadku nowego budynku lub wykonania od nowa cementowej wylewki, należy rozpoczynać prace montażowe po 2 tygodniach od wylania posadzki. Nie dotyczy to wylewki samopoziomującej, która zwykle nie przekracza grubości kilku milimetrów.

Układanie paneli na klej a przygotowanie podłogi

W tym przypadku montaż paneli winylowych jest nieco inny. Układanie na klej zwykle wykonywane jest w nowej zabudowie, chociaż nie jest to regułą. Zanim zaczniesz przyklejać panele, upewnij się, że:

  • podłoże betonowe jest zagruntowane;
  • podłoga jest równa, odpylona, odtłuszczona i sucha;
  • wilgotność posadzki nie przekracza 2%;
  • ogrzewanie podłogowe jest wyłączone.

Jakikolwiek pył czy stałe zabrudzenia będą doskwierały podczas układania paneli winylowych. Powodem jest aplikacja kleju na posadzkę przy pomocy grzebienia o niewielkim rozmiarze. Jeśli kurz i pył będzie obecny w kleju może uniemożliwić wiązanie z panelami i podłożem. W skrajnych przypadkach panel będzie miał widoczne wybrzuszenie w miejscu, gdzie znajdzie się piasek.

Dlaczego podłoga pod panele winylowe musi być równa?

W przypadku klejenia paneli winylowych odpowiedź jest oczywista. Jednak stosowanie podkładu może sugerować, że zniweluje on pewne niedoskonałości. Tak rzeczywiście jest, ale tylko do pewnego stopnia. Podkład może zatuszować wgłębienia do 2-3 mm. Jednak większe uskoki lub ubytki grożą odstawaniem paneli od podłoża. W trakcie eksploatacji może się okazać, że niektóre fragmenty podłogi nie są z nią zespolone, co będzie wyczuwalne. Dlatego lepiej wyrównać podłoże niż stosować grubsze podkłady, które mają zniwelować uskoki.

Jakie wykończenie podłogi może zostać pod panelami?

Jeśli koniecznie chcesz układać panele na starej podłodze, pamiętaj, że nie w każdym przypadku jest to możliwe. Najczęściej panele winylowe kładzie się na:

  • wylewce betonowej;
  • posadzce samopoziomującej;
  • panelach laminowanych;
  • deskach podłogowych;
  • płytkach ceramicznych.

Jeśli do tej pory użytkowałeś wykładziny PVC, dywany, wykładziny dywanowe czy inne luźne i zniszczone dekoracje podłogowe, koniecznie usuń je przed montażem paneli winylowych. W ten sposób zapewnisz sobie podstawę do wieloletniej bezproblemowej eksploatacji paneli LVT.

Wsparcie merytoryczne: Arcydom.pl.

Komentarze