Sama okładzina z płytek nie zabezpieczy odpowiednio naszego balkonu przed działaniem wilgoci. Konieczne jest wykonanie solidnej hydroizolacji. Bez niej powierzchnia balkonu szybko ulegnie erozji, płytki betonowe zaczną odpadać, a płyta betonowa pękać. Aby zapobiec takiej sytuacji, trzeba najpierw przygotować płytę betonową ze spadkiem, następnie zrobić porządną hydroizolację, oraz uszczelnić styk balkonu ze ścianami domu.
Rzetelnie wykonane prace na balkonie sprawią, że płytki wytrzymają w bardzo dobrym stanie przez lata. Pamiętajmy, że podłoga na balkonie jest narażona na silne naprężenia termiczne, ponieważ jej powierzchnia latem potrafi nagrzewać się nawet do 50 stopni, a zimą spadać znacznie poniżej 0. Wahania termiczne mają zgubne działanie na konstrukcje budowlane, dlatego prace na balkonie trzeba wykonać bardzo dokładnie. Chodzi nie tylko o samą hydroizolację, ale również o staranne położenie płytek i wypełnienie szczelin pomiędzy nimi fugą.
Dlaczego hydroizolacja balkonu jest konieczna?
Jest to niezbędne, ponieważ zaniedbanie tego aspektu doprowadzi do zniszczenia całego balkonu. Dlaczego? Otóż płyta balkonowa jest wykonana z betonu, wewnątrz którego znajduje się metalowe zbrojenie. Niestety beton dosyć łatwo zamaka. Zimą zamarznięta w nim woda doprowadzi do kruszenia się i pękania płyty. Ponadto metalowe zbrojenie pod wpływem wilgoci zacznie ulegać korozji.
Zabezpieczenie balkonu przed erozyjnym działaniem wody jest więc kluczowe. Bardzo ważne jest również zrobienie odpowiedniego spadku przed rozpoczęciem hydroizolacji. Powinien on wynosić 1, 5 do 2% w stronę zewnętrzną. Wykonuje się go z mieszkanki betonowej przy okazji przygotowywania równego podłoża pod hydroizolację. Balkon musi mieć spadek, po to, by uniknąć sytuacji zalegania wody na jego powierzchni lub, co gorsza, jej spływania w stronę ściany budynku.
Hydroizolacja balkonu krok po kroku
Na balkonach najczęściej kładziemy różnego rodzaju płytki ceramiczne na przykład gres, czy gres szkliwiony. Dlatego najlepiej sprawdzi się izolacja mineralna. Szlam mineralny, czyli cementowa zaprawa uszczelniająca wzbogacona polimerami, to bardzo dobre rozwiązanie jako uszczelnienie podpłytowe. W zależności od rodzaju zaprawy, przed jej położeniem może być konieczne zagruntowanie podłoża.
Rodzaje mieszanek hydroizolacyjnych
Wyróżniamy dwie podstawowe rodzaje mieszanki:
- jednoskładnikowe w postaci proszku, które wystarczy wymieszać z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu,
- dwuskładnikowe, gdzie w opakowaniu znajdziemy mieszkankę cementową oraz płynną żywicę polimerową, które należy dokładnie ze sobą połączyć według zaleceń producenta.
Szlamy uszczelniające - zalety
Szlamy hydroizolacyjne cieszą się ogromną popularnością, ponieważ:
- mają bardzo dobre właściwości izolacyjne,
- łatwo się je nakłada,
- mają dobrą przyczepność do podłoża oraz płytek,
- są elastyczne nawet w bardzo niskich temperaturach i bardzo odporne na cykle zamarzania i odmarzania,
- do wyboru mamy różne warianty szlamów, są wśród nich również takie, które można nakładać na wilgotne powierzchnie, oraz preparaty szybkoschnące, które są bardzo przydatne, gdy zależy nam na szybkim wykończeniu domu i balkonu.
Hydroizolację wykonuje się w dwóch głównych krokach
1. Nakładanie szlamu uszczelniającego
Szlam można nakładać pędzlem, wałkiem lub pacą metalową. Konieczne jest nałożenie dwóch cienkich warstw preparatu. Podczas nakładania pierwszej warstwy pędzel lub pacę prowadzimy po podłożu równolegle do ściany domu, natomiast drugą warstwę prostopadle do niej. Po nałożeniu pierwszej warstwy trzeba odczekać 2-4 godziny i dopiero wtedy można przystąpić do nakładania drugiej. Po całkowitym wyschnięciu powłoka z preparatu powinna mieć grubość około 2 mm. Płytki ceramiczne możemy układać na balkonie po 12 godzinach od położenia szlamu hydroizolacyjnego bezpośrednio na jego powierzchnię.
2. Uszczelnienie pod cokołem
Aby zapewnić pełną szczelność, konieczne jest wklejenie taśmy uszczelniającej w narożniku pomiędzy ścianą a płytą balkonu. Taśmę z obu stron pokrywamy szlamem izolacyjnym. Konieczne jest również wsunięcie sznura dylatacyjnego między ścianę a płytki. Niezbędnym elementem uszczelnienia balkonu jest cokół z wąskich płytek ułożonych pionowo na dole ściany. Jego narożnik oraz poziomą okładzinę balkonu uszczelniamy trwałym materiałem o dużej elastyczności, który będzie przenosił naprężenia termiczne i ruchy okładziny pod ich wpływem. Do wykonania tego typu prac używamy specjalnych mas do dylatacji lub klejów uszczelniających.
Coraz większą popularnością cieszą się również żywice poliuretanowe lub metakrylowe, które można wykorzystać podczas pierwotnej hydroizolacji balkonu, lub do naprawy starego balkonu. Można ją nawet nałożyć na stare płytki ceramiczne, oczywiście pod warunkiem, że ściśle trzymają się one podłoża. Żywice takie nakłada się w kilku warstwach na suche i wyrównane podłoże. Tworzą one nie tylko warstwę wodoszczelną, ale również dekoracyjną. Można je barwić, dodawać do nich kolorowe kruszywo lub inne elementy ozdobne. Warto zainteresować się tym ciekawym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem.
Komentarze