Domy drewniane - wady i zalety

Domy drewnianeCoraz większym powodzeniem w budownictwie cieszy się stawianie domów drewnianych.

Do tej pory taka technologia budowania domów nie była w Polsce bardzo popularna, ale z roku na rok można zauważać, że cieszy się ona coraz większym powodzeniem. Taka technika budownictwa ma szerokie grono swoich zwolenników jak i przeciwników.

Budowa domu drewnianego ma oczywiście swoje wady i zalety, z którymi trzeba się zapoznać, aby wyrobić własną opinię na ten temat i może w ostateczności, zdecydować się na taką formę wybudowania własnego domu.

Wady domu drewnianego

Warto na początek rozpocząć od wad. Pierwszym utrudnieniem jakie spotkamy na swojej drodze jest znalezienie dobrej firmy, która podejmie się wybudowania naszego drewnianego domu. W związku z małym zainteresowaniem tego rodzaju budownictwem istnieje bardzo mało firm, które posiadają wymagane doświadczenie i odpowiedni budulec.

Co jest kolejną wadą? Na pewno fakt, że domy drewniane bardzo łatwo ulegają nagrzewaniu i ochładzaniu. W porównaniu z cegłą, drewno traci tutaj na atrakcyjności. Cegła jest w stanie zapewnić latem przyjemny chłód, a zimą przyczynia się ona do minimalnej utraty ciepła. Niestety drewno nie posiada takich cech.

Często można spotkać się z opinią, że domy tego rodzaju szybko chłoną wilgoć i gniją. Oczywiście jest to myślenie błędne. Przy odpowiednim zabezpieczeniu drewna i prawidłowej eksploatacji nie ma mowy o gniciu czy chłonięciu wilgoci.

Zalety domu drewnianego

Pomimo przedstawionych powyżej wad, domy drewniane posiadają również liczne zalety. Pierwszą z nich jest cena. Wybudowanie domu z drewna jest znacznie mniejszym kosztem niż postawienie go za pomocą technologii tradycyjnej. Kolejną zaletą jest czas. Budynek drewniany jest zdecydowanie szybciej budowany niż tradycyjny murowany.

Zaletami nie są tylko niskie koszty wybudowania i szybki czas budowy. Następnym plusem jest zmniejszenie kosztów wyposażenia wnętrz. Domy tego rodzaju nie potrzebują tapet czy tynków, ponieważ drewno jest pięknym budulcem, którego nie trzeba dodatkowo upiększać.

Dom drewniany jest ekologiczny i bardziej przyjazny dla środowiska. Również ten argument powinniśmy brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji.

Jak widać budownictwo się rozwija, jednocześnie oferując coraz szerszą możliwość budowania własnego domu. Nie musimy już być skazani na tradycyjny dom murowany. Drewno posiada swój własny urok, który przyciąga do siebie coraz więcej zwolenników, decydujących się na posiadanie domu właśnie z tego cudownego surowca.

Komentarze