Własny domek letniskowy drewniany to marzenie wielu osób, które chcą mieć możliwość ucieczki z wielkomiejskiego zgiełku w każdej chwili i zrelaksowania się w pięknych okolicznościach przyrody. Inwestycja w niewielką budowlę to doskonały sposób na ulokowanie kapitału, a przy tym pozwala wykorzystać potencjał związany z opcją jego wynajmu osobom trzecim. Dlaczego jeszcze domek drewniany to strzał w dziesiątkę? Jak o niego dbać nie tylko w szczycie sezonu, ale również jesienią i zimą? Sprawdźmy!
- Domek letniskowy - dlaczego warto w niego zainwestować?
- Drewniane domki letniskowe - jak go konserwować i o niego dbać?
- Domki letniskowe drewniane - jak zabezpieczyć je na zimę?
Domek letniskowy - dlaczego warto w niego zainwestować?
Gotowe domki drewniane letniskowe cieszą się coraz większą popularnością, czemu trudno się dziwić. Takie rozwiązanie wiąże się z szeregiem korzyści, wśród których już na samym początku warto wymienić uniwersalny charakter konstrukcji. Mogłoby się wydawać, że można korzystać z niej tylko i wyłącznie w okresie letnim, jednak nic bardziej mylnego. Domki rekreacyjne wykonane z wysokiej jakości materiałów w duecie z najnowszymi technologiami budowlanymi pozwalają uzyskać optymalne parametry, w tym termiczne, dzięki którym możemy zaplanować w nich urlop również poza sezonem - jesienią czy zimą. Warto zatem stawiać na rozwiązania od sprawdzonych firm, które dbają o jakość i trwałość konstrukcji.
Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że domy letniskowe wykonane z drewna charakteryzują się specyficznym mikroklimatem. Wszystko za sprawą naturalnego surowca, który wyróżnia się właściwościami zapewniającymi samoregulację poziomu wilgotności powietrza. Jest to duży krok w stronę uzyskania przyjaznej atmosfery wewnątrz budynku.
Warto również wiedzieć, że postawienie domku letniskowego drewnianego nie jest zbyt czasochłonne - zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji murowanych. Można zatem w bardzo krótkim czasie uzyskać dostęp do miejsca idealnego na pozamiejski wypoczynek i to bez obaw o długie przestoje w budowie spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak m.in. deszcz, ujemne temperatury czy porywisty wiatr. Co ważne, coraz więcej firm umożliwia swoim klientom wybór między samodzielnym montażem a zapewnieniem go ze swojej strony. Dzięki temu można postawić na opcję dopasowaną do swoich możliwości i budżetu.
Domek rekreacyjny poza miastem można wybudować w zgodzie z ekologią. Wiele firm oferuje konstrukcje ze znakomitą izolacją cieplną, dzięki której nie tylko możemy cieszyć się optymalnym komfortem termicznym, ale przede wszystkim niższymi rachunkami z tytułu ogrzewania w okresie jesienno-zimowym. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z funkcjonalności domku poza szczytem sezonu.
Domek działkowy taki jak np. https://nowoczesne-domki.pl/domki-letniskowe/ można także przebudować i to bez narażania się na szeroki zakres prac budowlanych. Wszystko to dzięki możliwości wymiany wybranych elementów.
Drewniane domki letniskowe - jak go konserwować i o niego dbać
Mówiąc o drewnianym domku letniskowym należy skupić się na jego konserwacji. Najważniejsze jest to, aby działać regularnie. W praktyce oznacza to przynajmniej coroczną inspekcję w celu skontrolowania jakości konstrukcji. Jeśli chodzi o konserwację budulca, czyli w tym przypadku drewna - zaleca się przeprowadzanie jej co trzy lata. Należy pamiętać o tym, że biorąc na tapet drewniany domek letniskowy należy uszczelniać i malować zewnętrzne elementy mniej więcej raz na cztery lata. Warto jednak wiedzieć, że im częściej je powtarzamy, tym konserwacja samej konstrukcji jest tańsza i zdecydowanie łatwiejsza w utrzymaniu w optymalnym stanie.
Jak krok po kroku dbać o dom letniskowy wykonany z drewna? Wbrew pozorom nie wymaga to od nas bardzo dużych nakładów pracy jak również wysiłku, jak mogłoby się to wielu osobom wydawać. Najważniejsza jest regularna kontrola i właściwie dobrana pielęgnacja. Powinna ona obejmować przede wszystkim obserwację rynien domku, sprawdzanie podstawy domku letniskowego, bejcowanie drewnianych elementów, zwalczanie szkodników, jak również uszczelnianie. Pamiętajmy o tym, aby zwracać uwagę na połączenia wokół okien, drzwi, jak również dachu. Nie bez znaczenia pozostają również widoczne szczeliny między fundamentami, a wspomnianym dachem. Biorąc go na tapet zwróćmy uwagę na to, czy nie ma na nim luźnych gontów, jak również wypaczonych blach, czy też nieszczelnych rynien etc.
Bardzo dobrą okazją do tego, aby zweryfikować to, w jakim stanie jest nasz domek, jest jego coroczne mycie. Mowa zarówno o prowadzeniu działań wewnątrz, jak i na zewnątrz. Aby dokładnie i skutecznie oczyścić elewację wystarczy nam łagodny preparat myjący w towarzystwie letniej wody - proporcje 1:1. Przyda się także szczotka wykonana z miękkiego włosia.
Raz na trzy lata przyda się również przeprowadzenie zabiegu bejcowania. Ten będzie skuteczny na drodze do zatrzymania procesu rozkładu drewna, co często prowadzi do gnicia.
W zależności od naszych potrzeb, warto jest też zainwestować w elastyczny uszczelniacz, czyli szczeliwo, które znajduje się między łączeniami kłód. Wszystko po to, aby zabezpieczyć konstrukcję budynku przed owadami, jak również gromadzeniem się wody.
Domki letniskowe drewniane - jak zabezpieczyć je na zimę?
Należy skorzystać ze środków konserwujących, aby zabezpieczyć domek przed gniciem, owadami i wilgocią. Warto mieć jednak na uwadze to, aby nakładać je przy suchej pogodzie. Należy również zadbać o przestrzeń wentylacyjną, aby drewno mogło być “wietrzone”, a więc swobodnie schnąć. Jeśli w okolicach domku rosną krzewy, trzeba je zabezpieczyć. Warto również sprawdzić uszczelki w oknach, jak również dach. Nie bez znaczenia jest także regularne oczyszczanie rynny, jak również odpowiednim zabezpieczeniu wszelkich instalacji.
Komentarze