Zdalne zarządzanie światłem - nowoczesność pod naszymi dachami

Zdalne zarządzanie światłemŻyjemy w świecie smart. Korzystamy ze smartphone'ów, oglądamy programy na smart telewizorach. Cała przestrzeń wokół nas zyskuje nowy rodzaj inteligencji. A gdyby tak również nasze domowe światło mogło być samo z siebie nieco bardziej smart?

W coraz większej ilości krajów, które od pewnego czasu rozwijają technologię smart domu, zarządzanego z poziomu jednego panelu, wykorzystuje się do kontroli nad systemem aplikacje na telefon. W ten prosty sposób zyskujemy łatwy i skuteczny sposób na włączanie i wyłączanie światła, nawet jeśli nie ma nas w domu. A to tylko jedna z wielu funkcji, które zyskujemy.

Aplikacje tego typu pojawiają się również u nas. Czy warto z nich korzystać? Jakie są największe zalety, kontrolowania światła z pomocą aplikacji?

Wygoda i elastyczność w kontroli

Zarządzanie światłem staje się zdecydowanie prostsze. Podobnie, jak w przypadku oświetlenia na pilota, nie musimy już podnosić się z łóżka lub fotela, gdy potrzebujemy, aby w pomieszczeniu było nieco jaśniej lub ciemniej.

Rozwiązanie to jest wręcz idealne dla osób starszych lub mających trudność w poruszaniu się.

Jak działa aplikacja?

Sama aplikacja to jednak za mało. Całość instalacji działa za pośrednictwem technologii WiFi lub Bluetooth. Oświetleniem w domu zarządza specjalny modem, który należy sparować z naszym telefonem, aby korzystać z pełnej funkcjonalności zestawu.

Kiedy chcemy włączyć światło, dotykamy konkretną ikonkę na ekranie naszego smartphone'a. Sygnał jest wysyłany do modemu, który z kolei przekazuje go do mikrokontrolerów. Są one wyposażone w specjalny program, który pozwala przesłać sygnał dalej, do włączników światła, które uruchamiają się w pełni zdalnie.

W przypadku obu rozwiązań - BlueTooth i WiFI mechanizm działania systemu jest zbliżony. Zmienia się tylko sposób przekazywania sygnału.

Technologia WiFi wydaje się być najbardziej efektywna i pozwala na wprowadzenie do naszej domowej przestrzeni sporej wygody i oszczędności. Odpowiednio skonfigurowany za pomocą aplikacji system, pozwala na całkowitą kontrolę intensywności światła, a także jego uruchamiania, gdy właśnie wchodzimy do domu lub wyłączania, gdy z niego wychodzimy. W ten prosty sposób, zupełnie bez wysiłku, można znacząco obniżyć comiesięczne rachunki za prąd.

Zdalne zarządzanie oświetleniem - czy to się opłaca?

Wydawać by się mogło, że nie jest to jakaś kosmiczna zmiana, jednakże zamontowanie włączników, które pozwalają na zarządzanie domowym oświetleniem z poziomu telefonu to prawdziwa rewolucja, wpływająca na komfort życia i znaczne oszczędności.

System z łatwością pomaga zaprogramować konkretne lampy, aby włączały się o wybranej godzinie lub żeby zmniejszały intensywność światła, na przykład wieczorową porą, gdy podczas relaksu nie potrzebujemy go aż tak wiele.

Jak zostało to już wcześniej wspomniane, technologie bezprzewodowe, pomagają ułatwić życie osobom z ograniczoną mobilnością. Dzięki temu, bez dodatkowego wsparcia, są one w stanie włączyć i wyłączyć światło w domu, bez konieczności podnoszenia się z fotela lub łóżka.

Istnieją również dodatkowe zalety. Podobnie jak przy systemach pamiętających preferencje użytkownika w samochodach, tak i w smart domach, możemy ustawiać parametry sieci tak, żeby pamiętała, jakie natężenie światła wybieramy o konkretnej porze dnia lub w zależności od aktualnego nastroju. A to wszystko za pośrednictwem naszych smartphone'ów.

Technologie ze zdalnym zarządzaniem siecią oświetleniową - jak wybrać najlepszą?

Oprócz omawianych w tym artykule sieci WiFi i Bluetooth istnieją również inne rozwiązania, które można zainstalować, jeśli szukamy pomysłu na usprawnienie obsługi naszych domowych włączników światła. Wybór właściwego jest w pełni uzależniony od indywidualnych preferencji oraz oczekiwań, które finalnie mamy wobec oświetlenia w domu.

Kiedy warto wybrać wariant skonfigurowania oświetlenia z WiFi? Oświetlenie powiązane z siecią bezprzewodową jest niezmiernie proste w instalacji oraz pozwala na zarządzanie światłem w najbardziej rozbudowany sposób, dodając mnogość opcji, jak automatyczne włączanie światła o konkretnej godzinie, zmienianie jego natężenia itp.

Czy takie rozwiązanie ma wady? Niestety w najbardziej smart wersjach uzależniamy się w pełni od dostępu do domowej sieci internetowej, co oznacza, że gdy nie mamy do niej dostępu na skutek awarii, większość funkcjonalności, niekiedy nawet całość systemu, bywa niesprawna. Wówczas praktyczniejszy jest nawet najzwyklejszy włącznik.

Budujesz lub remontujesz dom i potrzebujesz praktycznych i estetycznych produktów do wykończenia instalacji oświetleniowej? Więcej informacji oraz porad znajdziesz w sklepie Gajwer, który stawia na ciekawe i nowoczesne rozwiązania, zawsze w dobrym stylu.

Komentarze