Zalety agregatów prądotwórczych

Agregat prądotwórczyAgregaty prądotwórcze to jedne z najpowszechniejszych urządzeń użytkowanych głównie w firmach zajmujących się pracą w miejscach bez dostępu do prądu elektrycznego oraz jako podstawowy element systemu zasilania awaryjnego. Agregat generuje prąd wskutek spalania paliwa, dlatego stanowi samodzielne źródło prądu i można go użytkować w praktycznie wszystkich warunkach.

Należy wiedzieć jednak, że na rynku znajduje się wiele rodzajów agregatów różniących się parametrami technicznymi, generowaną mocą oraz wielkością całego urządzenia. Właśnie z tego względu warto poznać zasady ich działania, zalety oraz sposób użytkowania.

Jak działają i do czego służą agregaty prądotwórcze?

Agregat prądotwórczy to urządzenie samodzielne wyposażone w silnik spalinowy o odpowiedniej mocy oraz prądnicę. W konstrukcji opartej przeważnie na metalowych profilach znajduje się także miejsce na zbiornik paliwa o odpowiedniej pojemności, a także tłumik spalin oraz akumulator wraz z osprzętem w przypadku modeli o rozruchu elektrycznym. W niektórych wyspecjalizowanych urządzeniach znajduje się także system stabilizacji napięcia czy moduły spawalnicze lub wyciszenie.

Agregaty prądotwórcze są przeznaczone do generowania energii elektrycznej, dlatego najlepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie nie ma do niej bezpośredniego dostępu, np. na placach budowy. Służą tam jako sposób zasilenia urządzeń budowlanych oraz narzędzi, umożliwiając wykonanie wszystkich zleconych prac. Niektóre firmy radzą sobie z problemem braku dostępu do prądu na różne sposoby. Jedne pobierają go z innych miejsc po wcześniejszym uzgodnieniu, co często wiąże się także z dodatkowymi opłatami, a inne generują swój prąd samodzielnie przy użyciu opisywanych agregatów prądotwórczych.

Agregaty prądotwórcze znajdą także zastosowanie w systemach zasilania rezerwowego. System ten polega na zapewnieniu dostaw prądu do odbiorników w sytuacji, gdy całkowicie zniknięcie napięcie z sieci elektrycznej np. wskutek awarii. Takie systemy są szczególnie często spotykane w szpitalach oraz w gabinetach lekarskich, zyskują jednak popularność także wśród właścicieli zakładów produkcyjnych lub fabryk. Przestój urządzeń produkcyjnych w takich miejscach może generować ogromne straty finansowe przez np. brak możliwości kontynuowania produkcji czy zniszczenie półfabrykatów lub składników w przypadku przemysłu spożywczego. Warto zatem przejrzeć ofertę sklepu, który specjalizuje się w sprzedaży najwyższej jakości agregatów prądotwórczych https://norwit.pl/35-agregaty-pradotworcze.

Rodzaje i typy agregatów prądotwórczych

Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów agregatów prądotwórczych. Mimo, iż wszystkie służą do generowania prądu, to ze względu na różnice w ich budowie mają także zupełnie inne przeznaczenie. Podstawowym parametrem opisującym ich przydatność w danym przedsiębiorstwie jest liczba faz. Modele jednofazowe są najbardziej podstawowe i służą głównie do zasilania odbiorników jednofazowych o napięciu do 230V, dlatego charakteryzują się największą uniwersalnością i zarazem także najniższą ceną zakupu. Agregaty trójfazowe z kolei służą do zasilania odbiorników na napięcie 400V, które są użytkowane głównie w warunkach przemysłowych oraz na placach budowy.

Bardziej specjalistyczne modele z systemem AVR służą głównie do zasilania odbiorników szczególnie czułych na jakość prądu oraz napięcie np. telewizorów lub sprzętu hi-fi. Ich zaletą jest także możliwość długiego użytkowania bez przerwy - nawet do 12 godzin. Warto także wiedzieć, że na rynku znajdziemy również agregaty spawalnicze, które łączą zalety spawarki oraz agregatu w jednym urządzenia, a także modele z automatycznym startem, przeznaczone do zasilania rezerwowego.

Fot. materiały prasowe.

Komentarze