Zakładanie ogrodu - od czego zacząć?

Zakładanie ogroduOgrodnictwo to wspaniałe hobby, gwarantujące bliski kontakt z naturą. Jeśli dopiero planujesz zakładanie ogrodu, sprawdź nasze wskazówki! Podpowiadamy, od czego warto zacząć. Przygoda z ogrodnictwem może przemienić się w pasję na całe życie i sposób na odreagowanie codziennego stresu. Warto jednak odpowiednio się do niej przygotować, aby nie zniechęcić się już na początku.

Nawet w naturalnie wyglądających angielskich ogrodach chaos jest wyłącznie pozorny. W rzeczywistości każda przydomowa przestrzeń zielona wymaga odpowiedniego planowania. Dzięki temu nie tylko unikniesz zniszczeń i dezorientacji przy rozmieszczaniu roślin oraz elementów małej architektury, ale też oszczędzisz sobie sporo pracy w późniejszych etapach rozwoju swojego przydomowego projektu. Przy planowaniu, zwłaszcza w przypadku większej działki, warto zaczerpnąć porady architekta krajobrazu - nie jest to jednak konieczne. Samodzielnie również możesz stworzyć plan ogrodu.

Jak przygotować plan zagospodarowania ogrodu?

Plan powinien powstawać z uwzględnieniem rzeźby terenu oraz stref nasłonecznienia, oraz zacienienia, determinowanych między innymi przez obecność drzew, ścian czy płotu. Zaplanuj, jakie rośliny umieścisz w swoim ogrodzie i dowiedz się jak najwięcej na temat ich wymagań środowiskowych. Niektóre przecież przepadają za chłodem i wilgocią, inne z kolei wolą pełne słońce. Jeśli już z początku właściwie je rozmieścisz, prowadzenie ogrodu będzie czystą przyjemnością. W innym wypadku może się okazać, że niektóre kwiaty i krzewy trzeba ciągle podlewać, a inne obumierają z braku słońca.

Jak przygotować glebę pod sadzenie?

Przekopanie i wyrównanie gleby to czynność konieczna do wykonania w przypadku większości ogrodów. Możesz dokonać tego samodzielnie z wykorzystaniem stosownych przyrządów. Warto wykorzystać maszyny spulchniające glebę, dokonujące aeracji, dzięki czemu podłoże będzie lepiej napowietrzone. To jeden z gwarantów pięknego ogrodu. Jeśli nie masz dostępu do tego rodzaju narzędzi, zatrudnij profesjonalną ekipę. W zaledwie kilka godzin jest ona przygotować glebę do założenia ogrodu. W przypadku, gdy chcesz zająć się tym samodzielnie, wszystko do ogrodu, w tym narzędzia, możesz kupić w sieci.

Jak dobrać odpowiednie rośliny?

Niezależnie od tego, czy zakładasz ozdobną rabatę, czy też warzywną grządkę, pamiętaj o tym, by dobierać rośliny, które dobrze czują się w polskim klimacie i których wymagania środowiskowe jesteś w stanie spełnić. Planując ich rozmieszczenie, miej na uwadze, by nie generować konkurencji poprzez nadmierną gęstość sadzenia i mieszanie przedstawicieli tych samych rodzin, mających podobne wymagania środowiskowe. Te rośliny siłą rzeczy będą ze sobą konkurować. Dla przykładu - unikaj sadzenia papryki obok pomidorów. Miej na uwadze również roślinne pary, które wspaniale rozwijają się w swoim towarzystwie. To najprostszy sposób na piękne rośliny bez żadnego wysiłku!

Artykuł powstał we współpracy z https://wszystkodlaogrodu.pl.

Komentarze