Zabudowa kuchni - projekt, materiały na meble kuchenne

Zabudowa kuchniZabudowa meblowa kuchni - trendy, rozwiązania, materiały.

Planowanie aranżacji kuchni większość osób rozpoczyna od zastanowienia się w jakim stylu będzie urządzona przyszła kuchnia.

Tymczasem już na etapie remontu warto przemyśleć też funkcjonalność przyszłej kuchni, to jak wiele sprzętów chcemy w niej umieścić oraz czy w dotychczasowych meblach kuchennych mamy wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie, czy też w projekcie nowej kuchni należy ująć większą ilość szafek i schowków.

Przystępując do projektowania kuchni należy zawsze pamiętać, że jest to pomieszczenie, które powinno spełniać dwie kluczowe funkcje:

  • roboczą,
  • jadalnianą.

Robocza funkcja kuchni wiąże się z przygotowywaniem posiłków, jest to jednocześnie jedna z najważniejszych funkcji, dlatego pod tym względem projekt powinien być bardzo dobrze przemyślany. Aby stworzyć ergonomiczną kuchnię należy wszystkie sprzęty ustawić w kolejności w jakiej wykonujemy poszczególne prace. Oczywiście funkcjonalność jest ważna ale nie zapominajmy, że zabudowa kuchenna jest inwestycją na lata i dlatego powinna być zgodna z gustem właścicieli, tak by czuli się w niej komfortowo i dobrze.

Zabudowa pod sufit, czy niewielkie lecz gustowne jamniki?

Już na etapie projektu należy zadać sobie bardzo ważne pytanie - jak wiele miejsca do przechowywania potrzebuję? Jeśli w domu jest dużo sprzętów kuchennych, liczne zastawy stołowe oraz całe mnóstwo gadżetów potrzebna będzie większa ilość schowków - wówczas warto zdecydować się na zabudowę kuchenną pod sufit, która w maksymalny sposób wykorzystuje przestrzeń. Szafki kuchenne pod sufit to znaczne zwiększenie powierzchni do przechowywania, bez jednoczesnej utraty przestrzeni, jest to rozwiązanie wręcz doskonałe w domach i mieszkaniach, w których brakuje schowków.

Zabudowa kuchni - materiały

Kolejną bardzo ważną kwestia jest odpowiedni dobór materiałów z których powstanie zabudowa kuchni. Wybór jest bardzo duży, a dokonując go należy wziąć pod uwagę wytrzymałość mebli, jakość materiału, walory estetyczne jak również cenę.

Do najpopularniejszych materiałów meblowych należą:

  • drewno,
  • płyta MDF,
  • płyta fornirowana,
  • płyta laminowana,
  • szkło.

Drewniana zabudowa meblowa

Drewno jest jednym z najlepszych i zarazem najdroższych materiałów, z którego powstają zabudowy kuchenne. Te najlepsze i znacznie droższe od innych to dębowe, nieco tańsze meble powstają z buku, jesionu czy sosny. Ich zaletą jest długowieczność pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji. Drewniana zabudowa meblowa powinna być odpowiednio zabezpieczona lakierem, który chroni drewno przed wilgocią lub też specjalnym olejem impregnującym, chociaż w kuchni znacznie lepiej sprawdza się pierwszy sposób ochrony drewna. Należy pamiętać również o odpowiednim doborze środków czyszczących i wybierać te, które są przeznaczone do pielęgnacji drewna. Zabudowa kuchenna wykonana z naturalnego drewna ma jeszcze jedną zaletę, jest nią możliwość wielokrotnej zmiany koloru, po usunięciu poprzedniego. Ponadto drewno doskonale sprawdza się we wnętrzach w stylu rustykalnym, prowansalskim czy angielskim.

Zabudowa kuchenne z płyty MDF

Płyta MDF jest najpopularniejszym materiałem drewnopodobnym, która występuje w postaci płyty lakierowanej dostępnej w połysku, półmacie i macie lub oklejana folią PCV. Lakierowane płyty MDF mają wielu zwolenników ze względu na atrakcyjność wizualną oraz na dużą odporność na wysokie temperatury i wilgoć, ich minusem jest konieczność częstego czyszczenia i polerowania, gdyż na gładkiej powierzchni widoczny jest każdy zaciek czy odcisk palca. Foliowana płyta MDF choć wygląda równie pięknie jak lakierowana jest znacznie mniej odporna na wysoką temperaturę i wilgoć, może pękać, łuszczyć się, a nawet odklejać.

Zabudowa z płyty fornirowanej

Płyta fornirowana jest to płyta MDF pokryta cienką warstwą naturalnej, drewnianej okleiny, dlatego też meble te do złudzenia przypominają drewniane i podobnie jak drewno wymagają specjalnego traktowania. Decydując się na zabudowę kuchenną z płyty fornirowanej należy pamiętać o zabezpieczeniu mebli lakierem i pielęgnować środkami przeznaczonymi do forniru.

Zabudowa z płyty laminowanej

Płyta laminowana jest płytą MDF, na powierzchni której zaprasowano żywicą warstwę papieru - ten rodzaj płyt jest obecnie dostępny w całej masie wzorów i kolorów. Meble kuchenne z płyty MDF są materiałem na lata, jednak nie są odporne na działanie wysokich temperatur i wilgoci. Okleina w kontakcie z wodą lub długotrwałym parowaniem może odchodzić i rozwarstwiać się. Zwolennicy laminowanej zabudowy kuchennej cenią ją za łatwość w utrzymaniu w czystości oraz przystępną cenę.

Szklane szafki kuchenne

Szklane elementy są wykonane z hartowanego ok. 7 mm szkła i oprawione w solidne aluminiowe ramki. Są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych poprzez oklejenie kolorową folią lub jako szkło dymione, matowe i przezroczyste. Szklane elementy meblowe są łatwe w utrzymaniu w czystości i odporne na wilgoć.

Blaty kuchenne

Blat kuchenny powinien być idealnie dopasowany do szafek jak i do ściany co zapobiega wpadaniu drobinek jedzenia w szczeliny i namnażaniu się bakterii. Najlepszej jakości blaty są wykonywane z naturalnego kamienia i drewna, tańszym rozwiązaniem są blaty laminowane wykonane w dokładnie taki sam sposób jak płyty meblowe i są dostępne w całej gamie wzorów i kolorów.

Komentarze

Slavo
Płyta laminowana w w 99% przypadków nie jest z MDF-U tylko jest to płyta wiórowa laminowana.