Z czego najlepiej budować ściany działowe?

Ściana działowaPrzy remontowaniu domu może istnieć potrzeba podzielenia większej, otwartej dotychczas przestrzeni na pół lub nawet na kilka mniejszych pokoi. Służyć będą do tego celu ściany działowe. Dobrze sprawdzą się one także przy aranżacjach poddaszy na potrzeby mieszkaniowe. Pytanie tylko, z jakich materiałów najlepiej i najtaniej buduje się ściany działowe?

Możliwości wyboru

Ściany działowe można wznieść z wykorzystaniem różnych materiałów budowlanych, różniących się pomiędzy sobą ceną, wyglądem, techniką budowy oraz właściwościami izolacyjnymi. Wśród nich wymienia się:

  • płyty gips-karton,
  • beton komórkowy,
  • ceramikę,
  • cegły i bloczki wapienno-piaskowe.

Lekkie i łatwe do wykonania ściany z płyt

Płyty gipsowo-kartonowe znajdują zastosowanie przy różnych pracach remontowych i wykończeniowych w domach, mieszkaniach i w innego rodzaju obiektach. Można je wykorzystywać do konstruowania sufitów podwieszanych, wyrównywania nierówności ścian, czy też do budowy ścian działowych w jak najkrótszym czasie. Ściany z płyt gips-karton stawia się w krótkim czasie, a ich zaletą jest dobra izolacyjność akustyczna oraz to, że nie będą wymagały dokonywania żadnych obróbek przed pomalowaniem. W środku płyty znajduje się wełna mineralna tłumiąca dźwięki i zapewniająca komfort termiczny. Za postawienie ściany z płyty gipsowo-kartonowej, z wypełnieniem 40 mm trzeba zapłacić ponad 100 zł za mkw. Sam materiał na 1 mkw ściany z płyty kosztuje około 50-60 zł.

Beton komórkowy na ścianki dekoracyjne

Przy chęci stworzenia oryginalnej, estetycznej, lekkie i stosunkowo taniej ścianki działowej, warto zastanowić się nad możliwością wykorzystania dla niej betonu komórkowego. Materiał ten podlega obróbce z wykorzystaniem powszechnie dostępnych narzędzi i jest względnie tani, ponieważ trzeba za płacić za 1 mkw betonu komórkowego około 40 zł. Otrzymamy w zamian płyty o grubości około 12 cm, które nadają się doskonale na ścianki działowe. Robocizna przy wykonywaniu ścianek z betonu komórkowego jest tańsza niż w przypadku ścian z płyt gips-karton i wynosi, według szacunków serwisu Oferteo, około 18 zł za mkw ściany.

Ceramika ciekawym materiałem wykończeniowym

Jeśli zależy nam na zbudowaniu oryginalnej ściany działowej, niekoniecznie kompletnej, przeznaczonej do wstawienia drzwi i do pomalowania, można wykorzystać materiały ceramiczne, do których zalicza się cegły pełne, pustaki, czy też klinkier. Masywne materiały ceramiczne mają wyższą cenę niż lekki beton komórkowy czy płyty gips-kartonowe, ale ich estetyka także jest zupełnie inna. Zaletą ścianek działowych ceramicznych jest solidność, doskonała izolacja termiczna i akustyczna oraz wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ściany te można zostawić w stanie "surowym", albo pokryć tynkiem, przygotowując je do malowania, choć wówczas musimy liczyć się z dłuższym czasem trwania prac remontowych. Ściany z cegieł pełnych kosztują około 70 zł za mkw, zaś z cegieł dziurawek - nawet 45 zł za mkw. Cena jest podana wraz z kosztami materiałów i robocizny.

Alternatywa dla ścian ceramicznych

Zamiast stosować cegły pełne, klinkierowe, czy pustaki i cegły dziurawki, można wybudować ściany działowe z cegieł i bloczków wapienno-piaskowych i uniknąć ich tynkowania. Materiał wraz z robocizną niezbędne do ustawienia 1 mkw takiej ściany kosztuje od 45 zł wzwyż. Właściwości termiczne, fizykalne i akustyczne w przypadku ścian z cegieł i bloczków wapienno-piaskowych są podobne, jak dla ścian z ceramiki.

Zdecydowana większość prywatnych inwestorów największą uwagę przy wyborze materiałów budowlanych do wzniesienia ścian działowych w swoim domu czy w mieszkaniu, zwróci na ich cenę. Trzeba jednak zawsze rozważać stosunek kosztów nabycia materiałów do prezentowanej przez nich jakości oraz fakt, czy będą one spełniały indywidualne potrzeby i wymagania inwestorów oraz przyszłych użytkowników wydzielonych dzięki nim pomieszczeń.

Autor: www.majsterdamian.pl.

Komentarze