Układanie wykładzin dywanowych - poradnik krok po kroku

Montaż wykładziny dywanowejWykładziny dywanowe to nadal jedne z najczęściej wybieranych rozwiązań na podłogi. Są one dostępne w wielu atrakcyjnych wzorach i kolorach, a ich koszt nie jest wysoki. Wykładzina pomoże nam wykonać szybką i niedrogą renowację mieszkania. Zakryjemy nią starą nieestetyczną lub zniszczoną podłogę bez konieczności usuwania posadzki, parkietu, czy sfatygowanych płytek. Wykładzina pomoże również wyciszyć pomieszczenia.

Montaż wykładziny dywanowej nie jest trudny. Kierując się kilkoma prostymi zasadami, z powodzeniem zrobimy to sami, bez konieczności korzystania z kosztownych usług specjalisty. Wykładziną możemy pokryć nie tylko podłogę w pomieszczeniach, ale również schody. Nowoczesne wykładziny są bardzo ładne, praktyczne i trwałe, a dzięki impregnacji również bardzo łatwo się je czyści.

Czym się kierować kupując wykładzinę dywanową?

Wybór wykładzin jest ogromny. Dokonując zakupu, kierujemy się zwykle swoim gustem oraz możliwościami finansowymi. W opisie dostępnych w sprzedaży wykładzin na etykiecie znajdziemy bardzo cenne informacje, które pomogą nam dokonać dobrego wyboru.

Warto wiedzieć, na co jeszcze zwrócić uwagę:

  • przeznaczenie wykładziny - wykładziny domowe znacznie różnią się od tych przeznaczonych do wnętrz komercyjnych na przykład hoteli czy lokali handlowych lub usługowych,
  • wytrzymałość na ścieranie,
  • izolacyjność akustyczna,
  • odporność ogniowa,
  • informacja o możliwości stosowania na podłoża ogrzewane,
  • zalecenia montażowe.

Parametry wykładzin dywanowych

Gęstość runa
Parametr ten waha się pomiędzy 150000 a 300000 przetkań na 1 m². Pamiętajmy, że im gęstsze runo, tym lepsza i trwalsza wykładzina, ale również jej cena będzie wyższa.

Gramatura
Gramatura wykładzin wynosi od 500 do 2000 g/m³. Tutaj również im wyższa wartość, tym lepsza wykładzina.

Sposób splątania i przycięcia włókien
Zmienia to zasadniczo wygląd wykładziny, a także ma wpływ na łatwość utrzymania jej w czystości. Dostępne opcje to wykładziny o włóknach:

  • strzyżonych,
  • welurowych,
  • igiełkowych,
  • wysepkowych,
  • pętelkowych,
  • mieszanych.

Rodzaj podkładu
Runo wykładziny jest przymocowane do podkładu. Od rodzaju i jakości materiału, z którego jest on wykonany, zależą właściwości i trwałość wykładziny podłogowej. Podkłady wykładzinowe mogą być wykonane z takich materiałów jak:

  • juta naturalna,
  • juta syntetyczna,
  • pianka żelowa,
  • pianka lateksowa,
  • filc,
  • filc z siatką polipropylenową (podkład typu FusionBac).

Podkłady piankowe i filcowe ładnie tłumią hałasy i nadają wykładzinom ciepło oraz miękkość. Z kolei te jutowe są bardzo trwałe.

Montaż wykładziny dywanowej krok po kroku

W sklepie z wykładzinami możesz poradzić się doświadczonego specjalisty, Twoje wykładzina zostanie też przycięta oraz kupisz wszystkie potrzebne do jej montażu akcesoria takie jak:

  • taśmy,
  • kleje,
  • listwy przyścienne,
  • środki czyszczące,
  • wałek dociskowy oraz inne narzędzia.

Zanim udasz się do sklepu, zmierz dokładnie pomieszczenia, w których chcesz położyć wykładzinę, uwzględniając wszystkie wnęki i otwory drzwiowe. Pamiętaj, że trzeba kupić wykładzinę z co najmniej 1 m² zapasu, co przyda się podczas jej przycinania.

Wykładzinę najczęściej sprzedaje się w szerokościach 2, 3 albo 5 metrów. Weźmy to pod uwagę, planując wykończenie pomieszczenia. Warto wybrać taki rozmiar wykładziny, aby zminimalizować ilość połączeń arkuszy.

Pamiętajmy też, że wykładzinę w nowym mieszkaniu lub w lokalu po gruntowym remoncie układamy dopiero na samym końcu, to znaczy już po położeniu płytek, pomalowaniu ścian, zamontowaniu sufitów podwieszanych oraz sprawdzeniu szczelności instalacji grzewczej.

1. Przygotowanie podłoża

Wykładzinę możemy położyć na starej podłodze na przykład na płytkach lub parkiecie. Może ona być starta i podniszczona, ale powinna być stabilna, to znaczy klepki albo płytki podłogowe nie mogą być luźne. Jeśli się ruszają, to przed przystąpieniem do montażu wykładziny, należy je naprawić - podkleić, zaszpachlować większe dziury i wyrwy, oraz wyczyścić zabrudzenia. Jeśli nie wykonamy tych prac, wówczas klej lub taśma będą słabo się trzymać i wykładzina będzie niestabilna. W większości przypadków przed przystąpieniem do montażu wykładziny dywanowej wystarczy oczyszczenie podłogi i wykonanie drobnych napraw. Jeśli jednak posadzka jest bardzo zniszczona, są na niej liczne wyrwy, pęknięcia i dużo luźnych elementów, to niestety konieczne jest jej całkowite usunięcie, co wiąże się z większymi kosztami i nakładem pracy. Po usunięciu starej posadzki trzeba upewnić się, że podłoga jest równa. Zaleca się wykonanie wylewki samopoziomującej. W przypadku wykładzin dywanowych z tekstylnym spodem zaleca się również uprzednie ułożenie na posadzce maty podkładowej z gumy, filcu lub pianki poliuretanowej. Mocuje się ją podobnie jak wykładzinę (na klej lub taśmę). Maty takiej nie zakładamy w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym oraz pod wykładziny z miękkim piankowym lub filcowym spodem.

2. Cięcie wykładziny dywanowej

Wstępne cięcie wykładziny odbywa się już w sklepie w trakcie jej zakupu. Po bokach pozostawia się wtedy około 10 cm zapasu. Podczas montażu wykładziny w pomieszczeniu wywijamy jej krawędzie na ściany i mocno dociskamy ją do podłoża, najlepiej za pomocą metalowego liniału. Przed przystąpieniem do cięcia warto również dobrze obciążyć wykładzinę w kilku miejscach, aby się nie przesuwała. Wykładzinę przycinamy, klęcząc na niej. Pracę wykonujemy ostrym nożem łamanym lub takim z wymiennymi ostrzami. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności podczas pracy i włożeniu rękawic ochronnych. Pomiędzy krawędziami wykładziny a ścianami zostawiamy zawsze mniej więcej pół centymetra wolnego miejsca. Z kolei w okolicy drzwi docinamy ją do kształtu ościeżnic. Jeżeli musimy połączyć ze sobą dwa lub więcej arkuszy wykładziny, to zaplanujmy połączenie w jak najmniej widocznym miejscu. Zwróćmy też uwagę na to, by kupić pasy wykładziny pochodzące z tej samej serii. Informację taką znajdziemy na etykiecie. Jest to bardzo ważne, ponieważ ten sam model wykładziny dywanowej pochodzący z innej serii może nieznacznie różnić się kolorem, co negatywnie wpłynie na estetykę wnętrza.

3. Montaż wykładziny dywanowej

Informację o najlepszym sposobie montażu znajdziesz w opisie wybranej wykładziny. Może być to klejenie lub montaż na taśmę. W tym pierwszym przypadku zwróć uwagę na zalecany rodzaj kleju, ponieważ jest ich kilka w zależności od materiału, z jakiego wykonana jest wykładzina. W przypadku taśm wybór jest łatwiejszy, ponieważ są tylko dwie opcje - taśmy dwustronnie klejące oraz samoprzylepne z rzepem. Mocując wykładzinę do podłoża, kieruj się poniższymi zasadami.

Mocowanie na taśmie
W przypadku wykładzin o włóknistym spodzie na przykład filcowych, czy z włókien jutowych używa się taśmy samoprzylepnej z rzepem. Przy pozostałych rodzajach wykładzin stosujemy taśmę obustronnie klejącą. Przylepia się ją do podłogi wzdłuż ścian i w progach, a także w równych odstępach w środkowej części wykładziny. Wykładzinę przyklejamy, kładąc ją na środku pomieszczenia i rozwijając do połowy. Tę rozwiniętą część dokładnie wygładzamy i wyrównujemy, a następnie na odsłoniętej części podłogi zrywamy papier zabezpieczający taśmę i powoli równo dociskając, rozwijamy wykładzinę aż do ściany. Następnie zwijamy w rulon drugą połowę wykładziny, odrywamy papierowe paski na pozostałej części podłogi i w takim sam sposób rozwijamy materiał. Po zakończeniu pracy warto jeszcze raz dokładnie docisnąć rękoma wykładzinę w całym pomieszczeniu. Analogicznie dokonujemy montażu wykładzin na taśmach rzepowych.

Montaż na klej
Kleje do wykładzin są proste w użyciu. Po otwarciu opakowania wystarczy dokładnie wymieszać preparat i można przystąpić do pracy. Montaż wygląda podobnie jak w przypadku klejenia na taśmy dwustronne. Pamiętajmy o zakupie odpowiedniego kleju w zależności od materiału, z jakiego wykonana jest wykładzina. Jeśli mamy wątpliwości, to poradźmy się sprzedawcy, lub wybierzmy tak zwany klej uniwersalny. Również tutaj rozwijamy wykładzinę do połowy. Odkrytą powierzchnię podłogi równomiernie smarujemy klejem za pomocą pacy zębatej i czekamy 10 minut, aż klej nabierze odpowiedniej konsystencji. Zwykle w tym czasie zmienia on swoją barwę z białej na żółtawą. Do rozwijania wykładziny możemy przystąpić wtedy, gdy po dotknięciu warstwa kleju nie zostaje na palcu. Aby wykładzina dobrze się przykleiła, powinniśmy użyć specjalnego ciężkiego wałka dociskającego. Przesuwamy go równomiernie po całej powierzchni materiału. Następnie w identyczny sposób przyklejamy drugą połowę wykładziny.

Po ułożeniu wykładziny starajmy się nie chodzić po niej przez 6-8 godzin, aby klej porządnie związał. Natomiast meble możemy zacząć ustawiać po 24 godzinach.

4. Wykończenie

Na koniec pozostaje położenie listew. Listwy przypodłogowe to bardzo istotny element, który pomoże nam zamaskować krawędzie wykładziny przy ścianach oraz estetycznie i bezpiecznie połączyć te w sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach. Listwy możemy przykręcić lub przykleić do ściany. Ten pierwszy sposób daje lepszy efekt wizualny i jest o wiele trwalszy. Niektóre listwy (aluminiowe) można też mocować do ścian za pomocą taśmy dwustronnej.

Dostępnych jest wiele modeli listew wykonanych z różnych materiałów (plastik, drewno, aluminium), różniących się jakością wykonania, trwałością i oczywiście ceną. Z pewnością więc każdy znajdzie coś na miarę swoich potrzeb i możliwości.

Wykładzina dywanowa to świetne rozwiązanie, jeśli nie dysponujemy dużym budżetem lub chcemy szybko przeprowadzić remont. Dzięki niej możemy całkowicie odmienić nasze mieszkanie nawet w jeden weekend. Wystarczy jednego dnia odmalować ściany, a drugiego zamontować wykładzinę i wnętrze będzie wyglądać jak nowe. Aby jednak utrzymać ją w dobrym stanie jak najdłużej, wystarczy regularnie ją odkurzać, a w razie pojawienia się większych zabrudzeń na bieżąco usuwać je na mokro za pomocą specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia wykładzin dywanowych.

Komentarze