Wybieramy lakier do parkietów

Lakier do parkietuWydobywa naturalne piękno drewna, podkreśla jego charakterystyczny rysunek, uwydatnia słoje, a jednocześnie skutecznie zabezpiecza parkiet. Lakier to jeden z najlepszych sposobów na długotrwałą ochronę drewnianej podłogi bez rezygnacji z jej unikatowego wyglądu.

Niektórzy mówią, że surowa drewniana podłoga pięknie się starzeje. Nabiera eleganckiej patyny, szarzeje i zmienia kolor, szlachetnieje, staje się bardziej wyrazista, dzięki czemu doskonale wpisuje się w styl domu: skandynawski, retro lub rustykalny. Jednocześnie jednak ulega kolejnym uszkodzeniom i naznaczona zostaje spękaniami, rysami i licznymi przetarciami. Wkrótce może nadawać się już tylko do wymiany! Pozostawianie surowego drewna bez ochrony to zupełnie nietrafiony pomysł, a oryginalny styl wnętrza zupełnie nie jest tego wart.

Dlaczego nie można zrezygnować z zabezpieczenia drewna?

Pominięcie etapu zabezpieczenia parkietu nie wchodzi w grę. Niezależnie od tego, z jakiego gatunku drewna jest wykonany. Nawet najlepszej jakości, twarda i z natury wytrzymała deska zacznie niszczeć, jeśli nie pokryjemy jej powłoką ochronną (lub nie zabezpieczymy poprzez olejowanie). Dobrej jakości wyrób do drewnianych podłóg poprawia zaś parametry wytrzymałościowe drewna i sprawia, że jest mniej nasiąkliwe czy podatne na powstawanie przetarć.

Lakier do parkietu

Czym zabezpieczyć drewniany parkiet?

Dwie najpopularniejsze metody zabezpieczania drewnianych parkietów to olejowanie oraz lakierowanie. Warstwa oleju wcierana w podłoże nie tworzy na powierzchni desek powłoki ochronnej - wyrób wnika w głąb w drewno i wzmacnia je przede wszystkim od wewnątrz. To rozwiązanie przede wszystkim dla miłośników naturalnej, wyczuwalnej pod palcami struktury drewna. Jej przeciwnicy zwracają uwagę przede wszystkim na konieczność powtarzania zabiegu olejowania np. raz czy dwa razy do roku.

Warstwa lakieru jest z kolei "bezobsługowa". Oznacza to, że raz polakierowany drewniany parkiet będzie wymagał renowacji nawet dopiero za 10 lat. Lakier tworzy na powierzchni parkietu powłokę ochronną, która odizolowuje surowe drewno od otoczenia i zabezpiecza je przed oddziaływaniem warunków zewnętrznych, chroni przed wilgocią, ścieraniem czy szorowaniem.

Jaki lakier do drewnianego parkietu wybrać?

Wyrób do zabezpieczania drewnianej podłogi najlepiej wybierać z myślą o intensywności eksploatacji pomieszczenia. Inny produkt sprawdzi się w sypialni użytkowanej przez dwie osoby, inny w salonie, w którym często urządzamy spotkania towarzyskie w większym gronie. Do głosu dochodzą również takie szczegóły, jak chociażby to, czy we wnętrzu chodzi się w obuwiu, czy nie. Jeśli z pomieszczeń korzysta spora liczba osób lub po prostu nie chcemy martwić się o stan podłóg, sięgnijmy po Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych, którego ochronę szacuje się na aż do 10 lat.

Nie należy pomijać również kwestii estetycznych. Istotny jest odcień lakieru oraz to, w jakim stopniu zmienia on naturalną barwę drewna. Poza tym sprecyzujmy, czy lepszy efekt osiągniemy dzięki matowej, czy może lekko połyskliwej powłoce.

Komentarze