Wróg na ścianie, czyli pleśń - jak temu zapobiec?

Pleśń na ścianieNieodpowiednia wentylacja oraz wilgoć w pomieszczaniach, to główne przyczyny powstawania pleśni i grzybów. Nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Istnieją jednak skuteczne metody, które pomogą zapobiec ich rozwojowi. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby uniknąć tego problemu.

Skąd biorą się wykwity na ścianach?

Nieodpowiednie warunki, które sprzyjają rozwojowi pleśni, tworzą się w wyniku gromadzenia pary w pomieszczeniu. Tego rodzaju grzyby uwielbiają mokre i nieprzewiewne środowisko. Powstają zarówno w nowych jak i starych budynkach, często ze względu na wady konstrukcyjne. Psują estetykę wnętrz i wydzielają nieprzyjemny zapach, szkodząc tym samym Twojemu organizmowi. W każdym domu lub mieszkaniu występuje wilgoć. Nie sposób jej uniknąć, jednak można z nią zgodnie żyć, dbając o odpowiednią wentylacje przestrzeni.

Pleśń na ścianie

Choroby atakujące organizm przez pleśń

Grzyby wytwarzają dużą ilość niezdrowych toksyn, które stają się wrogami dla Twojego układu oddechowego. Przyczyniają się także do spadku odporności organizmu, na skutek czego powstaje wiele groźnych chorób.

Wykwity mają negatywny wpływ na skórę i układ nerwowy. Przez ich działanie możesz odczuwać większe zmęczenie, cierpieć na dokuczliwe bóle żołądka i głowy. Dodatkowymi, nieprzyjemnymi skutkami, które mogą się pojawić, są: katar, zapalenie zatok, odrętwienie dłoni, nudności, a nawet choroba nowotworowa.

Szczególnie narażone na toksyczne działanie pleśni są dzieci i kobiety w ciąży. Dlatego należy zwracać uwagę na wygląd swoich ścian i nie lekceważyć żadnej pojawiającej się plamki oraz dbać o odpowiedni przepływ powietrza w każdym wnętrzu.

Skuteczne metody zapobiegania grzybom

Przede wszystkim warto odpowiednio zabezpieczyć ściany w pomieszczeniach. W tym wypadu sprawdzi się wodorotlenek wapniowy. Posiada właściwości dezynfekujące. Nie jest drogi ani szkodliwy dla zdrowia mieszkańców. Charakteryzuje się niezwykle szerokim zastosowaniem zarówno w budownictwie jak i sadownictwie. Dlatego warto z niego skorzystać, by stworzyć niesprzyjające warunki dla rozwoju pleśni. Więcej na temat jego przeznaczenia, dowiesz się z artykułu "Wapno gaszone - czym jest i do czego je wykorzystasz?".

Kolejną ochronną metodą jest regularne wietrzenie mieszkań i domów. Codzienne czynności takie jak gotowanie, kąpiel czy pranie również mogą przyczynić się do powstania nieprzyjaznych wykwitów. W tym wypadku warto uzbroić okna w specjalne nawiewniki, które automatycznie dozują napływ świeżego powietrza i reagują na zawartą w nim wilgotność.

Czujnik wilgotności jest urządzeniem, w które warto zainwestować, szczególnie jeśli posiadasz dom lub mieszkanie w miejscu, w którym istnieje ryzyko pojawienia się grzybów. Prócz doskonałej kontroli poziomu wilgotności, jest w stanie monitorować stopień ewentualnego zagrożenia pleśnią.

Pleśń na ścianie

Co zrobić, kiedy wróg zaatakuje?

Kiedy na ścianie zauważysz niepokojące oznaki, pojawiającej się pleśni, natychmiast działaj. Doskonałym środkiem, który pomoże w walce z grzybem jest ocet, który należy rozrobić z wodą.

Równie skuteczny będzie olejek z drzewa herbacianego. Posiada silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Powinno się nim przemyć zainfekowaną ścianę, również mieszając kilka kropel z wodą.

Komentarze