Wnętrze w stylu skandynawskim za grosze

Styl skandynawski za groszeStyl skandynawski, obecnie najpopularniejszy spośród wszystkich opcji wykończenia wnętrza, nie musi być, jak wynikałoby z poradników wnętrzarskich, kosztowny. Jego siłą jest prostota, a za tę nie trzeba wiele płacić, jednak najpierw należy zrozumieć podstawowe założenia stylu skandynawskiego, co pozwoli zdecydowanie zracjonalizować koszty stworzenia takiej aranżacji.

Na początek warto byłoby zdefiniować prostotę. Ta wchodzi często w konflikt z funkcjonalnością i problematyczne jest właśnie znalezienie równowagi między nimi. Prostota nie zawsze oznacza bowiem stosowanie optymalnych rozwiązań. Dobrym przykładem są na przykład paski LED-owe. Nie są proste, nie licują ze stylem skandynawskim, szczególnie jeśli mowa o gadżetach zmieniających kolor czy sterowanych pilotem. Do zasady decorum stylu nie pasują, ale przyjęły się, ponieważ są funkcjonalne i skromne jeśli chodzi o wygląd. Prostota to zdolność rozwiązywania problemów z aranżacją w kilku posunięciach - zastosowanie elementów uniwersalnych, wielofunkcyjnych, na przykład stołu zamiast ławy kawowej, ponieważ ta ostatnia nie może już służyć za biurko.

Opisy aranżacji pomieszczeń w stylu skandynawskim

Jednocześnie jednak prostota przejawia się również w estetyce. Nie stosuje się tutaj farb dekoracyjnych, tylko najczęściej proste wykończenia barwy białej. Czy jednak zawsze najprostsze? Nie, ponieważ farby lateksowe czy ceramiczne można teoretycznie zastąpić akrylowymi, tylko że te ostatnie są mniej trwałe i trudniejsze do utrzymania w czystości. Tutaj właśnie leży punkt równowagi między prostotą rozumianą jako zastosowaniem najtańszych i najpowszechniejszych rozwiązań, a funkcjonalnością, która wymaga czasem nieco więcej fantazji, aby proste nie były tylko poszczególne rozwiązania, tylko całe wnętrze.

Jak za niewielkie pieniądze zbliżyć się do stylu skandynawskiego?

To stosunkowo proste, tym bardziej że Polacy mają tendencję do gromadzenia przedmiotów zupełnie zbędnych. Pierwsze, co należy zrobić, to pozbyć się wszystkiego, co nie jest konieczne. Bibeloty, obrazy, mnóstwo zdjęć na ścianach, fantazyjne oświetlenie dekoracyjne - to wszystko jest w stylu skandynawskim zbędne. Jego najpełniejsza wersja to tak naprawdę puste ściany, choć puste tylko dekoracyjnie - w oryginalnym stylu skandynawskim ściany były powierzchnia użytkową: można było na wbitych w nie kołkach wysuszyć sieć, powiesić narzędzia, umieścić półkę. Punktem wyjścia jednak jest pusta ściana, a to dlatego, że jedynym uzasadnieniem każdego elementu w skandynawskiej aranżacji jest użyteczność, a nie estetyka.

Nie da się ukryć, że wyrzucanie rzeczy zbędnych, ale mających pewną wartość sentymentalną, boli. Dlatego drugim krokiem jest zwykle organizacja systemu przechowywania. Żebyśmy mieli jasność - bez wyrzucenia wielu rupieci i tak się nie obejdzie, ale odzyskane miejsce można wykorzystać, dorabiając półki w szafach albo ustawiając ta skrzynki lub kartony. I oczywiście nie muszą to być kosztujące kilkadziesiąt złotych kartony dekoracyjne - zwykły szary karton sprawdza się tak samo dobrze, a często nawet i lepiej. To dobre miejsce, żeby wspomnieć o tym, że styl skandynawski narodził się we wnętrzach ludzi ubogich, a kolorystyka czy wzornictwo były podyktowane jedynie dostępnością materiałów. Oczywiście, że dziś patrzymy na to nieco inaczej, ale prawdziwy styl skandynawski jest najmniej pokazową możliwością, jeśli chodzi o aranżacje wnętrz.

Po spakowaniu wszystkiego w kartony i skrzynki można rozważyć zmianę detali dekoracyjnych, jeśli cała akcja zmiany aranżacji miała na celu poprawę walorów estetycznych. Takie drobiazgi jak firany i zasłony (w oryginale w zasadzie zupełnie zbędne) można zastąpić skromniejszymi, narzuty i obrusy podobnie, a różnego rodzaju świeczniki, podstawki, tace i podobne drobiazgi warto podmienić na drewniane lub chociaż z materiałów drewnopodobnych. Będą one skromniejsze niż kryształy, stal nierdzewna czy szkło formowane termicznie, a także będą lepiej pasowały do idei stylu skandynawskiego.

Nie poruszona tematu malowania ścian czy wymiany mebli, bo to nie są akcje tanie. Należy jednak zrozumieć, że jeśli ktoś chce się wnętrzem chwalić, to styl skandynawski nie do końca jest tym, czego szuka. Ten jest prosty i tani z zasady styl - często można wnętrze urządzić taniej, niż się początkowo wydaje, jednak trzeba zrozumieć ideę stylu.

Komentarze