Wiosenne kwiaty w domu i ogrodzie. Kolorowe kwiaty wiosenne: nazwy, przeznaczenie, pielęgnacja

Wiosenne kwiaty w ogrodzieRozpoczynająca się wiosna sprawia, że mamy ochotę otaczać się kolorami - zarówno w mieszkaniu, jak i w ogrodzie. Już w marcu możemy cieszyć się pierwszymi wiosennymi kwiatami. W marketach dostaniemy hiacynty, krokusy i żonkile, a w ogrodzie pojawią się przebiśniegi, krokusy i ranniki. Jak o nie dbać, by jak najdłużej cieszyły nasze oczy?

Pierwsze kwiaty wiosenne

Kiedy tylko słońce zacznie mocniej przygrzewać, w ogrodzie zaczynają pojawiać się pierwsze kwiaty wiosenne. Najwcześniej podziwiamy przebiśniegi, ranniki, ciemierniki i przylaszczki. Możemy zobaczyć też kwitnące zawilce oraz przepiękne krokusy. W pierwszym okresie kwitną głównie rośliny cebulowe, których cebulki mogą przetrwać pod ziemią przez całą zimę.

Na przełomie marca i kwietnia w ogrodzie kwitną żonkile. W kwietniu na rabatach pojawiają się inne kwiaty wiosenne: zawilce greckie, floksy, szafirki i tulipany. Najwcześniej możemy podziwiać tulipany Kaufmana, charakteryzujące się rozłożystymi płatkami. Nieco później pojawiają się tulipany Fostera i pastelowe tulipany Griega.

Zobacz więcej wiosennych kwiatów do domu i ogrodu >>>

Kwiaty możemy również zasadzić w doniczkach. W marketach o tej porze roku dostaniemy hiacynty, krokusy i miniaturowe żonkile. Po zakupie kwiaty najlepiej przesadzić. Jeśli chcemy wprowadzić do mieszkania wiosenną atmosferę, posadźmy je razem w dużej donicy, aby stworzyły kolorową kompozycję, przypominającą mały ogródek. Pamiętajmy o tym, aby podlewać je regularnie i postawmy je w chłodnym miejscu.

Wiosenne kwiaty - nazwy

Jakie kwiaty kwitną wiosną?

  • Ranniki - kwiaty o pięknych żółtych płatkach, pojawiają się już w drugiej połowie lutego i przekwitają, kiedy zrobi się ciepło i słonecznie.
  • Przebiśniegi - to bardzo popularne kwiaty wiosenne, które pojawiają się już pod koniec lutego. Najlepiej prezentują się posadzone w większych kępach.
  • Krokusy - te piękne kwiaty o fioletowych, żółtych i białych kielichach dobrze wyglądają posadzone w grupach na trawnikach, skalniakach i brzegach rabat.
  • Pierwiosnki - zaczynają kwitnąć w marcu. Ze względu na swój przykuwający oko kolor, znakomicie nadają się jako ozdoby rabat i skalniaków.
  • Cebulice syberyjskie - charakteryzują się drobnymi dzwonkowatymi kwiatami, które są osadzone na szypułkach. Kwitną od marca do kwietnia.
  • Tulipany - te piękne kwiaty posiadają mnóstwo odmian i kolorów, z których można tworzyć różne kompozycje. Odmiany szlachetne kwitną na przełomie marca i kwietnia.
  • Szafirki - te kwiaty o maleńkich mocno zbitych niebieskich dzwoneczkach kwitną od kwietnia do maja. Dobrze wyglądają posadzone na brzegach rabat, na skalniakach i obrzeżach ścieżek.

Jakie inne kwiaty ozdobią nasz ogród, gdy stopnieje śnieg? Tworząc wiosenną rabatę, warto pamiętać także o hiacyntach, irysach, czosnkach, bratkach ogrodowych czy narcyzach.

Wiosenne kwiaty w ogrodzie

Wiosenne kwiaty sadzi się w ogrodzie od września do listopada. Warto wtedy zaplanować ich wysokość, odcienie i czas kwitnienia, aby w marcu podziwiać piękne kolorowe kompozycje. Planując rozmieszczenie poszczególnych gatunków, pamiętajmy, aby nie sadzić dwóch mocno pachnących kwiatów obok siebie. Wybierzmy też miejsce, które będzie dobrze widoczne - wiosenne kwiaty najlepiej umieścić na froncie ogrodu, w pobliżu ścieżek i przy ławkach, gdzie najszybciej topi się śnieg.

Pierwsze wiosenne kwiaty nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Są odporne na mróz, nie potrzebują regularnego podlewania, ani nawożenia. Więcej uwagi potrzebują rośliny, które pojawiają się w kwietniu. Wówczas warto pamiętać o ich odpowiednim nawożeniu.

W czerwcu i lipcu rośliny wiosenne zamierają, a cebule przechodzą w stan spoczynku. Warto je wtedy wykopać z gleby, aby uniknąć powstawania zgnilizn. Trzeba robić to ostrożnie, aby cebulki nie uległy uszkodzeniu. Następnie należy pozostawić je do obeschnięcia na około 3 tygodnie. Potem cebule oczyszcza się z ziemi, resztek liści i korzeni. Aby można je było ponownie zasadzić, najlepiej przechowywać je w przewiewnym i suchym pomieszczeniu, np. drewnianych skrzynkach wyłożonych gazetą.

Komentarze