Wanna na nóżkach - montaż krok po kroku

poradydomowe.pl

Wanna na nóżkachNajczęściej do montażu nowo zakupionej wanny wynajmujemy fachowca. Niestety wiąże się to ze znacznymi kosztami, tymczasem jest to czynność na tyle prosta, że bez problemu poradzimy sobie z nią sami. Jeśli majsterkowanie to Twoje hobby, nie obawiaj się samodzielnie podjąć tego zadania. Aby zrobić to prawidłowo, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Wannę możemy osadzić na nośniku styropianowym lub na specjalnych nóżkach. To drugie rozwiązanie jest praktyczniejsze, ponieważ pozwala zniwelować wszelkie nierówności podłogi poprzez odpowiednią regulację nóżek. Wannę akrylową z łatwością zamontujemy samodzielnie. Natomiast wanna metalowa ze względów bezpieczeństwa będzie wymagała uziemienia, którego instalację należy powierzyć specjalistycznej firmie.

Montaż wanny na nóżkach

Krok 1. Montaż nóżek wannowych

Najpierw skompletuj wszystkie potrzebne akcesoria i narzędzia niezbędne nie tylko do montażu nóżek, ale i całej wanny, a następnie przystąp do montażu.

Będą Ci potrzebne:

  • wanna,
  • nóżki,
  • przelew i odpływ wannowy,
  • taśma uszczelniająca do wanien,
  • klej do nóżek,
  • śruby do przykręcania nóżek,
  • śrubokręt lub wkrętarka,
  • obcęgi,
  • piła,
  • poziomica,
  • szybkowiążący cement,
  • ołówek.

Montaż nóżek wannowych nie jest trudny, ale wymaga skupienia i precyzji. W zależności od zaleceń producenta wanny można nóżki przykleić lub przykręcić. Najpierw odwracamy wannę do góry nogami i w wyznaczonych w instrukcji miejscach mocujemy uchwyty na nóżki.

Jeśli korzystamy w tym celu z kleju, to po dokonaniu montażu, należy odczekać zalecany przez producenta kleju na opakowaniu czas, aby preparat dobrze związał klejone powierzchnie. Kolejnym krokiem jest przykręcenie nóżek do uchwytów.

Z kolei, jeżeli uchwyty na nóżki wannowe przykręcamy śrubami, pamiętajmy, aby robić to powoli i bardzo ostrożnie. To bardzo ważne, ponieważ zbyt głębokie wkręcenie śrub może skutkować uszkodzeniem akrylowej struktury wanny, a nawet jej przebiciem. Nie zapominajmy o tym, że wanny z tworzywa nie są zbyt grube. Od razu po przykręceniu uchwytów, możemy przykręcić również nóżki.

Krok 2. Podłączenie zestawu odpływowo-przelewowego

Zestaw odpływowo-przelewowy przeważnie dołączony jest do wanny. Do górnego otworu wannowego montujemy element przelewowy, z kolei do dolnego odpływowy. Pamiętajmy, że do umocowania elementu przelewowego, należy użyć tak zwanej rozetki, czyli pokrywy.

Zwróćmy szczególną uwagę na precyzyjne podłączenie opływu wannowego. Pamiętajmy, że pomiędzy otworem wanny a plastikowym elementem odpływowym, który podłączamy, powinien znaleźć się pierścień uszczelniający. W środku wanny w miejscu odpływu montujemy sitko ze śrubą.

Dokładny rysunek przedstawiający sposób podłączenia zestawu odpływowo-przelewowego najczęściej dołączony jest do wanny. W razie jakichkolwiek wątpliwości możemy zawsze na niego zerknąć.

Krok 3. Poziomowanie i stabilizacja wanny

Wannę odwracamy i ustawiamy przy ścianie lub w narożniku, w którym ma ona docelowo stać. Teraz pora na sprawdzenie wypoziomowania wanny i ewentualną jego korektę. Sprawdzamy więc poziomicą, czy wanna stoi równo. Jeśli nie, wówczas poprawiamy jej ustawienie, regulując wysokość nóżek.

Gdy mamy już pewność, że wanna jest ustawiona prawidłowo, zaznaczamy na ścianie, przy której stoi miejsce przyklejenia taśmy uszczelniającej do wanien i ją zakładamy. To bardzo ważna czynność, dlatego postarajmy się ją wykonać jak najbardziej precyzyjnie.

Kiedy mamy już pewność, że wanna jest dobrze wypoziomowana, a uszczelnienie prawidłowo przyklejone, to możemy przystąpić do przycementowania nóżek do podłoża. Jest to konieczne, aby wanna się nie przesuwała. Zrobimy to za pomocą cementu szybkoschnącego, który przygotowujemy zgodnie z zaleceniami producenta preparatu. Po jego nałożeniu czekamy, aż cement całkowicie się zwiąże.

Krok 4. Przyłączenie wanny do odpływu

Ostatnim krokiem jest podłączenie wanny do odpływu. To najtrudniejsza część pracy, ponieważ jeśli przewód rurowy wystający ze ściany okaże się zbyt długi, konieczne będzie jego skrócenie za pomocą piły.

Do połączenia syfonu i odpływu w ścianie służy rura odpływowa. Pamiętajmy, że aby instalacja działała prawidłowo, należy zapewnić jej odpowiedni spadek. Nie można rury montować poziomo, ponieważ spowoduje to ogromne trudności z odpływaniem wody z wanny. Zwróćmy również uwagę na dokładne uszczelnienie rury, aby nie dochodziło do żadnych wycieków wody. Przyłóżmy się więc do zakładania uszczelek.

Na koniec wypełnijmy wannę wodą i upewnijmy się, czy wszystko działa prawidłowo. Bardzo dokładanie sprawdźmy, czy nigdzie nie wycieka woda. Jeśli odkryjemy nieszczelność, wówczas konieczne jest ponownie dokręcenie elementów i poprawienie uszczelek.

Gdy mamy pewność, że wanna stoi prosto, nigdzie nie wycieka woda, a taśma uszczelniająca przy ścianie jest prawidłowo przyklejona, wówczas możemy przystąpić do obudowania wanny. Obudowa to niezbędny element, dzięki któremu ukryjemy nieestetycznie wyglądające podłączenia rur. Wannę można obudować za pomocą styropianu, na który możemy przykleić płytki ceramiczne lub położyć cement dekoracyjny. Decydując się na obudowę styropianową, trzeba pamiętać o pozostawieniu w obrębie syfonu otworu rewizyjnego, przez który w razie potrzeby będzie można dokonać naprawy nieszczelności rur.

Świetnym rozwiązaniem jest również gotowa obudowa wannowa w postaci osłony z tworzywa sztucznego, której elementy łączy się za pomocą specjalnych zatrzasków. Gotowe panele wannowe to praktyczne rozwiązanie, ze względu na łatwy demontaż w przypadku awarii rur i wyciekania wody pod wanną.