Rozważasz montaż sufitu podwieszanego? Zastanawiasz się, czy rzeczywiście dzięki niemu skutecznie wyciszysz pomieszczenie, a twoje rachunki za ogrzewanie zmaleją? Poznaj wady i zalety sufitu podwieszanego i zobacz, czy sprawdzi się w twoim mieszkaniu.
Sufit podwieszany ukryje niedoskonałości
Sufit podwieszany to sprytny sposób na aranżację wnętrza, w którym chcemy zamaskować pewne niedoskonałości - czy to w zakresie zaburzonych proporcji pomieszczenia, czy też w zakresie niedociągnięć technicznych. Rozwiązanie to pozwoli ukryć nierówności stropu, ubytki w tynku bądź stale powstające rysy i pęknięcia, nie tak rzadko spotykane w budownictwie wielomieszkaniowym. Zamiast co chwilę na nowo odmalowywać sufit, możemy zdecydować się na zamaskowanie go za pomocą podwieszonych płyt. Mogą być to płyty gipsowo-kartonowe, płyty z tworzyw sztucznych, płyty drewniane lub metalowe (poznaj różne rozwiązania na stronie http://www.castorama.pl). Każde z tych rozwiązań może być niezwykle efektowne, jeśli dobrze dobierzemy je do aranżacji wnętrza. Sufit podwieszany to również dobre rozwiązanie w przypadku instalacji przebiegających pod stropem; dzięki niemu ukryjemy kable elektryczne, przewody wentylacyjne oraz ogrzewanie powietrzne. Wyjątek stanowi instalacja gazowa, która nie może być umieszczona nas sufitem podwieszanym.
Zabawa optyką
Sufit podwieszany ma także inne zalety. Dzięki niemu możemy wpłynąć na postrzeganie proporcji i kształtu pomieszczenia. Nie tylko obniżymy zbyt wysokie wnętrze, ale także poprzez zastosowanie odpowiednich zabiegów powiększymy optycznie zbyt mały pokój oraz podwyższymy zbyt niski. Sufit podwieszany nie musi zajmować całej powierzchni stropu - warto za jego pomocą podkreślić poszczególne strefy pomieszczenia, oddzielając wizualnie na przykład jadalnię od salonu. Duże znaczenie ma także fakt, że sufit podwieszany w jasnym kolorze dobrze odbija światło dzienne, wpadające przez okna. Dzięki temu pomieszczenie wyda się jaśniejsze, bardziej przestronne.
Wyciszenie pomieszczenia i izolacja termiczna
Kolejne możliwości, jakie daje sufit podwieszany, wiążą się z izolacją termiczną i akustyczną mieszkania. Zamocowanie płyt pod sufitem może wpłynąć na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, zwłaszcza jeśli piętro wyżej znajduje się niezamieszkałe poddasze. Sufit podwieszany może także pomóc w sytuacji, jeśli przeszkadzają nam kroki bądź inne dźwięki dochodzące z wyższego piętra; izolacja akustyczna pozwoli też cieszyć się słuchaniem muzyki bez przeszkadzania sąsiadom. Jest to świetne rozwiązanie również w pokoju dziecięcym, zwłaszcza jeśli pociecha ćwiczy grę na instrumencie. Jedynym mankamentem sufitu podwieszanego jest możliwość skraplania się pary wodnej, jeśli zostanie on źle zamontowany. Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie warto również sprawdzić wytrzymałość stropu, bowiem to on będzie znosił dodatkowe obciążenie w postaci płyt i konstrukcji sufitu podwieszanego.
Sufit podwieszany to doskonałe rozwiązanie aranżacyjne, dzięki któremu ocieplimy i wyciszymy pomieszczenie, zamaskujemy niedoskonałości wykończeniowe i wpłyniemy na postrzeganie proporcji wnętrza.
Komentarze