Uszczelki okienne - kiedy i jak wymieć? Rodzaje uszczelek okiennych

Uszczelki okienneNieszczelne okna to duży problem - zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Powodują one szybkie wychładzanie się pomieszczeń i olbrzymi wzrost kosztów ogrzewania. Niestety, jeśli szpary w oknach są duże, to nawet do mieszkania może się przez nie odstawać woda. Problem ten dotyczy zarówno okien z PCV, jak i tych drewnianych.

Za szczelność naszych okien odpowiada uszczelka

Gdy okno jest zamknięte, przylega ona do skrzydła oraz ościeżnicy i zapobiega przedostawaniu się do mieszkania na przykład wody podczas opadów deszczu oraz chłodnego powietrza z zewnątrz, co powoduje wychładzanie się pomieszczeń. Niestety, z czasem uszczelki się zużywają, a to prowadzi do nieszczelności okien. Na szczęście ich wymiana nie jest trudna i bez problemu dokonamy jej samodzielnie.

Kiedy trzeba wymienić uszczelkę w oknie?

Skąd wiadomo, że uszczelka okienna wymaga wymiany? Oczywiście niepokojące sygnały to dająca się wyraźnie odczuć nieszczelność okna. Stojąc przy nim, można poczuć wiejący wiatr, widać również poruszającą się firankę w wietrzne dni, a pokój szybko się wychładza. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to konieczna jest natychmiastowa wymiana uszczelki, ponieważ zaniedbanie tej kwestii może nas naprawdę sporo kosztować - przełoży się to na duży wzrost kosztów ogrzewania.

Warto jednak, co jakiś czas sprawdzać stan uszczelek w naszych oknach, aby całkowicie zapobiec sytuacji pojawienia się nieszczelności. Wystarczy dokładnie obejrzeć uszczelki. Jeśli są one stwardniałe, a materiał, z którego są wykonane, zaczyna się kruszyć i widać w niej już niewielkie ubytki, wówczas najwyższa pora na wymianę uszczelek.

Jak często należy zmieniać uszczelki w oknach? Nie ma tutaj reguły. Zależy to od bardzo wielu czynników na przykład takich jak rodzaj i jakość okien oraz uszczelek, intensywność eksploatacji okien, czy warunki pogodowe. Niekiedy trzeba wymieniać uszczelki co roku, a niekiedy raz na kilka lat. Najlepiej po prostu na bieżąco monitorować ich stan i w razie potrzeby podjąć decyzję o wymianie.

Rodzaje uszczelek okiennych

Do wyboru mamy kilka różnych rodzajów uszczelek. Różnią się one między sobą materiałem, z jakiego są wykonane. Jak wybrać tę właściwą? Najlepiej udać się do sklepu z fragmentem starej uszczelki z naszego okna. Wtedy sprzedawca doradzi nam odpowiedni produkt, a my będziemy mieć pewność, że dana uszczelka sprawdzi się idealnie w przypadku naszych okien.

Do wyboru są następujące typy uszczelek okiennych:

  • uszczelki z poliuretanu,
  • uszczelki silikonowe,
  • uszczelki z PCV,
  • uszczelki z EMDM.

1. Uszczelki z poliuretanu
Ten rodzaj uszczelek najlepiej sprawdzi się przy niewielkiej nieszczelności okien. Są one odporne na odkształcenia oraz niskie temperatury.

2. Uszczelki silikonowe
Cieszą się one dużą popularnością, ponieważ są trwałe i sprawdzą się właściwie w każdym oknie - zarówno drewnianym, jak i z plastikowym. Uszczelki z silikonu są bardzo elastyczne i odporne na działanie temperatur w zakresie od -40 do +100 stopni.

3. Uszczelki z PCV
Ich główną zaletą jest niska cena. Jeśli musimy szybko uszczelnić okna, a chwilowo brak nam funduszy, to warto po nie sięgnąć. Pamiętajmy jednak, że najlepiej sprawdzą się one w przypadku uszczelnień wewnętrznych i będą stanowić raczej tymczasowe rozwiązanie problemu, ponieważ odznaczają się niską trwałością i nie są odporne na działanie niskich temperatur.

4. Uszczelki z EMDM
To zdecydowanie najlepsze i najnowocześniejsze rozwiązanie. Takie uszczelki zapewnią nam dobrą szczelność i ochronę okien na co najmniej kilka lat, ponieważ są one odporne na promieniowanie UV, wilgoć oraz na temperatury w zakresie od -50 do +120 stopni. Ponadto nadają się do wielu typów okien.

Wymiana uszczelek okiennych krok po kroku

Samodzielna wymiana uszczelek okiennych nie jest trudna. Trzeba jednak przyłożyć się do pracy i wykonać ją jak najdokładniej. Pomocny może się okazać praktyczny instruktaż wymiany uszczelek okiennych w kilku prostych krokach:

1. Usunięcie starej uszczelki z okna

Najpierw trzeba szeroko otworzyć okno i dokładnie usunąć starą uszczelkę. Niestety, jeśli jest mocno pokruszona i zużyta, może to zająć dłuższą chwilę, ponieważ nie da się jej oderwać w całości, a jedynie po kawałku. Pamiętajmy, że jeśli nasza stara uszczelka była zabezpieczona zszywkami, to należy je usnąć, zanim przystąpimy do jej odklejania.

2. Przygotowanie okna do ponownego uszczelnienia

Po odklejeniu zużytej uszczelki koniecznie bardzo dokładnie umyjmy okno. Najpierw płynem do mycia naczyń lub detergentem do sprzątania, a następnie warto jeszcze odtłuścić powierzchnię alkoholem. Kiedy okno całkowicie wyschnie, można przystąpić do montażu nowej uszczelki.

3. Przygotowanie i montaż uszczelki

Zmierz dokładnie okno i dotnij uszczelkę, tak aby idealnie pasowała. Warto przyłożyć się do pomiaru, ponieważ od dobrego dopasowania uszczelki zależy stopień szczelności okna. Następnie zdejmujemy z uszczelki folię zabezpieczającą i przykładamy ją klejącą stroną do czystej powierzchni ramy oraz ościeżnicy. Teraz pozostaje już tylko dobrze docisnąć uszczelkę, aby porządnie się przykleiła. Większość uszczelek ma warstwę klejącą, jednak jeśli ta odpowiednia do naszego okna jej nie ma, wówczas oprócz uszczelki, konieczne jest również zakupienie kleju i nałożenie go na ramę okna przed przyłożeniem uszczelki.

Wymiana uszczelki w oknie nie powinna zająć nam więcej niż kilkanaście minut. Nie jest to trudne zadanie, ale wymaga nieco cierpliwości i precyzji. Oczywiście, jeśli mamy trudności z wykonaniem tej pracy lub efekt nie jest zadowalający, wówczas warto poprosić o pomoc specjalistę. Najlepiej skontaktować się z serwisem firmy, u której zakupiliśmy nasze okna. Z pewnością oferuje on odpłatnie wykonanie takiej usługi.

Komentarze