Urządzamy kącik do pracy zdalnej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli?

Kącik do pracy zdalnejPraca zdalna obecnie staje się nie tylko wygodnym rozwiązaniem i spełnieniem marzeń dla wielu osób. W obecnych warunkach, gdy trwa pandemia, dla niektórych jest przykrym obowiązkiem. Jak przygotować kącik lub pokój do pracy zdalnej, by sprzyjał koncentracji i komfortowi pracy?

Temat pracy zdalnej jest bardzo dyskusyjny - jedni bardzo cenią wolność i oszczędność czasu, jaka wiąże się z pracą w zaciszu własnych czterech kątów, inni bez ogródek przyznają, że taki tryb życia ma na nich fatalny wpływ. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz, wiedz, że dobrze zaaranżowane domowe biuro (lub wydzielony kącik do pracy) może znacząco pomóc w skupieniu się na zadaniach. Być może wyzwoli nawet Twoją kreatywność i pobudzi Cię do działania?

Wygodne krzesło i dostosowane biurko

To podstawa higieny pracy przed komputerem. Meble powinny mieć wymiary, które umożliwią nam zachowanie wygodnej, prawidłowej postawy - w końcu spędzamy w taki sposób wiele godzin każdego dnia! Praca na niewygodnym krześle, przy niedostosowanym biurku, może szybko dać się we znaki - np. bólami kręgosłupa. Na szczęście możemy temu zapobiec, wybierając odpowiednie meble, np. fotel biurowy Halmar.

Pamiętajmy, aby dbać o swoje zdrowie. Na niektórych zdjęciach w mediach społecznościowych widzimy pięknie urządzone kąciki do pracy z efektownymi meblami, takimi jak np. fotel Amorino. W praktyce, na dłuższą metę, taki fotel nie sprawdzi się w codziennej pracy, ale będzie miłą odmianą od czasu do czasu oraz efektownym elementem dekoracyjnym. Zamiast niego możemy wybrać fotel Halmar o typowo biurowym wyglądzie, który zapewni odpowiednie podparcie naszemu kręgosłupowi. Krzesło do pracy zdalnej powinno mieć wygodne siedzisko i wyprofilowane oparcie, a także podłokietniki. Biurko i fotel to najważniejsze elementy i podczas wyboru powinniśmy skupiać się przede wszystkim na ich parametrach, a dopiero w drugiej kolejności - na wyglądzie.

Meble biurowe w liczbach:

  1. Biurko powinno mieć wysokość 72-75 cm.
  2. Optymalna szerokość biurka: 70-80 cm.
  3. Długość blatu dostosowujemy do naszych potrzeb - zwykle przyjmuje się, że jest to 120-160 cm, choć powinniśmy zastanowić się, ile przestrzeni będzie nam potrzebne (i jak duży mebel zmieścimy w kąciku do pracy).
  4. Fotel (https://meblemakarowski.pl/pl/c/Fotele-mlodziezowe/547) powinien być wyposażony w podłokietniki, dzięki którym nasze łokcie będą zgięte pod kątem 90 stopni.

Warto wiedzieć, że istnieją także biurka do pracy w pozycji stojącej, które stanowią doskonałą alternatywę. Jeśli tylko miejsce pozwala nam na takie zróżnicowanie swojego otoczenia, warto z tego skorzystać!

Dodatkowe elementy wyposażenia

Na szczęście inne elementy mogą sprawić, że nasz kącik stanie się po prostu pięknym miejscem, sprzyjającym koncentracji lub kreatywności. Czego wymaga Twoja praca? Regału na książki i dokumenty, a może dobrego oświetlenia biurka? Przemyśl, które przedmioty rzeczywiście przydadzą się podczas codziennego wykonywania obowiązków, ponieważ w przeciwnym razie możesz uzyskać efekt zagraconej przestrzeni, w której przebywa się nieprzyjemnie. Możesz nawet sporządzić listę, by niczego nie zapomnieć!

Gdy już wiesz, czego potrzebujesz, z pewnością znajdziesz meble i przedmioty, które będą równocześnie funkcjonalne i estetyczne. Przykładowo, jeśli lubisz ład i minimalizm, warto pomyśleć o zastąpieniu regału zamykaną szafą, w której możesz przechowywać dokumenty i inne potrzebne materiały. Z kolei jeśli chcesz mieć pod ręką kilka potrzebnych drobiazgów lub planujesz wyeksponowanie ulubionych dodatków, świetnie sprawdzą się pojedyncze półki zawieszone na ścianie.

Detale, które mają znaczenie

To drobiazgi, które nie są niezbędne, a jednak sprawiają, że w kąciku do pracy czujesz się po prostu dobrze. To mogą być ulubione zdjęcia lub grafiki zawieszone nad biurkiem, rośliny doniczkowe, a nawet podstawka pod kubek, która z jakiegoś powodu wywołuje Twój uśmiech! Aranżując kącik do pracy, zaplanuj, jakie kolory powinny się w nim znaleźć - wybierając jedną intensywną barwę i jedną lub dwie delikatne, neutralne, zadbasz o wrażenie spójności oraz porządku.

Przestrzeń do pracy możesz zaaranżować na różne sposoby, dostosowując je do dostępnego metrażu i budżetu. Ten kącik może działać na Twoją korzyść - dodając energii i motywując - lub na szkodę. To kwestia Twoich decyzji, dlatego tak ważne, by poświęcić czas na odpowiednie zaplanowanie przestrzeni do pracy.

Komentarze