Tynkowanie ścian krok po kroku. Od czego zacząć i jak zrobić to dobrze?

Tynkowanie ścianJedną z podstawowych czynności, jaką należy wykonać podczas wykańczania i urządzania wnętrz, jest tynkowanie ścian. W ten sposób nie tylko nadasz powierzchniom estetyczny wygląd, ale przede wszystkim ochronisz je przed szkodliwym działaniem wilgoci. Jak zrobić to prawidłowo?

Jaki tynk wybrać?

Zanim zabierzesz się do pracy, musisz wybrać odpowiedni tynk, dostosowany do podłoża, które chcesz nim pokryć. Inny tynk będzie bowiem polecany do ścian znajdujących się we wnętrzach budynków, a inny do tych na zewnątrz, gdzie najlepiej sprawdzają się mieszanki specjalne, w tym tynki wapienne.

Jeśli będziesz nakładać tynk na ściany w domu czy mieszkaniu, weź pod uwagę przeznaczenie danego pomieszczenia. We wnętrzach takich jak salon lub sypialnia z powodzeniem możesz użyć tynku gipsowego, ale już w łazience, w której zwykle panuje duża wilgotność, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie tynk cementowy lub cementowo-wapienny.

Tynkowanie ścian

Narzędzia niezbędne do nakładania tynku

Tynk można nakładać ręcznie lub mechanicznie. Osoby, które tynkują ściany samodzielnie, zazwyczaj robią to w ten pierwszy sposób. Jeśli również zdecydujesz się na ten wariant, do nałożenia tynku niezbędne będą przede wszystkim: odpowiedni tynk, grunt dopasowany do podłoża i tynku, mieszarka lub wiertarka z mieszadłem, gładka paca najlepiej wykonana z nierdzewnego metalu, łata tynkarska do zaciągania i wygładzania zaprawy, a ponadto paca gąbkowa, filcowa lub styropianowa do zacierana oraz wałek lub pędzel. Jeżeli wybierzesz drugą opcję, musisz zaopatrzyć się dodatkowo w agregat tynkarski.

Przygotowanie podłoża i zaprawy

Materiały i narzędzia jednak nie wystarczą, by zabrać się za tynkowanie ścian tak, by cały proces przebiegł prawidłowo? Przed rozpoczęciem tynkowania, musisz zadbać o właściwe przygotowanie podłoża oraz zaprawy. Powierzchnia, którą zamierzasz otynkować, musi być czysta, sucha i pozbawiona pyłu - tylko wtedy zaprawa dobrze się zasklepi i utrzyma przez długi czas.

Takie podłoże należy następnie zagruntować i pozostawić do wyschnięcia. Pamiętaj, że musisz zastosować grunt dopasowany nie tylko do rodzaju tynkowanej powierzchni, ale także samego tynku.

Kolejnym etapem będzie nałożenie na narożniki specjalnych profili lub listew, dzięki którym łatwiejsze będzie zachowanie pionu. Później możesz zająć się przygotowaniem zaprawy. W tym celu wystarczy wymieszać suchą mieszankę z wodą przy zachowaniu podanych przez producenta proporcji - taką informację powinieneś znaleźć na opakowaniu.

Zaprawę należy miksować za pomocą mieszarki lub wiertarki z mieszadłem aż uzyska gładką konsystencję. Tak przygotowaną zaprawę musisz zużyć w ciągu trzech godzin – po upływie tego czasu zacznie zasychać i nie będzie się już do niczego nadawać.

Tynkowanie ścian

Jak nakładać tynk?

Następnie możesz przejść do nakładania tynku. By twoja praca przyniosła odpowiedni efekt, pamiętaj, by zawsze kłaść zaprawę od góry do dołu. Jeśli nakładasz tynk gipsowy, wystarczy położyć na ścianie jedną jego warstwę, ale już w przypadku tynku cementowo-wapiennego powinny to być nawet trzy warstwy – przed nałożeniem każdej kolejnej musisz poczekać aż poprzednia całkowicie wyschnie.

Przed zaschnięciem tynku musisz go bardzo dokładnie wygładzić. Wyrównanie powierzchni będzie też konieczne, gdy tynk nieco przeschnie. Ostatnim etapem jest wygładzenie podłoża oraz jego delikatnie nawilżenie i przetarcie pacą gąbkową.

Autor: www.stukpuk.pl.

Komentarze