Tynk silikonowy - czym jest? Właściwości, zastosowanie, cena, nakładanie

Tynk silikonowy jako elewacja domuTynk silikonowy to produkt uniwersalny, a przy tym niezwykle trwały. Znajduje bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, ale jednocześnie pozostaje rozwiązaniem dość kosztownym. Czym jest i jakie właściwości oraz zastosowania posiada tynk silikonowy?

Czym jest tynk silikonowy?

Tynki silikonowe należą do grupy dekoracyjnych tynków cienkowarstwowych. W zależności od wielkości oraz ilości zastosowanego kruszywa pozwalają na uzyskanie najpopularniejszych faktur nawierzchni - baranka i kornika. Wykorzystane do ich produkcji spoiwo silikonowe sprawia, że nałożony materiał jest doskonale zabezpieczony przed nasiąkliwością. Na położonej warstwie tworzy się też powłoka, z której podczas deszczu zmywane są wszelkie zanieczyszczenia. Efekt samooczyszczenia w bardzo dużym stopniu determinuje zastosowanie tynków silikonowych. Właściwość ta powoduje również, że tynk silikonowy może być stosowany nie tylko w celu uzyskania trwałej warstwy wykończeniowej, ale również przygotowania w lekko mokrej formie ocieplenia.

Właściwości tynku silikonowego

Tynk silikonowy jest hydrofobowy i nienasiąkliwy. Woda nie wnika zatem w jego powierzchnię, tylko z niej spływa. Materiał jest dzięki temu naturalnie odporny na zabrudzenia, a prawidłowo wykonana z jego użyciem elewacja nie ulega szybkiemu zniszczeniu. Tynk silikonowy jest też odporny na pleśnie i grzyby. Do wielu produktów dodawane są aktywne substancje biologiczne, które przeciwdziałają ich rozwojowi. W ten sposób można skutecznie zapobiec powstawaniu trwałych zanieczyszczeń na elewacji. Zaletą takiej formy wykończenia jest również optymalna elastyczność. Zastosowanie żywic silikonowych zwiększa odporność tynku na pęknięcia i rysy - będące często wynikiem błędów wykonawczych lub następstwem różnic temperatur podczas osiadania budynku. Tynk jest ponadto odporny na uszkodzenia i daje szerokie możliwości barwienia.

Tynk silikonowy - faktura baranek

Tynk silikonowy - faktura kornik

Cena tynku silikonowego

Inwestycja w tynk silikonowy jest dość dużą inwestycją. Wiele jednak zależy od zapotrzebowania. Za 25 kg produktu dobrej jakości zapłacić trzeba w zależności od producenta i właściwości od 150 do 300 zł, co pozwala na wykonanie mniej więcej 10m2 elewacji. Ostateczna ilość uzależniona powinna być także od tego, jak grubo nakładany będzie tynk. Tańszym rozwiązaniem są, chociażby dobrej jakości tynki silikatowe, których cena waha się od 100 do 200zł za 25 kg. Znacznie tańsze są tynki mineralne, kosztujące nawet od 50 zł - w tym przypadku należy jednak pamiętać, że powłoka wymagała będzie dodatkowego malowania. Różnica w wydatkach jest najbardziej odczuwalna w przypadku dużych realizacji, kiedy do wykonania są większe powierzchnie.

Zastosowanie tynku silikonowego

Tynk silikonowy znajduje zastosowanie przede wszystkim w tych realizacjach, które narażone są na występowanie zanieczyszczeń. Dom może być budowany na terenie, gdzie jakość powietrza nie jest najlepsza - np. przy mocno ruchliwej ulicy. W ten sposób można ustrzec się konieczności regularnego oczyszczania elewacji z osadu, kurzu i brudu. Tynki silikonowe warto kłaść także na budynkach położonych w pobliżu parków, lasów oraz zbiorników wodnych. Zapewniają dobrą ochronę przed grzybami i glonami, a tym samym zabezpieczają ściany przed tworzeniem się nieestetycznego, zielonego nalotu. Wykorzystanie żywic silikonowych w formie spoiwa zalecane jest także przy remontach starych domów. Ściany tego typu obiektów mają wysoką paroprzepuszczalność - przy ich termomodernizacji, konieczne jest więc zastosowanie kompatybilnego z izolacją paroprzepuszczalnego tynku.

Przygotowanie do tynkowania

Aby elewacja została dobrze zabezpieczona i zachowała estetyczny wygląd, należy prawidłowo nałożyć tynk silikonowy. Pierwszy etap to przygotowanie podłoża. Aby nie dopuścić do osłabienia przyczepności, ściany powinny być suche, czyste i równe. Podłożem w większości ścian dwuwarstwowych jest warstwa zaprawy klejowej, zbrojona razem z siatką z włókna szklanego. W zależności od temperatury powietrza należy ją sezonować przynajmniej 3 dni. Zaprawę trzeba pokryć gruntem tynkarskim, najlepiej o barwie zbliżonej do koloru tynku. Gruntowanie wyrównuje chłonność podłoża, a także działa wzmacniająco i skutecznie wiąże najdrobniejsze cząstki. Jeżeli proces ten wykonywany był kilka miesięcy przed tynkowaniem, należy go powtórzyć.

Nakładanie tynku silikonowego

Do realizacji prac najlepiej wykorzystać tynki pochodzące z tej samej partii produkcyjnej. W przeciwnym wypadku wystąpić mogą nieduże różnice w kolorze, zauważalne zwłaszcza na gładkiej i jasnej płaszczyźnie. Odmienny odcień nie będzie jednak widoczny, jeśli tynkowanie odbędzie się na ścianach odciętych od siebie np. gzymsem. Gotową masę należy dokładnie wymieszać, unikając korygowania gęstości wodą. Większość tynków silikonowych nakładać można zarówno metodą natryskową, jak i ręcznie. Używanie agregatu jest szybsze, ale pozwala na uzyskanie tylko jednego typu faktury - baranka. Aby zachować identyczność zacierania, niepodzielona płaszczyzna powinna być tynkowana przez jedną osobę. Po zakończeniu aplikacji przez pewien okres warto pamiętać o zabezpieczeniu świeżego tynku przed czynnikami atmosferycznymi.

Komentarze